روزنامه اصلاح

محبوبه بابکرخیل رئیس فرهنگ و ادب وزارت اطلاعات و فرهنگ: به پیشواز صدمین سالروز استرداد استقلال کشور شخصیت های فرهنگی تقدیر می گردند

فرهنگ بازتاب دهندۀ اصالت و هویت ملت هاست، افغانستان کشوریست، که هر ولایت  آن از فرهنگ خاص خود برخوردار است. خوشبختانه با گذشت سده ها و با هر تحولی، فرهنگ اصیل و پر بار این کشور حفظ گردیده است.

مسؤولان ریاست فرهنگ و ادب وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند که این اداره  توانسته در  حفظ و غنامندی ارزشهای فرهنگی کشور گام های مثبت بردارد که درحال حاضر نیز برنامه های خاص را رویدست دارد.

خانم محبوبه بابکرخیل رئیس فرهنگ و ادب وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید:کشور تاریخی افغانستان در سده های مختلف، دوره های درخشان فرهنگی و مدنیت های شکوهمند را از سر گذرانیده است که هر کدام ازاین تمدن ها در جهان از مثمریت خاصی برخوردار می باشند. وی می گوید به شکوه تاریخ و  مدنیتهای درخشان گذشته‎ خود می بالیم، و برای حفظ و پاسداشت ارزش های تاریخی و فرهنگی خویش تلاش می کنیم.

خانم بابکرخیل می گوی:، در مدنیت های و دوره های کوشانیان، سامانیان، بودایی ها، غزنویان، تیموریان و …  نقش فرهنگ، ادبیات، هنر، معماری علوم فلسفی و سایر دانشهای انسانی به مدارج عالی از شکوه و بالنده گی خود رسیده بود، از برکت همان مدنیت های تاریخی است که امروز ما شناسنامه شکوه آفرین و تمدن خویش را یاد می نمایم و به آن می بالیم.

خانم بابکرخیل افزود: افغانستان با تجربه این تمدنهای با شکوه در درازای تاریخ چند هزار سالهی خویش جایگاه ویژه و اثر گذار در تاریخ فرهنگ و مدنیت جهانی داشته است.

موقعیت حساس این کشور در جغرافیای جهانی از دید سیاسی و جغرافیای به ویژه قرار گرفتن در مسیر شاهراه تاریخی ابریشم این سرزمین را به چهار راه فرهنگ و تمدن جهانی مبدل ساخته بود  که تلاقی تمدن ها و فرهنگ های متفاوت و تأثیرات بجا مانده از هر کدام این مدنیتهای کهن باستان این  خطه را تنوع خاص فرهنگی بخشیده است که مانند آن در کمتر کشوری میتوان یافت.

افغانستان با داشتن پنج هزار سال سابقه فرهنگی، سیاسی و تاریخی پنج دورۀ مهم تمدن و فرهنگ را شاهد بوده است که یکی از کهنترین کانونهای رهایشی بشری در آسیا شمرده می شود.

تاریخ ثابت نموده که افغانستان از فرهنگ با ارزش باستانی برخوردار است. متاسفانه دیده می شود که در حال حاضر فرهنگ ما از فرهنگ بیگانه متاثر شدته است، ریاست فرهنگ و ادب به خاطر بیرون رفت از این بحران چه  کارکردی خاصی داشته است؟

خانم محبوبه در پاسخ می گوید: به منظور رفع این معضل و بیرون رفت از تهاجم فرهنگی بیگانه در کشور، ریاست فرهنگ و ادب با تدویر هفته های فرهنگی و جمع آوری مواد فولکلوریک و داشته های فرهنگی غیر نوشتاری « میراث های فرهنگی غیر ملموس»  تلاش می نماید افکار، اندیشه ها و ارزش های فرهنگی نسل های قبلی را به نسل امروز انتقال دهد و مردم را با فرهنگ اصیل کشور بیشتر از پیش آشنا سازد. خانم بابکرخیل افزود:” با تدویر سیمینار های فرهنگی، معرفی مشاهیر، دانشمندان، اماکن  تاریخی، رسم و رواج های ملی و مردمی و اگاهی دهی از داشته های فرهنگی اصیل کشور با تدویر این گونه محافل، جشنواره ها و یاد بود ها اقدام ورزیده، اینکار را همگانی میسازیم و تا اندازه یی  با کار های فرهنگی و هنری با برگزاری محافل فرهنگی و هنری در مرکز و ولایت ها جلو هجوم فرهنگهای بیگانه و ناهنجار کارهای عملی رویدست است.”

وی می گوید، علاوه بر تدویر برنامه های فرهنگی در مرکز، در ولایت های پروان، کاپیسا، کابل، خوست، پکتیکا، ننگرهار، لغمان، غرنی، کندهار، دایکندی و  کنرها که نیز برنامه های فرهنگی  رویدست است.

پرسش: ما در آستانهی بزرگداشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور قرار داریم، برنامۀ خاص ریاست فرهنگ و ادب برای این روز با شکوه چیست؟

پاسخ: تقدیر و معرفی شخصیت های فرهنگی در این روز، چاپ ویژه نامه فولکلوریک به افتخار آزادی و استقلال، نمایشات، بازیهای ملی و محلی و راه اندازی نمایشگاه های عکس از شخصیت های فرهنگی و هنری، یادبود از دانشمندان مخترع و کاشف صد سال اخیر در کشور  و  توزیع نشریات و مواد چاپ شده نیز شامل برنامه ویژه سالروز استرداد استقلال کشور می باشد.

وی افزود: با آنکه مشکلاتی در زمینه عملی کردن این برنامه ها از نظر بودجه، نبود کادرهای فنی و ورزیده موجود است، نبود امکانات تخنیکی و مشکلات امنیتی هم از چالشهای اساسی می باشد که عملی نمودن برنامه های ما را با دشواری مواجه می سازد.

وی گفت: البته هزینۀ برنامه های راه اندازی شده در درجه نخست از بودجه وزارت اطلاعات و فرهنگ تمویل می گردد. ولی برنامه های بزرگ مانند: تدویر سیمینار های ویژه به مناسبت های مختلف که به هدایت رییس جمهور راه اندازی می گردد هزینه آن به طور فوق العاده از مقام ریاست جمهوری درخواست می شود.    

               مهوش

ممکن است شما دوست داشته باشید