روزنامه اصلاح

فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل: برای مبارزه با جرم‌های جـنایی تدابیر شـدید اتـخاذ شـده اسـت

از یک ماه به این سو حملات هراس افگنانه و جرایم جنایی درشهر کابل افزایش یافته است. در کمتر از سه هفته، شهر کابل گواه چهار حملۀ مسلحانه بر پاسگاه های پولیس، دوحمله انتحاری و چندین رویداد جنایی بوده است. در این مدت پاسگاه های پولیس در ساحات: بینی حصار، دشت برچی، دارالامان و پلچرخی کابل آماج حمله های مسلحانه قرار گرفتند. در این رویداد ها شماری از منسوبان نیروهای امنیتی و مردم ملکی به شهادت رسیدند.

روز دوشنبه ۶ جوزا افراد مسلح ناشناس بر یک منزل مسکونی در کارته سخی کابل داخل شده و هفت عضو این خانواده را به قتل رساندند. روز پنجشنبه ۹ جوزا یک حمله انتحاری در نزدیکی پوهنتون نظامی مارشال فهیم صورت گرفت که در آن ۶ تن جان باخته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند. روز جمعه ۱۰ جوزا در انفجار موتر بمب گذاری شده در منطقه یکه توت کابل دست کم ۴ غیر نظامی جان باختند و۱۰ تن دیگر زخم برداشتند. همزمان با این رویداد ها چندین رویداد جنایی نیز در کابل گزارش شده است که بیشتر جرایم جنایی به شکل سرقت های مسلحانه، دزدی وسایط نقلیه، آدم ربایی،جیب زنی وقتل انجام شده است. افزایش نا امنی وجرایم سازمان یافته جنایی شهروندان کابل را نگران ساخته است. مردم ازپولیس کابل می خواهند برای رفع این نگرانی ها وارد عمل شود.

 عبدالخالق، باشنده منطقه سه راهی خواجه بغرا میگوید:”در این ساحات هیچ شب نیست که ما صدای فیر را نشنویم، مردم در وحشت به سر می برند. حکومت باید جلو چنین کارها را بگیرد و افراد مسلح غیر مسؤول را دستگیر کند.”

همایون یک شهروند دیگر نیز میگوید:”امنیت کابل زیاد خوب نیست، آدم تا به شهر برای خرید با اطمینان رفته نمیتواند”.

 در پیوند به نا امنی های اخیر و جرایم جنایی، گل محمد بلوچ کارشناس مسایل سیاسی میگوید: دلیل عمده افزایش جرم های سازمان یافته در شهر کابل بیکاری است. زیرا افراد بیکار به راحتی  از سوی گروه های تبهکار استخدام شده ودر ازای پول حاضر استند به هر نوع جنایات ضد بشری دست بزنند. همچنین گروه های تروریستی و قاچاقچیان انسان از همین قشر بیکار سرباز گیری می کنند و اهداف تروریستی وضد انسانی شان را به پیش ببرند. به باور آقای بلوچ، جهت کاهش جرایم جنایی، پولیس کابل باید با مجرمین جنایی با قاطعیت برخورد کند؛ زمانیکه عاملین جرایم جنایی را دستگیر میکند باید علیه شان پرونده تشکیل داده و به نهاد های عدلی و قضایی معرفی کند. آقای بلوچ می گوید، ارگان های عدلی و قضایی بی درنگ و بدون تساهل و مدارا عاملین جرم های جنایی رابه سزای اعمال شان برسانند.  

 با این همه، فردوس فرامرز سخنگوی  پولیس کابل میگوید: پولیس کابل تدابیر شدیدی را برای تامین امنیت شهر کابل و کاهش جرم های جنایی اتخاذ کرده، بخشی از برنامه عملی شده و بخش دیگر آن در دستور اجراست است و با اجرای آن در آیندۀ نزدیک امنیت شهر کابل بهبود خواهد یافت. آقای فرامرز افزود: هم اکنون کار جمع آوری موتر سایکل های که فاقد اسناد استند از سطح شهر جریان دارد؛ زیرا بیشتر جرایم جنایی با استفاده از همین موتر سایکل های بدون اسناد صورت می گرفت. در کنار آن، کمپاین جمع آوری معتادین مواد مخدر از سطح شهر کابل نیز ادامه دارد؛ زیرا معتادین در جرایم کوچک مانند دزدی ها نقش دارند وبه موازات آن فروشندگان مواد مخدر نیز باز داشت می شوند. به همین ترتیب طبق برنامه در کنارچک پاینت های ثابت؛ چک پاینت های آنی را در نقاط مختلف شهر ایجاد نمودیم که در دستگیری افراد متواری و تبهکار موثر واقع شده است. افزون بر آن  ازاین پس به وسایط نقلیه زرهی که کارت جواز رانندگی ندارند اجازه تردد داده نمی شود تا گروه های تبهکار از چنین وسایط برای جابجایی عناصر شان از یک ساحه به ساحه‎ی دیگر استفاده نتوانند. سخنگوی پولیس کابل گفت: موضوع مهم دیگر، تنظیم چگونگی حمل سلاح توسط افراد است که به موجب آن افراد غیر مسؤول خلع سلاح می شوند. بخاطر بهبود امنیت گزمه های شبانه در سطح شهر را افزایش دادیم، زیرا برخی از جرایم جنایی از طرف شب صورت می گرفت واز یک هفته به این سو ما با هماهنگی ریاست امنیت ملی، برنامه‌ای را به منظور شناسایی مناطق تهدید زا راه اندازی کردیم که بیشتر جرایم جنایی در آن جا صورت می گرفت. افرادی که در قضایای جنایی، سرقت های مسلحانه، قتل و خصومت های شخصی دست داشتند را دستگیر کردیم و در نتیجۀ این عملیات ها که در مربوطات حوزه های امنیتی ۷ .۱۱ و۱۵ راه اندازی شده بود، عنایت قچی، فردی که در بیشتر قضایای جرایم جنایی دست داشت دستگیر و گروهش که مخل امنیت و آسایش مردم بود متلاشی شد. همچنین ده ها فرد دیگر را که در جرایم اخیر دست داشتند دستگیر وبه ارگان های عدلی وقضایی معرفی نمودیم و آخرین تلاش مان را انجام میدهیم تا شهروندان کشور در امنیت زندگی کنند.

محمدالبرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید