روزنامه اصلاح

مجلس نمایندگان امریکا لایحه کمک ۱.۹ تریلیون دالری جو بایدن برای مقابله با بحران کرونا را تصویب کرد

مجلس نمایندگان امریکا لایحه کمک ۱.۹ تریلیون دالری جو بایدن، رئیس جمهور برای حمایت از مردم در دوران همه گیری ویروس کووید۱۹ را تصویب کرده است.
تمامی اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان علیه این طرح رای دادند، اما رای اکثریت دموکرات‌های مجلس برای تصویب آن کافی بود.

آقای بایدن از آن چه “طرح نجات مردم امریکا” می‌خواند به عنوان راهی برای کمک به مردم این کشور در دوران همه گیری کووید ۱۹ حمایت می‌کند.
اما در مقابل، جمهوریخواهان استدلال کرده‌اند که ارائه چنین لایحه‌ای بسیار گران است و بخش زیادی از پیشنهاد‌های ارائه شده در مورد هزینه‌ها هیچ ارتباطی با همه‌گیری کرونا ندارد.
تصویب این لایحه کمک مالی در حالی صورت گرفته که امریکا تاکنون ۵۰۰ هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را ثبت کرده است. این کشور بیشترین آمار درگذشتگان را در جهان دارد.
این لایحه هم اکنون برای تصویب نهایی به سنا می‌رود.

دموکرات‌ها برای تصویب این لایحه در سنا با چالش بزرگتری در مقابل جمهوریخواهان روبرو هستند.
در صورت حمایت نمایندگان هر دو حزب و تصویب آن، کمک های مالی فوری به خانوارها، کسب و کارهای کوچک و دولت‌های ایالتی گسترش می‌یابد.
این بسته حمایتی همچنین به دنبال تقویت روند واکسیناسیون و آزمایش و ایجاد ثبات در اقتصاد است.
/////
اسرائیل به دنبال تشکیل ائتلاف امنیتی با عربستان، امارات و بحرین است
شبکه خبری اسرائیلی آی-۲۴ در گزارش اختصاصی مدعی شده که اسرائیل در حال گفتگو با عربستان، امارات و بحرین برای تشکیل یک ائتلاف امنیتی در منطقه است.
اسرائیل و عربستان روابط دیپلماتیک علنی ندارند اما گمان می‌رود دو کشور قدرتمند منطقه به صورت مخفیانه در ارتباطند.
بنابر گزارش اختصاصی آی-۲۴ این گفتگوها به ویژه پس از شدت گرفتن دوباره برنامه هسته‌ای ایران و استقرار دولت جدید در امریکا قوت گرفته است.
اسرائیل در یک ماه گذشته بارها تاکید کرده است که حتی با وجود تمایل واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، تمام تلاش خود را برای مقابله با تهران انجام خواهد داد.
بحرین و امارات سال گذشته رسما با اسرائیل صلح نامه امضا کردند و روابط دیپلماتیک با این کشور برقرار کردند اما عربستان سعودی که برای نیم قرن خود را جلودار دفاع از فلسطینیان خوانده است، هنوز علنا نسبت به عادی سازی روابط با تل آویو اظهار تمایل نکرده است.
با وجود این، قدرت گرفتن ایران و برنامه هسته ای این کشور در یک دهه گذشته موجب شده کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به رهبری عربستان، به دنبال تشکیل بلوکی در برابر ایران تمایل پیدا کنند و در این میان اسرائیل به عنوان یکی از قدرت‌های برتر نظامی و امنیتی در خاورمیانه، توانسته روابط بهتری با جهان عرب برقرار کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید