روزنامه اصلاح

فراخوان اعتصاب سراسری در بلاروس

سویتلانا تیخانوفسکایا رهبر اپوزیسیون بلاروس دیروز گفت که سر از روز دوشنبه ۲۶ اکتوبر ۵ عقرب اعتصاب سرتاسری در این کشور آغاز می‌شود.
این اظهارات بعد از آن صورت گرفت که ضرب الاجل تعیین شده اپوزیسیون برای الکساندر لوکاشنکو رهبر بلاروس به روز ۲۵ اکتوبر پایان یافت. خانم
خانم تیخانوفسکایا، قبل از این به دولت هشدار داده بود در صورت ادامه خشونت ها و عدم پذیرش خواسته های معترضان، اعتصاب عمومی اعلام خواهد کرد.
پیش از آن ده‌ها هزار تن در جاده‌های بلاروس راهپیمایی نموده و اعتراض شانرا علیه لوکاشنکو ابراز کردند.
راهپیمایی برای یازدهمین یکشنبه پیهم با وجود آن به راه افتاده که وزارت داخله بلاروس به مردم هشدار داد بود که در تظاهرات بدون مجوز شرکت نکنند.
در حالیکه معترضان به سوی قصر استقلال در مینسک می‌رفتند، پولیس از بمب‌های بی‌حس کننده در برابر آنها استفاده کرد که یک تن زخمی و شماری هم دستگیر شدند.
تیخانوفسکایا ناوقت یک‌شنه شب در اعلامیه‌ای گفت: ” امروز رژیم بار دیگر نشان داد که تنها کاری که با آن آشناست، خشونت است… بنابراین، از فردا، ۲۶ اکتوبر، اعتصاب سراسری آغاز خواهد شد.”.”
اعتراضات مردمی در بلاروس حدود دو ماه پیش بعد از آن آغاز شد که کمیسیون انتخابات آنکشور الکساندر لوکاشنکو را که از ۲۶ سال به این‌طرف در قدرت بوده است، برنده هشتاد درصد آرای انتخابات نهم اگست اعلام کرد، رقمی که اپوزیسیون آنرا تقلبی می‌خواند.

ممکن است شما دوست داشته باشید