روزنامه اصلاح

فیروز: وزارت صحت‌عامه در مورد ویروس کرونا پنهان‌کاری نکرده است

ولسی جرگه در خصوص چگونگی آمادگی‌های نهادهای دولتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، نشست فوق‌العاده برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ در این نشست فوق‌العاده که روز یک‌شنبه (۲۵ حوت) برگزار شد، مقام‌های وزارت‌های صحت، امور مهاجرین، امور خارجه و امور سرحدات در خصوص آمادگی‌های شان برای مبارزه با ویروس کرونا به نمایندگان توضیح دادند.

برخی نمایندگان وزارت صحت را در این خصوص به پنهان‌کاری متهم کردند؛ اما فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفت: “ما هیچ ضرورت به دروغ گفتن نداریم، بخاطریکه این موضوع با پنهان کردن و دروغ گفتن حل نمی‌شود.”

آقای فیروز در مورد این‌که چرا واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور کم است و نیز زمینه تشخیص وجود ندارد، افزود، تا زمانی که واقعات در چین بود، افغانستان عاری از این ویروس بود؛ اما زمانی که ویروس به ایران رفت و وقتی واقعات در ایران انتشار کرد، این مساله سبب انتقال ویروس در افغانستان نیز گردید.

به گفته او، هر روز واقعه مثبتی که در افغانستان ثبت می‌شود رسماً از سوی وزارت صحت اعلام می‌شود؛ از مجموع سیصد واقعه مشکوک تا فعلاً ۱۶ واقعه مثبت ویروس کرونا در ولایت‌های هرات، سمنگان، کاپیسا و بلخ ثبت شده است.

آقای فیروز در خصوص چگونگی تثبیت ویروس کرونا هم گفت: “سمپل‌های مشکوک ویروس کرونا پیش از این هم در مرکز تشخیصیه وزارت صحت و هم همان سمپل‌ها به مرکز سازمان صحی جهان فرستاده می‌شد؛ اما بالاخره تست که ما می‌کردیم دقتش بیش از ۹۹ درصد بود و دیگر ضرورت نیست به مرکز صحی جهان فرستاده شود.”

او با اشاره به ورود کتلوی مهاجران افغان از ایران گفت که در ابتدا تصمیم داشتیم در مرز کمپ بسازیم؛ اما مشاوران صحی جهانی با این کار مخالفت کردند و گفتند با این کار مشکلات بیشتر می‌شود.

به گفته او، کشورهای دیگر مرزهای خود را بر روی شهروندان بیرونی مسدود کرده؛ اما اگر دولت افغانستان چنین اقدام کند، برعلاوه که نمی‌تواند از ورود شهروندان خود جلوگیری کند بلکه مهاجران مجبور خواهند شد از راه غیر قانونی بدون بررسی وارد کشور شوند که در آن صورت مشکلات بیشتر می‌شد.

فیروز افزود، بیش از دو ماه قبل یک مرکزی که سی بستر برای مبارزه با ویروس کرونا در هرات ایجاد شد و هم‌اکنون صد بستر ایجاد شده و قرار است ظرفیت این شفاخانه به دو تا سه صد بستر ارتقا یابد. همچنان برای سکریننگ در مرز نیز صد نفر دیگر استخدام می‌شوند.

او تاکید کرد که هیچ نوع تکنالوژی و امکانات مالی جلو این ویروس را گرفته نمی‌تواند و یگانه کاری برای پیشگیری از انتقال این ویروس، رعایت هدایت‌های صحی است. در هشتاد درصد واقعات هیچ ضرورت نیست که شخص مصاب در شفاخانه‌ها مراقبت شوند و تنها در ۲۰ درصد نیاز است تا فرد مصاب در شفاخانه‌ها تداوی شود.

آقای فیروز گفت که هم اکنون بیش از ۵۰هزار تست زمینه تشخیص‌اش در افغانستان موجود است. به گفته او، عمده ترین عامل جلوگیری از انتقال ویروس کرونا “فاصله” است. زمینه انتقال این ویروس در فاصله حد اقل دو متر محدود می‌شود.

عالمی بلخی وزیر مهاجرین نیز گفت که در مجموع روزانه ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر از مرز هرات و نیمروز وارد افغانستان می شوند؛ “ما به اتباع خود گفته نمی توانیم که به خانه‌های خود برگشت نکنید. ما کاری که بکنیم که این است که مرزها را کنترل کنیم تا این مرض شیوعش بیشتر نشود.”

آقای عالمی افزود، هرچند به دست آوردن آمار از ایران مشکل است؛ اما بر بنیاد معلوماتی که وزارت مهاجران به دست آورده، تاکنون حدود ۱۰ مهاجر به اثر ویروس کرونا، فوت کرده است. ارقام مهاجران مصاب به کرونا هم مشخص نیست.

او تاکید کرد که برای تشخیص ویروس کرونا حضور تیم‌های صحی باید در مرزها تقویت شوند.

به گفته او، هم اکنون روزانه ۲۰۰ تا ۱۵۰ مهاجر بخاطر مشکلات پاسپورت و یا هم کارت اقامت شان، به صورت  قاچاقی وارد کشور می‌شوند که این روند هم زیر کنترل پولیس سرحدی قرار دارد.

فریدون بارکزی سرپرست وزارت سرحدات هم گفت که تا هنوز کشورهای همسایه مرزهای شان را در ولایت های قندهار، نیمروز، بدخشان، قندوز و بلخ بسته کرده اند.

با این وجود، ولسی جرگه، توضیحات و اتخاذ تدابیر از سوی حکومت را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا محدود خوانده و تاکید کردند که باید اقدام‌های موثر در زمینه مبارزه و جلوگیری از شیوع کرونا در کشور از سوی نهادهای مسوول انجام شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید