روزنامه اصلاح

قرنطین فرصتی برای بحث‌های علمی؛ گروهی از دانشجویان اندوخته‌های شان را با هم شریک می‌کنند

همزمان با وضع قیود گشت و گذار  در شماری از  کشورهای جهان گروهی از محصلان افغانستان در کشورهای مختلف گفتمان فضای مجازی(آنلاین) را زیر عنوان « بر خط ۲۰۲۰» راه اندازی کرده اند. این دانشجویان نزدیک به دو ماه می‌شود که دو روز در میان در حدود یک و نیم ساعت از طریق ابزار انترنتی از گوشه‌های مختلف جهان با هم تبادل نظر می‌کنند.

ظریف صفا بختیاری یک تن از اعضای این گروه هدف این کارزار را استفاده موثر از زمان قرنطینه و ایجاد حلقه یادگیری بین جوانان نخبه افغانسان که بیرون از افغانستان مصروف تحصیلات عالی شان هستند بیان کرد و گفت:

«ایجاد زمینه بحث های اکادمیک، شریک سازی معلومات و اطلاعات و تقویت مهارت های ارتباطی بین این جوانان دانشجو از اهداف دیگری این برنامه است».

به گفته او در این برنامه بحث پیرامون موضوعات چون؛ مطالعات در حوزه زنان، اقتصادی، جامعه شناسی،  مسائل طبی، عرفان، موسیقی،  روان درمانی و وروزش بحث صورت می‌گیرد.

آقای بختیاری می‌گوید که در نخست من با دو تن از دانشجویان دیگر که در کشورهای ترکیه و پاکستان مصروف تحصیل اند تصمیم گرفتیم تا روی ایجاد یک پلتفارم آنلاین که بتوانیم جوانان و نخبه‌های افغانستان را  در زمان قرنطینه باهم یکجا ساخته و روی موارد مهم و اساسی بحث و تبادله نظر نمایم اقدام کردیم.

به باور او  این برنامه روندی است که آنها را کمک میکند تا اطلاعات و معلومات شان را با هم شریک سازند و به سوی تعقل مداری و آگاهی جمعی به پیش روند. وی  پیام روشن این برنامه را نزدیک شدن و دستیابی به خرد جمعی و تقویت خود اگاهی بیان کرد.

در همین حال بتول غلامی عضو دیگر این گروه می‌گوید که  این برنامه خودآگاهی و انگیزشی است که به تعداد ۲۰ دانشجو از کشورهای مثل افغانستان هندوستان، جرمنی، ترکیه، پاکستان، روسیه،مالیزیا ، امارات متحده عربی، قزاقستان، اندونیزیا در آن اشتراک دارند که مبین یک شبکه نیرومند و با انگیزه از جوانان افغانستان از  سراسر دنیا می‌باشد. غلامی می‌گوید این گفتمان مجازی از طریق  نرم افزار زوم ( zoom cloud meeting)، صورت می‌گرد.

بهامین رحیمی یک تن از اشتراک‌کننده گان در این گفتمان مجازی می‌گوید  ما با درک وضعیت کنونی در افغانستان و دنیا  و اشتیاق آموختن و دانستن که بین جوانان هم فکر وجود داشت خواستم تجربیات و آموخته های خویش را به همدیگر منتقل نماییم که از یک جانب فرصتی هست برای یادگیری و از جانب دیگر آشنایی و ارتباطات بین دانش آموخته های کشور، من به عنوان اشتراک کننده این برنامه خوشحال هستم که این فرصت طلایی طرح گردید  و نقطه وصل میان دانشجویان از کشورهای مختلف شد.

آقای رحیمی گفت: ایجاد گفتمان های اکادمیک، تبادل نظر، استفاده از داشته ها و آموخته های همدیگر و مهمانان برنامه؛ تبادل نظر در مورد چالش های جوانان که متاثر شده از وضعیت کنونی هستند؛ آشنایی با نخبه‌های های افغانستان و ساختن یک گروه کاری از رهبران آینده کشور از موثریت این برنامه برای ما می‌باشد.

وی افزود:  این برنامه نمونه‌ای موفق از ایجاد کانفرانس‌ها و گفتمان های  میباشد که خوشبختانه تعدادی زیادی از اشتراکننده ها از افغانستان با ما وصل بودند که خود بیانگر اینست که با ایجاد همچون طرح ها میتوان جوانان را بیشتر به دنیایی تکنالوژی ترغیب نماییم، بالخصوص در شرایط کنونی همچون برنامه ها کمکی زیادی خواهد نمود تا  ما در انزوا و حالت روحی بد قرار نگیریم.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید