روزنامه اصلاح

لزوم اطلاع‌رسانی از جریان مذاکرات صلح

مذاکرات مستقیم صلح میان هیئت مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در قطر آغاز شده است. نادر نادری عضو هیئت مذاکره کنندۀ دولت افغانستان گفته است که طرفین مذاکره ظهر روز سه شنبه(۲۵سنبله) موفق به برگزاری نشست عمومی شدند. آقای نادری گفته است که در این نشست، رییسان هردو تیم مذاکراتی سخنرانی کرده و اعضای هردو تیم دیدگاه های شان را روی طرزالعمل کاری گروه تماس شریک ساختند تا پس از نهایی سازی این مورد، کار روی آجندای مذاکرات آغاز شود. به هرترتیب، در مذاکراتی که در دوحه جریان دارد، روی سرنوشت مردم و آیندۀ افغانستان تصمیم گرفته می‌شود. مردم افغانستان باید بدانند که آجندای این مذاکرات شامل چه مسایلی می‌شود، خواست‌‎ها و مطالبات گروه طالبان چیست و آنان خواستار چه نوع نقش و سهمی در نظام و آیندۀ افغانستان اند. از جانب دیگر هیئت مذاکره کنندۀ دولت که به نماینده از نظام و مردم افغانستان در این مذاکرات حضور یافته، مسئولیت سنگینی را به عهده دارد. مردم باید بدانند که در میز مذاکرات چگونه از آنان نمایندگی می‌شود. از خواست‌ها، مطالبات و دست‌آوردهای مردم افغانستان تاچه سطحی دفاع می‌شود و تیم‌های مذاکره کننده تا چه حدی انعطاف‌پذیری نشان می‌دهند و یا کدام موارد را به عنوان خط سرخ و مسایل غیرقابل مذاکره مطرح می‌کنند. مردم افغانستان نگران این استند که در فرایند صلح با طالبان، نظام نوپای استوار بر ارزش‌های جمهوریت، حقوق زنان، آزادی‌های سیاسی و مدنی به معامله گذاشته نشود و در نهایت، صلح با طالبان به مثابۀ نوشیدن جام زهر نباشد و کشور را یک بار دیگر به عقب برنگرداند. مردم می‌خواهند بدانند که بهای صلح با طالبان چیست و قرار است چه چیزی را در بدل مصالحه با طالبان از دست دهند.
چون مردم افغانستان واقعاً نگران استند و نمی‌دانند که توافق احتمالی صلح با طالبان چه سرنوشتی را برای آنان به ارمغان می‌آورد. آیا این توافق می‌تواند صلح و ثبات دایمی را در کشور برقرار کند و دامنۀ جنگ، خونریزی و آدم‌کشی را برای همیشه برچیند یا این که سناریوی دیگری در انتظار افغانستان و مردم آن خواهد بود. حکومت افغانستان اطمینان داده که منافع کشور، دست آوردهای نظام و ارزش‌ها و آزادی های مدنی را حفظ می‌کند و در برابر خواست‌ها و مطالبات عقبگرایانه کوتاه نمی‌آید. اما برای رفع نگرانی مردم باید تمامی ابهامات مربوط به روند جاری صلح رفع شده و زوایای پنهان این روند روشن گردد.
هیئت مذاکره کنندۀ دولت افغانستان باید همه روزه آخرین اخبار و تحولات مربوط به مذاکرات قطر را با رسانه‌ها شریک کند تا مردم بدانند روی چه مسایلی چانه‌زنی می‌شود. یکی از اعضای هیئت مذاکره کنندۀ دولت افغانستان باید به عنوان سخنگو تعیین شود تا مرجع واحدی برای اطلاع رسانی پیرامون مذاکرات صلح ایجاد گردد.
فرق بین نظام جمهوریت و حکومت مورد نظر طالبان نیز همین است که در نظام جمهوریت، حاکمیت از آن مردم است که از سوی نمایندگان آنان در دولت اعمال می‌شود. مردم صاحب اختیار مملکت اند و حق دارند از تمامی زوایای پیدا و پنهان پروسۀ صلح که سرنوشت مردم، منافع ملی و آیندۀ کشور در گروه آن است، آگاه باشند. در نهایت این مردم افغانستان است که روی توافق یا عدم توافق با طالبان تصمیم می‌گیرند. از اینرو لازم است هیئت مذاکره کنندۀ دولت مسایل و رویدادهای مربوط به مذاکرات صلح را با رسانه ها و مردم افغانستان شریک نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید