روزنامه اصلاح

فلم«رونا مادر عظیم»؛ نماینده‌ی سینمای افغانستان در اسکار

اتحادیه‌ی سینماگران افغانستان فلم “رونا مادر عظیم”، ساخته‌ی برادران محمودی را به عنوان نماینده‌ی سینمای کشور در جوایز اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد.

این فلم روایتگر داستان زندگی عظیم، مهاجر افغان مقیم ایران است. محسن تنابنده، هنرمند سینمای ایران نقش این مهاجر را بازی کرده است.

نوید محمودی، تهیه کننده این فیلم به بی‌بی‌سی گفته که بغیر از محسن تنابنده هنرپیشه ایرانی و فرشته حسینی بازیگر افغانستان، تمامی بازیگران دیگر آماتور هستند.

این فلم در ایران به نام ‘شکستن همزمان بیست استخوان’ اکران و دو روز پیش نیز با نام بین‌المللی “رونا مادر عظیم” برای نخستین بار در جشنواره بوسان کوریای جنوبی اکران شد.

فلم رونا مادر عظیم با کارگردانی جمشید محمودی در مرحله‌ی نهایی انتخاب نامزد افغانستان در رشته‌ی بهترین فلم خارجی اسکار، با دو فلم دیگر رقابت می‌کرد: “گدی‌پران سیاه” به کارگردانی طارق قیومی و “هزارن زن مثل من” به کارگردانی صحرا مانی.

این سومین فلم برادران محمودی، فلم‌سازان افغان مقیم ایران است که از طرف اتحادیه سینماگران افغانستان به اسکار معرفی می‌شود. دو سال پیش، فلم “رفتن” به نمایندگی از افغانستان به اسکار ارسال شد اما نتوانست یکی از نامزدهای رسمی بهترین فلم غیرانگلیسی زبان شود.

فلم “چند متر مکعب عشق” یک دیگر از فلم‌هایی است که برادران محمودی در کارنامه دارند.

افغانستان از سال ۲۰۰۲ تقریبا به طور مرتب نماینده‌ای به اسکار معرفی کرده است اما در این مدت موفق نشده تا به جمع فلم نامزد دریافت اسکار در رشته بهترین فلم خارجی اسکار راه پیدا کند.

نودویکمین دوره جوایز اسکار ۲۴ فبروری سال آینده میلادی در لاس‌آنجلس برگزار می‌شود.

پیش از این نیز شماری از فلم‌ها از افغانستان به جشنواره‌های بین‌المللی راه یافته‌اند. فلم “اسامه” ساخته صدیق برمک از افغانستان در سال ۲۰۰۴ میلادی برنده جایزه بخش زبان‌های خارجی گلدن گلوب شد. “اسامه” نخستین فلم در تاریخ سینمای افغانستان بود که چنین جایزه‌ را برد.

ممکن است شما دوست داشته باشید