روزنامه اصلاح

  قرارداد چاپ ۱۲،۲ میلیون جلد کتاب درسی به امضأ رسید

قرارداد چاپ ۱۲٫۲ میلیون جلد کتاب درسی صنف‌های ابتدائیه میان وزارت معارف و شرکت طباعتی بهیر به امضأ رسید.

 میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف، روز سه‌شنبه(۱۷جدی) در مراسم امضای این قرارداد گفت که این کتاب ها در جریان چهار ماه چاپ و در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت.

او افزود که روند چاپ این کتاب ها در نتیجه‌ی داوطلبی باز با شرکت طباعتی بهیر قرار داد شده که شامل صنف های یک الی شش است و هزینه‌ی چاپ آن بیش از ۳۸۲ میلیون و ۱۸۳ هزار افغانی است.

آقای بلخی گفت که بر اساس قرارداد، شرکت طباعتی بهیر مسؤولیت دارد که در کنار چاپ، این کتاب ها را به تمامی ولایات افغانستان نیز توزیع کند.

سرپرست وزارت معارف می گوید که به منظور رفع مشکل کمبود کتاب های درسی برای پنج سال آینده، کمک ۷۵ میلیون دالری ادارۀ انکشافی ایالات متحده امریکا را به دست آورده که براساس یک برنامه مشخص به مصرف خواهد رسید.

او علاوه کرد که در آینده‌ی نزدیک با استفاده از این کمک، قرار داد چاپ و توزیع ۳۷ میلیون جلد کتاب دیگر نیز امضا خواهد شد.

آقای بلخی گفت که وزارت معارف متعهد است تا با به کار گیری تمامی امکانات، کتاب های درسی را برای تمام دانش آموزان تأمین کند.

از سویی هم، شیرباز کمین‌زاده رئیس شرکت طباعتی بهیر نیز تعهد سپرد که براساس قرارداد، روند چاپ و توزیع کتاب های درسی وزارت معارف را به وقت و زمان معین آن عملی کند.

وزارت معارف از سال ۲۰۰۴ تاکنون حدود ۲۲۹ میلیون جلد کتاب درسی را چاپ کرده است؛ اما به دلیل جذب رو به افزایش واجدین شرایط در مکاتب در هر سال و کمبود بودجه، این بخش باز هم با مشکلاتی مواجه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید