روزنامه اصلاح

فراغت ۴۰ سوادآموز از کورس‌های سوادآموزی در کابل

چهل بانو پس از یک دوره آموزش ۹ ماهه سند فراغت شان را با حضور سفیر جمهوری ترکیه در افغانستان و مقامات بلند پایه دولتی بدست آوردنداین بانوان ۹ ماه قبل از سوی نهاد خانۀ مهربانی و انستیتوت یونس امره یا بنیاد فرهنگی ترکیه، به صورت رایگان شامل کورس های سواد آموزی شده بودند. اکنون این بانوان که خواندن و نوشتن را یاد گرفته اند از مقامات می‌خواهند تا زمینۀ ادامه فراگیری آموزش را برای شان فراهم نمایند.

همچنان این بانوان تاکید دارند که مادران نقش اصلی و اساسی در خانواده داشته و اگر مادران از نعمت سواد محروم بمانند دسترسی به جامعۀ پویا ناممکن خواهد بود.

مسوولان در نهاد خانه مهربانی تاکید دارند که مادران با سواد فرزندان باسواد تحویل جامعه می‌دهند. افزون بر این، سفیر جمهوری ترکیه در افغانستان از برنامه‌های این نهاد در راستای آموزش و پرورش تقدیر کرده و برای دانش آموزان آرزوی موفقیت کرد.

عزیزه کرمانی، مسوول نهاد خانه مهربانی می‌گوید: «اولین هدف نهاد خانۀ مهربانی باسواد ساختن خانم‌هایی است که از نعمت سواد محروم مانده بودند، اما فرصتی برای فراگیری سواد را داشتند و می‌توانستند این مشکل را جبران نمایند و باسواد شوند. اما چرا خانم‌ها را ما در نظر گرفتیم چون مادران با سواد فرزندان باسواد تحویل جامعه می دهند».

از سویی هم اوغوزهان ارطغرل، سفیر جمهوری ترکیه نقش سواد را در زندگی انسان‌ها یک اصل اساسی دانسته و بر ادامۀ همکاری‌های شان در عرصه آموزش و پرورش خانم‌ها تاکید ورزید. آقای ارطغرل می‌گوید: «همکاری‌ها ما برای تقویت آموش خانم‌ها ادامه خواهد داشت و این همکاری‌ها تا زمانی که افغان‌ها خواسته باشند ادامه دارد و افغانستان نیاز به هم‌بستگی بیشتر دارد و هم‌بستگی از آموزش خانم‌ها سرچشمه می‌گیرد».

عبدالله یگین مدیر انستیتوت یونس امره نیز هدف از همکاری‌های شان در افغانستان را تحکیم روابط فرهنگی میان دوکشور باهم برادر می‌دانند که این روابط پیشینه صد ساله دارد.

عالیه یلماز، کمیشنر بورد تعینات کمسیون اصلاحات اداری می‌گوید:«شاید کورس‌های سواد آموزی یک جرقه را برای این بانوان روشن کرده باشد که بعد از آن بتوانند دیگر سنگ‌های که روی این تهداب گذاشته می‌شود را بهتر و خوب‌تر بگذارند و از آن به خوبی استفاده نمایند».

در همین حال، مسوولان در نهاد خانه مهربانی و انستیتوت یونس امره هدف از ایجاد مراکز سواد آموزی را با سواد ساختن زنانی می‌دانند که از نعمت سواد محروم مانده اند. این مسوولان می‌افزایند که برنامه‌های دراز مدتی را برای باسواد سازی زنان روی دست دارند.

صفیه ابراهیمی، یکی از فارغین این کورس سواد آموزی گفت:«پیش از این که سواد خواندن و نوشتن را یاد بگیریم مشکلات زیاد داشتیم، آرزو داشتم که فقط خط خوان شویم کافی است؛ اما حالا می‌خواهیم که باید پیش برویم و مقامات زمینۀ تعلیمات بیشتر را برای مان فراهم کنند».

فاطمه یکی دیگر از فارغین کورس سود آموزی که ۳۵ سال از بهار زندگی ‌اش را پشت‌ سر گذاشته، می‌‌گوید که باسواد شدن آرزویش است. او با فرا گرفتن کورس سواد آموزی اکنون توانسته است که به خوبی بخواند و بنویسد. او از این که می تواند مشکل خود را در خواندن و نوشتن حل کند بسیار خرسند است.

مسئولان نهاد آموزشی خانه مهربانی و انستیتوت یونس امره می‌‌گویند آنان مصمم اند تا در سال‌های آیند کورس‌های سواد اموزی را در تمامی نقاط شهر کابل کسترش داده و در سایر ولایات افغانستان نیز فعالیت‌‌های شان را آغاز نمایند. آقای یگین می‌افزاید امید وار است تا ده سال آیند حتی در روستا‌ها و قصبات افغانستان فعالیت نمایند تا مشکل بی سوادی تا حد امکان از بین برود. آنان می ‌افزایند انستیتوت یونس امره و نهاد خانه مهربانی می‌‌خواهد در کنار سودا آموزی کورس‌های خیاطی و دیگر صنایع دستی را نیز برای زنان فراهم نمایند.

در مراکزی که با همکاری نهاد خانه مهربانی و انستیتوت یونس امره یا بنیاد فرهنگی ترکیه ایجاد شده است حدود ۲۲۰ خانم مصروف فراگیری خواندن ونوشتن هستند. اغلب کسانی در مراکز سواد آموزی مراجعه می‌کنند که به دلایل مختلف از فراگیری علم و دانش محروم شده اند. آمار وزارت معارف افغانستان نشان می‌دهد که بین ۶۰ تا ۶۵ در صد نفوس کشور بی ‌سواد اند و سالانه این وزارت، ۱۹هزار دوره‌ های سواد آموزی را برای نزدیک به ۴۰۰هزار سواد آموز برگزار می‌کنند که نزدیک به ۲۳۰هزار تن این سواد آموزان را خانم‌‌ها تشکیل می‌‌دهد.

این درحالیست که از آغاز سال جاری تا کنون چهارصد باب مکاتب دخترانه در سراسر کشور به روی دانش آموزان دختر مسدود بوده و اکثر زنان از نعمت سواد باز مانده اند.

احمد ذکی سروری

ممکن است شما دوست داشته باشید