روزنامه اصلاح

لوی څارنوالی:  پرونده‌های صـدها متـهم به جـرایم انتخاباتی به محاکم فرستاده شده است

ادارۀ لوی څارنوالی اعلام کرده که پرونده‌های صدها فرد متهم به جرایم انتخاباتی در ۲۴ ولایت پس از ختم بررسی‌ها به محاکم فرستاده شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی روز یکشنبه (۲۹ ثور) در یک نشست خبری در کابل گفت که بررسی‌ها پیرامون پرونده‌های جرمی مربوط به انتخابات پارلمانی گذشته تکمیل شده است.

آقای رسولی گفت که تحقیقات پیرامون ۱۹۱ پرونده جرمی مربوط به انتخابات پارلمانی که جرایم انتخاباتی را در ۲۴ ولایت شامل می‌شود در لوی څارنوالی تکمیل شده و این دوسیه‌ها به محاکم فرستاده شده‌اند.

او افزود که در پیوند به این قضایا ۴۹۵ تن، مظنون، متهم و محکوم شناخته شده‌اند که به زودی فیصله خواهند شد.

وی، پرونده‌های ۱۲ تن از کمیشنران دو کمیسیون انتخاباتی و دو رییس عملیاتی کمیسیون انتخابات را در جمع دوسیه‌های شامل دانست که پس از تکمیل تحقیقات به محکمه فرستاده شده‌اند.

کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی چندی پیش به اتهام سوء‌استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای از سوی رییس جمهور برکنار شده و به څارنوالی معرفی شدند.

او با اشاره به دخالت این افراد در جرایم انتخاباتی گفت که براساس بررسی‌های لوی څارنوالی ، ۱۲ تن از کمیشنران کمیسیون‌ها و روئسای دبیرخانه و آی تی کمیسیون انتخابات در قضایای جرمی انتخابات در ولایت‌های کنر و بدخشان دخالت داشته‌اند.

رسولی علاوه کرد که در سایر حوزه‌های انتخاباتی از جمله کابل علی‌الرغم اعتراضات گسترده مبنی بر بروز تقلب و دستکاری آرا، اسنادی که نشان دهد، در این حوزه‌ها جرایم انتخاباتی صورت گرفته در اختیار لوی څارنوالی قرار نگرفت.

این در حالی است که شکایات و اعتراض‌ها مبنی بر بروز تقلب‌های گسترده در ولایت‌های کابل، بغلان، میدان وردک و لوگر به شکل گسترده برای چند ماه و بعضا تاکنون ادامه دارد.

اخیراً برخی وکلای معترض حوزه انتخاباتی کابل پس از چندین ماه تحقیقات به گونه مستند دریافتند که در حوزه انتخاباتی کابل تقلب‌های سازمان یافته صورت گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید