روزنامه اصلاح

لزوم رعایت توصیه‌های صحی در مناطق روستایی کشور

افزایش واقعات مثبت کرونا در سایه بی‌توجهی مردم و عدم رعایت قرنطینه، کم‌کم به یک فاجعه تبدیل می‌شود و هرروز اوج می‌گیرد و شاهد مرگ‌ومیر هم‌وطنان خویش هستیم و شبکه‌های اجتماعی و مجازی پرشده است از پیام‌های تسلیت و تصاویر قربانیان کرونا. قبل از عید سعید فطر شایعات و بی باوری‌ها نسبت به کرونا در بین مردم افزایش پیدا کرد و بر این اساس، مردم به بازار هجوم آوردند و دکان‌ها، بازارها، پیاده‌روها، مملو از شهروندان شده بود. ۹۰ درصد بی‌اعتمادی و بی باوری نسبت به کرونا مردم را به جاده‌ها کشانده بود، نه فقر و بیچارگی؛ چون افراد فقیر به دکان‌ها و مارکِیت های مجلل و مفشن لباس‌های قیمتی نمی‌روند. این مسئله سبب شد که پس‌ازآن هرروز قربانیان و مبتلایان کرونا در حال افزایش باشد و فعلاً همه را نگران ساخته است. متأسفانه برخلاف پیش‌بینی‌ها، تعدادی زیادی از جوانان کشور نیز قربانی کرونا شده‌اند. مسئولان وزارت صحت کشور نیز با ابراز نگرانی می‌گویند، اگر شهروندان همکاری نکنند و نسبت به قرنطینه و توصیه‌ها بی‌توجه باشند، اوضاع از کنترل خارج خواهد شد. در تازه‌ترین مورد طبق فیصله کمیته اضطرار، ممانعت از بیرون شدن افراد مسن از منزل، استفاده از ماسک و رعایت فاصله دوم‌تری در شهر کابل اجباری شده است.

فعلاً نگرانی‌ها بیشتر از بی‌توجهی و بی‌خبری مردم در نقاط دوردست و کوهستانی کشور در باره کرونا و قرنطینه است که برنامه‌ها و مراسم‌ها به شکل عادی برگزار می‌شود و موتر داران مثل همیشه چوکی های موترهایشان چهارنفری شده‌اند. محافل مردمی، مراسم‌ها و برنامه‌ها در مناطق روستایی کشور، باشکوه و به گرمی برگزار می‌شود. اما ازنظر کارشناسان، هنوزم فرصت است که مردم قرنطینه را جدی گرفته و پیام‌های وزارت صحت را عملی کنند.

در این مقاله به چند نمونه از بی‌احتیاطی و بی‌توجهی شهروندان نسبت به کرونا و قرنطینه در مناطق دوردست کشور و پیامدها و خطرهای آن ازنظر دا کتران و متخصصان اشاره می‌شود. هدف از این مطلب، جلب‌توجه بیشتر مردم به قرنطینه و آگاه‌سازی آنان از پیامدهای عدم رعایت قرنطینه است.

خطرها و آسیب‌پذیری‌ها؛

۱-برگزاری تجمعات: یکی از بی‌توجهی‌های شهروندان در مناطق روستایی، برگزاری تجمعات و مراسم‌ها است. وقتی‌که از دره غوربند می‌گذشتم، چهار مراسم تشیع جنازه و فاتحه در چندین مسجد با حضور صدها نفر از مردم محل برگزارشده بود. جالب‌تر اینکه مردم بدون ماسک و بدون رعایت فاصله اجتماعی در مراسم شرکت کرده بودند. هیچ اثری از قرنطینه دیده نمی‌شد و گویا مردم از بیماری بی‌خبر بودند.

۲-عدم رعایت فاصله اجتماعی: توصیه دیگر وزارت صحت، مراعات فاصله دوم‌تری است. به گفته داکتر نظیر به روزنامه اصلاح، ویروس کرونا در فاصله یک متری به زمین می‌نشیند و از شخص مبتلا به فرد سالم منتقل نمی‌شود. اما اگر فاصله‌ها نزدیک باشد، از طریق سرفه و آب دهان، این ویروس به‌راحتی منتقل می‌شود. اما متأسفانه در مناطق روستایی، در مراسم‌ها، در بین موترها، در صف‌ها و هنگام مسافرت، فاصله‌ها مراعات نمی‌شود که این مسئله خیلی خطرناک است. مثلاً موترهای اطراف که بیشتر فلاینکوج است، همه چوکی ها چهارنفری هستند. حتی در مناطق دوردست کابل، سرک شهرک مهدیه، قلعه قاضی و پل خشک در غرب کابل، موتر داران دور از چشم پولیس، در هرچوکی چهار نفر را سوار می‌کنند.

۳- حیوانات خانگی: به گفته داکتر محمدعلی حیدری متخصص داخله عمومی، حیوانات نیز منشأ برخی از میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند. هرگونه بی‌احتیاطی مردم در هنگام انداختن علف برای حیوانات، استفاده از پشم آنان و دوشیدن شیرشان، باعث انتقال مریضی می‌گردد. شاید خیلی از حیوانات مریض باشند اما مردم متوجه نشوند و خطر انتقال مریضی‌های حیوانی نیز، بیشتر است.

۴- کمبود امکانات: متأسفانه بیشتر مناطق روستایی افغانستان، از نعمت برق، گاز، خانه‌های معیاری، دستشویی‌های اساسی، آب صحی و مواد بهداشتی کافی و معیاری برخوردار نیستند و با ابتدایی‌ترین امکانات زندگی می‌کنند. مردم به خاطر فقر و مشکلات اقتصادی، از تغذیه کافی، میوه و سبزی‌ها نیز محروم هستند. حتی مواد خوراکه تاریخ گذشته و فاسد شده و آب‌های غیر صحی به خورد مردم داده می‌شود. این مسائل خطر شیوع کرونا را بیشتر می‌سازد.

۵-نبود امکانات صحی: در مناطق دوردست کشور، افراد به‌طور غیرتخصصی و حتی بدون سواد خواندن و نوشتن، به‌طور غیرقانونی به مردم دارو و دوا توزیع می‌کنند و در مقابل روغن زرد، قروت و پول‌های هنگفت به مردم گولی و دوا می‌دهند. این کارها نه‌تنها که به صحت شهروندان کمک نمی‌کند بلکه بیماری زیادی را به وجود میاورد.

نتیجه‌گیری؛

بی‌توجهی و ساده‌انگاری مردم درباره کرونا و قرنطینه در افغانستان به‌خصوص در مناطق روستایی کشور ما، نگرانی‌های جدی را به وجود آورده است. به باور داکتران و متخصصین، عدم رعایت فاصله اجتماعی، برگزاری مراسم‌ها و اجتماعات، عدم رعایت تعداد مسافران از سوی موتر داران، کمبود امکانات و اطلاعات، فقر و محرومیت مردم و سروکار داشتن با حیوانات، زمینه‌های نگرانی را بیشتر به وجود آورده است.

بر اساس توصیه متخصصان و داکتران، هم‌وطنان ما در تمامی نقاط کشور به‌خصوص در روستاها و مناطق دوردست، از تجمعات، برگزاری مراسم‌های فاتحه و عروسی، عدم رعایت فاصله اجتماعی خودداری نموده و به توصیه‌ها و تأکیدات وزارت صحت عامه و داکتران و متخصصان، عمل کنند.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید