روزنامه اصلاح

محـب: از تجارب کلمبـیا در روند صلح افغانستان استفاده می‌کنـیم

داکترحمدالله محب سفیرافغانستان مقیم امریکا می گوید که حکومت افغانستان از تجربۀ صلح کلمبیا در روند صلح استفاده می کند.

کلمبیا از جمع کشورهای امریکای جنوبی به شمار میرود. یک گروه مخالف مسلح  حکومت موسوم به فارک، برای ۵۲ سال درمقابل حکومت آن کشور به مبارزۀ مسلحانه پرداخت که در نهایت حدود یک ونیم سال پیش با این کشور حکومت صلح کرد.

در درگیری داخلی ۵۲ ساله، بیش از ۳۶۰ هزار تن کشته شده و الی ۶ میلیون دیگر بی جا شده بودند.

داکترمحب که در واشنگتن منحیث سفیرغیرمقیم افغانستان برای کلمبیا نیز ایفای وظیفه می کند، طی مصاحبه‎ای به آژانس خبری پژواک گفته که ماه گذشته درجریان سفرش به کلمبیا، با رییس جمهور و مسئولین دیگر آن کشور ملاقات کرده است.

آقای محب گفته که مسئولین کلمبیایی در عرصه صلح و امور انکشافی افغانستان، آماده هر نوع  همکاری می باشند.

داکترمحب می گوید که درجریان سفر سه روزه به کلمبیا، با وزیران امور خارجه و دفاع همچنان وزرای صلح، اصلاح و عودت کنندگان، جنگ زده گان، توجه به امور بازسازی، موزیم ها، معارف و زنان و با مسئولین بلندپایه کمیسیون های عالی آن کشور نیز دیدار کرده است.

به قول موصوف، مسئولین کلمبیایی تجارب شان مبنی بر  پیروزی مذاکرات صلح و بعداز تفاهم با گروه چپی حکومت FARC، در مورد ایجاد بستری برای صلح، پیروزکردن گفتگوهای صلح، عقد و تطبیق توافقنامه با آنها واعادۀ جنگجویان این گروه به زندگی عادی، تامین عدالت انتقالی و بازسازی نهادها را با افغانستان درمیان گذاشت.

سفیرافغانستان در واشنگتن گفت که برای  تقویت روابط سیاسی دو جانبه  میان افغانستان و کلمبیا، درمورد دریافت نقاط مشترک همکاری های بیشتر میان دو کشور تفاهم صورت گرفت.

به گفتۀ او، وزارت امورخارجه کلمبیا تعهد سپرد که به سفیرش مقیم هندوستان، برای ارایه اعتمادنامه منحیث سفیرغیرمقیم افغانستان در آن کشور زمینه سازی نماید.

داکترمحب گفت که درآینده نزدیک، یک هیئت کلمبیایی درمورد جستجوی زمینه های مشترک اقتصادی و آغاز تجارت با افغانستان،  به کابل سفر خواهد کرد.

آقای محب می گوید که درعرصۀ روابط امنیتی با مسئولین کلمبیایی، وزارت دفاع کلمبیا در بخش تقویت نیروهای امنیتی افغان، فراهم کردن آموزش های نظامی برای آنان، پلان سازی، آموزش نیروهای هوایی به طور اخص در راستای آموزش پیلوتان و تخنیکران طیارات جدید و ماین پاکی و اعزام مربیان به افغانستان گفتگو صورت گرفته است.

سفیرافغانستان در امریکا گفت که بر همکاری ها دربخش های معارف، حقوق بشر، فرهنگ و توریزم  نیز بحث صورت گرفت.

موصوف علاوه کرد که به منظور ایجاد روابط فرهنگی میان دو کشور، از آمادگی در مورد راه اندازی موزیم های سیار آثار باستانی افغانستان نیز یاددهانی شدکه دراین عرصه، برای گفتگوهای دوجانبۀ نهادهای فرهنگی طرفین نیز زمینه سازی خواهد شد.

داکترمحب گفت که در نظر است تا درجریان سال روان میلادی، هیئتى متشکل از نهادی مختلف افغانستان برای گسترش روابط دوجانبه درعرصه های گوناگون، به آن کشور سفر نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید