روزنامه اصلاح

لزوم حفاظت از غیر نظامیان

   دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد با نشر خبر نامه‌ای ضمن نگرانی از افزایش تلفات غیر نظامیان در جریان ماه مبارک رمضان از طرف های درگیر  جنگ در افغانستان خواسته است تا برای حفاظت از غیر نظامیان تلاش کنند وآنان را ترغیب کرده است که برای حفاظت از غیر نظامیان  قوانین بین المللی را احترام گذاشته و به مکلفیت های خود عمل کنند.

  در خبر نامه‌ی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد به نقل از تاداماچی یاماموتو آمده که : ” حملات عمدی و بدون تفاوت بر غیر نظامیان هرگز قابل توجیه نیست و می تواند جنایت جنگی به حساب بیاید“.

   این همه در حالی است که گروه طالبان علی رغم تقاضای آتش بس، حد اقل در جریان ماه مبارک رمضان که از آدرس های گوناگون و از جمله لویه جرگه‌ی مشورتی صلح مطرح گردید مخالفت وزریده وبه حملات خود در نقاطی از کشور تشدید به عمل آورده و با انجام حملات انتحاری و انفجاری در برخی از شهر ها و از جمله ولایات بغلان، غزنی و کابل به شمول نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغانستان ده ها تن از شهروندان غیر نظامی را شهید و مجروح ساختند. گروه طالبان مسؤولیت حمله بر فرماندهی امنیه ولایت بغلان، حمله بر نهاد ملکی کونترپارت در شهر کابل و انفجار موتر بمب در ولایت غزنی در چند روز پیش که به شمول دو دختر به شهادت هفده تن انجامید را به دوش گرفته اند.

   تنها در رویداد هراس افگنانه‌ای که در مسجد التقوی که روز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته، حین ادای نماز جمعه در ناحیه‌ی نهم شهر کابل واقع گردید به شمول ملا امام مسجد یکی از عالمان جید دینی، دو تن شهید وبیش از بیست تن دیگر از نماز گذاران  زخمی شدند. مسؤولیت این رویداد را هنوز کسی و یا گروهی به دوش نگرفته اما این رویداد از سوی دولت افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان و سایر نهاد های بین المللی با شدید ترین الفاظ محکوم شده است.

  در عین زمان گزارش هایی هم وجود دارد که در برخی از ولایات کشور در نتیجه‌ی عدم دقت در انجام حملات هوایی از سوی قوای هوایی مربوط به ماموریت حمایت قاطع نیز تعدادی غیر نظامیان هدف قرار گرفته و شهید و زخمی شده اند. دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان پیش ازین اعلام کرده بود که در این زمینه تحقیق میکند.

  اینکه به غیر نظامیان و افرادی که در جنگ ها دخیل نیستند نباید آسیب برسد و جان و مال آنان باید مصئون بماند وبا خطر و تهدید نباید مواجه شوند، امری است به جا و کاملا برابر با موازین حقوقی، قانونی، دینی و شرعی.

   آسیب رساندن به غیر نظامیان و افرادی که در جنگ دخیل نیستند در مخالفت صریح با قوانین بین المللی جنگی و اصول و قواعد بشر دوستانه و تعالیم و موازین شرع شریف قرار داشته ناروا و نا جایز می باشد. حفاظت از غیر نظامیان و به مخاطره نیانداختن جان و مال شان از اصول و ارزش های دینی، اخلاقی و بشری می باشد که روی آن در متون شریعت تاکید فراوان به عمل آمده است.

   کشتن و آسیب رساندن به جان و مال مسلمانان از نگاه دین و شریعت کار ناروا و ناجایز میباشد و پیامبر گرامی اسلام در خطبه‌ای که پس از ادای حجه الوداع خطاب به مسلمانان ایراد فرمودند؛ خون، مال و عرض مسلمانان بر همدیگر را حرام قرار دادند. از نظر منطق دین کشتن یک انسان بی اینکه کسی را کشته باشد و یا در روی زمین فساد کرده باشد ( نه از روی حکم قصاص و یا کسی که محکوم به اجرای حد محارب بر او شده باشد و یا هر دلیل شرعی دیگر) در حکم کشتن همه‌ی مردم است. 

   با این وصف لازم و واجب است که هر یک از اطراف جنگ بکوشند تا جان و مال غیر نظامیان را محافظت کرده وبه هیچ صورتی هیچ نوع خطر و تهدید متوجه جان و مال آنان نشود. این همان چیزی است که گفته آمدیم برابر با قوانین جنگی بین المللی، موازین دینی و تعالیم شرعی نباید جان و مال غیر نظامیان را با مخاطره انداخت.

   دولت افغانستان پیوسته از نیروهای ملی امنیتی و دفاعی خواسته که هنگام عملیات های پاکسازی و سرکوب دشمن و تروریستان از دقت کامل و کافی کار بگیرند و احتیاط لازم به خرج بدهند که به غیر نظامیان آسیب نرسد و جان و مال شان محفوظ بماند.

 گاهی از اثر حزم و احتیاط بیشتر از سوی این نیروها عملیات های سرکوب و پاکسازی دشمن ساعت ها به طول می انجامد که باعث بروز انتقاد هایی هم میگردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید