روزنامه اصلاح

قرنطینه؛ زنان و نقش آنان در مدیریت اقتصادی خانواده

در وضعیت فعلی که همه در خانه قرنطینه هستند و درآمد مردان خانواده به صفر رسیده، نقش زنان در درون خانه‌ها بسیار مهم و حیاتی است و دوام و قوام زندگی به تلاش‌های مادران بستگی دارد. مادران با مدیریت سالم می‌توانند فشارهای اقتصادی را از روی دوش زندگی زناشویی بردارند و کاهش دهند. اگر مادران وضعیت اقتصادی را مدیریت نکنند، مشکلات اقتصادی شیرازه زندگی را با فروپاشی مواجه خواهد کرد. چون فقر برهم زننده‌ترین طوفان برای خانواده‌ها به شمار می‌رود. در این مقاله نقش زنان و مادران در مدیریت اقتصاد خانواده اینکه چگونه می‌توانند از بحران اقتصادی خانواده جلوگیری کنند؟ چه نقش‌های دارد و چه‌کارهای را می‌توانند انجام دهند؟ به بررسی گرفته می شود. هدف از نوشتن این مطلب، آگاهی بخشی به زنان و مادران خانواده در جهت مسئولیت‌های بزرگشان در قسمت اقتصاد و مدیریت آن است.

نقش‌ها و مسئولیت‌ها؛

۱-کنترول مصارف: زنان و مادران به‌عنوان رهبران خانواده، می‌توانند مصارف و هزینه‌ها را به‌خوبی کنترول کنند. تغییر رژیم مصرف خوراکی، خودداری از مصارف بیجا و کمرشکن، اولویت‌بندی هزینه‌ها، تقویت قناعت در وجود اعضای خانواده‌ها، از مهم‌ترین کارها در کنترول مصارف است.

احتیاط در مصرف آب و برق، از مهم‌ترین نقش‌های مادران وزنان است تا از یکسو از پرداخت پول‌های زیاد صرفیه جلوگیری کنند و از طرف دیگر به سرمایه ملی کمک می‌کنند. مادران به همه اعضای خانواده باید روش‌های درست مصرف کردن آب و برق را آموزش دهند و مراقب عملکرد آنان باشند.

۲- صنایع‌دستی: سفره پربرکت صنایع‌دستی زنان در خا نه، همیشه نجات‌بخش اقتصاد خانواده‌ها در شرایط سخت و ناگوار بوده است. فعلاً نیز در شهرهای بزرگ کشور بافیدن قالین، ماسک، لباس‌های مخصوص داکتران در شرایط کرونایی، پرورش گل برای فروش، خیاطی، گل‌دوزی و خامک دوزی، از مهم‌ترین بخش‌های صنایع‌دستی به شمار می‌رود. در مناطق کوهستانی کشور نیز زنان می‌توانند با بافیدن گلیم، ساختن نمد، قروت، فروش روغن، پروسس میوه، پرورش حیوانات، می‌توانند مخارج زندگی را تأمین کنند. صنایع‌دستی همیشه بازارش داغ است و به شرطی نیازسنجی کنیم و بفهمیم که چه چیزی در چه زمانی و برای چه کسانی جذابیت دارد و ضروری است.

۴-محافظت از لوازم خانه: محافظت کردن از لوازم و اثاث خانه، عمر آنان را طولانی کرده و باعث می‌شود که خانواده‌ها دیرتر برای خرید و ترمیم آ‌ن پول بپردازند. از طرف دیگر این مسئله باعث کاهش هزینه‌های ثابت خانه می‌شود و با پول آن می‌توان به خرید وسایل ضروری دیگر پرداخت یا پس‌انداز کرد. پس‌انداز کردن پول باعث کاهش استرس‌ها و نگرانی‌های افراد خانواده می‌شود.

۵-مدیریت زباله: تفکیک و مدیریت درست زباله، علاوه بر عدم پرداخت پول برای انتقال آن، می‌توانند چندین فایده دیگر هم داشته باشد. مثلاً برخی از زباله قابلیت بازیافت و فروش را دارد و خانواده‌ها می‌توانند با تفکیک کردن آن، هرکدام را به فروش برسانند. به‌طور نمونه: باقی‌مانده سبزی، وسایل سوختی، انواع کاغذ، آهن، پلاستیک، وسایل شکسته منزل به‌جز از شیشه، همه قابل‌فروش هستند. خانواده‌ها اگر زباله‌ها را تفکیک کنند، بجای هزینه، پول به دست میاورند.

۶-چگونگی خریدوفروش: مادران باید بامهارت‌های خرید کردن آشنایی داشته باشند. قبل از مراجعه به مارکت و بازار، باید تمامی اجناس موردنیازشان را لیست کنند و یک‌باره خرید کنند. این کار از خریداری وسایل غیرضروری جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که خانواده پول کمتری را پرداخت کنند و ضروری‌ترین لوازم را بخرند.

همچنان خرید وسایل و کالای دسته دوم، فروش غیر قابل‌فروش ها، از دیگر راهکارهای خریدوفروش هست. در روزهای قرنطینه فقط یک نفر از اعضای خانواده‌ها باید برای خرید کردن موظف شوند، لباس مخصوص داشته باشند، تمام وسایلش جدا باشند و هنگام برگشت به خانه، لباس خود را عوض کرده و دست خود را شستشو دهند.

۷-آموزش دادن: زنان و مادران، مهارت‌هایی خویش را به دیگر اعضای خانواده و فامیل آموزش بدهند. در مقابل آموزش دادن هم می‌توانند حق‌الزحمه دریافت کنند و هم مهارت‌ها را برای سایرین انتقال بدهند. مثلاً مهارت‌های آشپزی، گلدوزی، صنایع‌دستی، کارهای سبزی‌کاری، نقاشی و گرافیک، خطاطی، سواد خواندن و نوشتن، از مهارت‌های است که در شرایط قرنطینه می‌توان آموزش داد و یاد گرفت.

۸-مراقبت از صحت اعضای خانواده: زنان و مادران با رعایت نظافت منزل، غذا و لباس، می‌توانند از صحت و سلامت اعضای خانواده مراقبت کرده و از بیماری و سرماخوردگی جلوگیری کنند. در این صورت دیگر هزینه مراجعه به داکتر، معاینه و خرید دوا وجود ندارد و از یک  مصرف کمرشکن دیگر جلوگیری می‌شود.

نتیجه‌گیری؛

در وضعیت فعلی که درآمد مردان صفر و اقتصاد خانواده‌ها متزلزل شده است، نقش مدیریتی زنان در خانواده اهمیت بیشتری پیداکرده است.

اگر مادران بامهارت‌های مدیریتی آشنایی داشته باشند، می‌توانند از بسیاری از مصارف اضافی جلوگیری نموده و فشارهای اقتصادی را کاهش دهد و مانع از رونق افتادن اقتصادشان شود.مدیریت زنان شامل روحیه دهی و جلوگیری از استرس به اعضای خانواده، کنترول دریچه اطلاعات، منفی و سیاه، خریدوفروش مناسب و سنجیده شده، کنترل مصارف بی‌مورد، ایجاد تغییر در باورها، عادت غذایی و توقعات اعضای خانواده می‌گردد.

در صورت بی‌توجهی مادران و زنان به نقش مدیریتی‌شان، بحران اقتصادی تمام شیرازه زندگی زناشویی را تهدید کرده و آثار بلندمدت و کوتاه‌مدت آن دامن‌گیر خانواده خواهد شد. در این روزها که خلق مردان تنگ است، مادران و زنان نباید با توقعات بالاتر از توان اقتصادی، خواهش‌های بی‌مورد و …مشکلات را بیشتر سازند.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید