روزنامه اصلاح

مدیریت زمـان در روزهـای قرنطـینه

این روزها معلمان، دانش آموزان، دانشجویان، استادان، کارمندان، کارگران، کسبه کاران و همه اقشار جامعه در مرکز و ولایات کشور، در حال سپری کردن روزهای قرنطینه در خانه‌های شان هستند. به‌جز از نیروهای امنیتی، رسانه‌گران و داکتران و پرسونل صحی که در خط نخست در حال مبارزه با کرونا هستند تا از جان و مال مردم مراقبت و محافظت کنند. داکتران در شفاخانه‌ها مشغول تشخیص و تداوی بیماران، نیروهای امنیتی شب و روز در تلاش تأمین امنیت و تطبیق قرنطینه و خبرنگاران و رسانه‌گران در تلاش اطلاع‌رسانی و آگاهی دهی به مردم هستند.

در این میان، شهروندان که در خانه‌هایشان بسر می‌برند نیز مسئولیت‌های بزرگی را به عهده‌دارند که باید انجام داده شود. خانواده‌ها و مردم باید فرصت سوزی‌های خانه‌نشینی را به فرصت سازی‌ها تبدیل کرده و برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند. انجام کارهای بر زمین‌مانده در خانه، تنظیم دقیق برنامه‌های روزانه و سرگرمی‌ها، مطالعه، توسعه صنایع‌دستی و خانگی، همکاری بادانش آموزان و کودکان در قسمت مرور درس‌ها و مطالعه آنان، از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت زمان توسط خانواده‌ها است. اگر مردم و خانواده‌ها نتوانند زمان قرنطینه را مدیریت کنند و اوقاتشان با بازی‌های سرگرم‌کننده، شبکه‌های مجازی و تماشای سریال‌های بی سه و ته تلویزیون‌ها و خواب کردن سپری شود، پیامدها و تبعات قرنطینه بر زندگی‌شان چندین برابر خواهد شد.  در این مقاله، به مهم‌ترین روش‌های مدیریت زمان که می‌تواند فرصت هارا با اهداف مهم همسو بسازد، اشاره می‌شود. هدف از این مطلب، آشنایی بیشتر خانواده‌ها با مدیریت زمان قرنطینه و استفاده مؤثر از آن است؛ تا از این طریق هم بتوانند دوران طولانی خانه‌نشینی را بدون خستگی سپری کنند و هم عقب‌ماندگی‌های اقتصادی، درسی و تحصیلی جبران گردد.

روش‌ها و راهکارها؛

  • مدیریت تماشای تلویزیون: یک بخش زیاد فرصت افراد با تماشای تلویزیون هدر می‌رود. ساعت‌ها به‌پای تلویزیون می‌نشینند، سریال‌ها و برنامه‌های سرگرم‌کننده را تعقیب می‌کنند بدون آنکه فایده‌ای داشته باشد. تلویزیون‌ها نیز برای جذب مخاطب بیشتر و فروش آنان به صاحبان پیام‌های بازرگانی، تلاش می‌کنند که برنامه‌ها و سریال‌های سرگرم‌کننده‌تری را به خورد مردم بدهند؛ درحالی‌که بیشتر این سریال‌ها و برنامه‌ها، متناسب با سطح درک، آموزش، فرهنگ و اقتصاد و باورهای دینی مردم نیست. به خاطر به گروگان گرفتن مردم، حفظ مخاطبان قدیم و جلب‌توجه مخاطبان جدید، رقابت میان تلویزیون‌ها نفس‌گیر است و تلاش می‌کنند که جنجالی‌ترین، هیجانی‌ترین و شوک‌آورترین خبرها را زودتر از دیگری نشر کنند؛ درحالی‌که ارائه این تصویرهای باریک و مخرب، برای اذهان عمومی فلج‌کننده است.

خانواده‌ها و افراد نباید همه‌وقت خود را صرف تماشای تلویزیون کنند؛ باید وقت کوتاه مشخصی را برای بهترین‌ و آموزنده‌ترین برنامه تلویزیونی اختصاص بدهند و از تماشایی طولانی‌مدتان جلوگیری کنند. هر برنامه را که تماشا می‌کنیم، قبل آن باید این چند پرسش را از خود داشته باشیم که این برنامه به چه هدفی، چه منظوری و از طرف چه کسی و چرا برای ما عرضه‌شده است؟

  • خواب طولانی: باوجودی که خواب معمولی از هفت‌تا نه ساعت است، اما این روزها بیشتر افراد وقت خود را در خواب سپری می‌کنند. خواب طولانی اگر مدیریت نشود، هم باعث ضایع شدن وقت می‌گردد و هم به‌عنوان یک عادت خراب، بعد از قرنطینه مشکل‌ساز می‌شود. خانواده‌ها و افراد باید مثل دوران دیگر، باید برنامه‌ریزی دقیق برای استراحت کردنشان داشته باشند و حتی می‌توانند زمان آن را کاهش دهند.
  • غذاهای وقت‌گیر: در اوقات قرنطینه، خانواده‌ها معمولاً وقت بیشتری را برای آماده ساختن و نوش جان کردن غذا سپری می‌کنند. این مسئله از یکسو باعث ضایع شدن وقت می‌گردد و از طرف دیگر این خطر وجود دارد که به عادت تبدیل شود و با تمام شدن دوران قرنطینه نیز، تکرار شود. اوقات صرف غذا باید به شکل درست، منظم و دقیق مدیریت شود تا هم‌غذا درست مصرف و تهیه شود و هم از ضایع شدن وقت جلوگیری شود.
  • سرگرمی‌ها و بازی‌ها: بخشی دیگری از وقت مردم با سرگرمی‌های موبایل و کامپیوتر سپری می‌شود. افراد برای گذراندن وقتشان مدت‌های طولانی با بازی‌ها و سرگرمی‌ها مصروف هستند. در حساس‌ترین فرصت و زمان، می‌بینیم که سرگرمی‌شان موبایل و بازی‌ها و سرگرمی‌های آن است. این مسئله ازیک‌طرف وقت را ضایع می‌کند و از طرف دیگر باعث استهلاک گوشی‌، کامپیوتر و مصرف بیشتر برق و شارج می‌شود و پیامدها و عوارض صحی نیز دارد. در این قسمت افراد باید بجای بازی‌ها، برنامه‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی سرگرم‌کننده را در کامپیوتر و گوشی‌هایشان جایگزین نمایند. مثلاً کتاب‌های مفید، برنامه‌های آموزشی مهارتی و …
  • شبکه‌های مجازی: فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های مجازی نیز بیشترین وقت مردم را در برمی‌گیرد. کاربران بدون آنکه هدف مشخصی داشته باشند، ساعت‌ها با تلفون خود سرگرم هستند و متن‌ها، تصاویر و فلم هارا تا و بالا می‌کنند یا برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کنند. مدیریت شبکه‌های مجازی خیلی مهم و ضروری است و باید فقط چند آدرس مهم، مفید و آگاهی‌بخش مرور شود و از گشت‌وگذار بی‌مورد و بی‌هدف در شبکه‌های اجتماعی خودداری گردد.
  • مطالعه: تلاش شود که بیشترین فرصت و وقت خود را بامطالعه کتاب مفید سپری سازیم. چون مطالعه باعث رشد آگاهی، عمیق شدن تحلیل، آسان شدن تربیت فرزندان، ترویج الگوهای ارزنده، وطن‌دوستی، کاهش آسیب‌ها و جرائم و کاهش پرونده‌ها می‌گردد. در عادت‌های روزمره خود تلاش کنیم که مطالعه را حتماً جایگزین کنیم. چون همین گام‌های در ظاهر کوچک، وقتی‌که مدام برداشته شود، تغییرات بزرگی را در زندگی به وجود میاورد.

نتیجه؛

در وضعیت قرنطینه، اگر زمان به گونه درست مدیریت شود و برنامه‌ها به شکل صحیح روی دست گرفته شود، در این زمان نه‌تنها که ضرر نمی‌کنیم بلکه با دستاوردهای کلان آن را سپری خواهیم کرد. اجازه ندهیم که فرصت‌های ما هدر برود، بلکه به گونه درست و دقیق از ان در جهت مطالعه، ایجاد عادت‌های نیک، مشورت و برنامه‌ریزی دقیق زندگی، انجام کارهای باقی‌مانده و کمک به فرزندان سپری سازیم. بی‌توجهی در قسمت مدیریت زمان، باعث ایجاد عادت‌های بد، کسالت و بی‌حالی، مشکلات جسمی و اقتصادی و باعث تنبلی ما می‌گردد.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید