روزنامه اصلاح

قول اردوی ۲۰۹ شاهین: طالبان در فاریاب دست به اعمال ضد انسانی زده‌ اند

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان می‌گوید که طالبان در ولایت فاریاب دست به اعمال ضد انسانی زده اند. قول اردوی۲۰۹شاهین از جان باختن یک کودک از اثر گرسنگی و تحریم طالبان در این ولایت خبر داده است.

به نقل از خبرگزاری خبرنامه، حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته است که از چندی بدین‌سو طالبان با یک عمل ضد انسانی، راه‌های اکمالاتی مردم را در ولسوالی پشتون‌کوت ولایت فاریاب مسدود کرده اند.

وی در ادامه گفت، طالبان ادعا دارند که مردم پشتون‌کوت با دولت و نیروهای نظامی در اتباط هستند و از این‌رو با یک عمل ضد انسانی، مردم را تحریم کرده‌ اند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ادامه گفت، در روزهای گذشته یک کودک از اثر گرسنگی و تحریم طالبان جان داده  است.

وی افزود، روز گذشته کوماندوهای مستقر در این ولسوالی، مواد غذایی خود را برای اهالی منطقه داده است.

رضایی در ادامه تأکید کرد که مسیر ولسوالی پشتون‌کوت بسته است و این مردم نه با نظامیان و نه هم با مخالفین، در ارتباط هستند.

وی در ادامه گفت، نیروهای دولتی هر آنچه در توان داشتند را به مردم کمک کرده‌اند و تا زمانی که این مسیر بر روی مردم باز شود، کمک غذایی کوماندوها برای مردم ادامه دارد.

رضایی در ادامه گفت، به خاطر باز شدن مسیر این ولسوالی، روحانیون و مردم متنفذ با مخالفین در گفتگو هستند و کوشش می‌کنند این مسیر را باز کنند.

وی خاطرنشان کرد که این مسیر اکمالاتی نیروهای نظامی دولتی نیست و تنها مردم از این مسیرها رفت و آمد می‌کنند. او افزود که اکمالات نظامی از هوا صورت می‌گیرد.

در همین حال، ولی محمد، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در فاریاب نیز می‌گوید: از اثر بسته بودن راه‌های اکمالاتی مردمی در ولسوالی پشتون‌کوت، ۳ طفل که ۲ تن آن‌ها از اثر مریضی و دیگری از اثر گرسنگی و هم‌چنین ۲ زن در نتیجه خونیزی و زایمان و هم‌چنین مریضی جان داده است.

به گفته وی، این در حالی است که در ولسوالی پشتون‌کوت داکتری برای مدوا نیست و نیز راه‌های اکملاتی بسته است تا افراد بیمار را به بیرون از این ولسوالی انتفال دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید