روزنامه اصلاح

مسؤولان امنیتی و دفاعی: وضعیت امنیتی غزنی به زودی بهبود می‌یابد

مقامات وزارت دفاع ملی و امور داخله اطمینان می‌دهند که به زودی وضعیت امنیتی در شهر غزنی بهبود می یابد.

پس از چهار روز جنگ و درگیری در ولایت غزنی، مقامات وزارت دفاع ملی و امور داخلۀ افغانستان روز دوشنبه معلومات تازه‌ در مورد وضعیت شهر غزنی، خسارات و تلفات  این جنگ را با رسانه‌ها شریک کردند.

طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی که همراه با ویس احمد برمک وزیر امور داخله در 

یک نشست مشترک خبری سخن می گفت، اطمینان داد که تا ساعات دیگر تغییر مثبت در وضعیت امنیتی غزنی رونما خواهد شد.

​او افزود: “ با تدابیری که اتخاذ شده، من به جرئت تمام گفته میتوانم که در ۲۴ ساعت آینده انشاالله در وضعیت تغییر قابل ملاحظه خواهد آمد و من امیدوار استم که در این ۲۴ ساعت آینده ما شاهد انکشافات خوب باشیم و یک مژده خوب به مردم خود داشته باشیم.” آقای بهرامی گفت که صبح روز دوشنبه ۱۰۰۰ نیروی اضافی به غزنی رسیده و عملیات تصفیوی را در منطقه آغازکرده اند. وی در مورد تلفات وارد شده به هر دو طرف و افراد ملکی معلومات داده و گفت که در مدت چهار روز جنگ در غزنی ۱۹۴ طالب کشته و ۱۴۷ طالب دیگر زخمی شده اند.

وزیر دفاع همچنان گفت که در این درگیری حدود صد تن از نیروهای امنیتی و دفاعی و بین ۲۰ تا ۳۰ تن از افراد ملکی نیز شهید و زخمی شده اند.

آقای بهرامی گفت ممکن در مسأله حفاظت از شهر غزنی غفلت صورت گرفته باشد، اما تاکید کرد که نیروهای امنیتی با شجاعت از سقوط شهر غزنی جلوگیری کردند.وی همچنان گفت که در حملۀ طالبان بالای شهر غزنی گروه طالبان از جنگجویان کشورهای خارجی نیز کمک خواسته بودند و به‌گونۀ حشر بالای این شهر حمله کردند. وی گفت که در میان جنگجویان؛ عرب‌ها، پاکستانی‌ها و چیچینیی‌ها شامل بودند.پس از حملۀ طالبان مسلح در شب جمعه هفته گذشته بالای شهر غزنی، گزارش ها از جنگ و درگیری میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح منتشر گردید.

ویس احمد برمک وزیر امور داخله گفت که نیرو های امنیتی به هدف جلوگیری از تلفات افراد ملکی پیشرفت قابل ملاحظه نداشتند.

او افزود: “دیروز وکلا و مردم غزنی انتقاد داشتند که چرا تحرک هوایی و زمینی وجود ندارد، اما مشکل ما بیشتر این بود که اهداف ملکی مورد حمله قرار نگیرد و ما خدای نخواسته شاهد یک فاجعۀ انسانی و بشری باشیم.”

آقای برمک همچنان می‌گوید که درین درگیری ها هفتاد نیروی پولیس شهید شده اند.

طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی در رابطه به نشر گزارش هایی مبنی بر لادرک شدن شماری از کوماندو‌ها گفت که ۵۰ تن از نیروهای کوماندو به اثر شدت جنگ در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی به ولسوالی میامی عقب نشینی کرده‌اند که از جمله ۲۹ تن زنده اند و تلاش‌ها برای دریافت کوماندوهای باقی مانده ادامه دارد. در همین حال شماری از باشنده‌گان و فعالان مدنی غزنی روز دوشنبه در کابل در یک نشست اعتراضیه بالای حکومت افغانستان صدا کردند که جلو فاجعۀ جاری در غزنی را بگیرد، در غیر آن دامنۀ ناامنی‌های این ولایت به کابل نیز خواهد رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید