روزنامه اصلاح

فدریکا موگرینی طـرح اتحادیه‌ی اروپا در زمینه‌ی همکاری و تقویت دولت‌داری در افغانستان را اعلام کرد

فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا صبح روز سه‌شنبه ( ششم حمل) وارد کابل شد. او با اعلام طرح پنج ماده‌ای اتحادیه اروپا در زمینه‌ی همکاری و تقویت دولت‌داری در افغانستان، گفت که اروپا در کنار مردم افغانستان می‌ماند.

خانم موگرینی در نشست مشترک خبری با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور گفت که اتحادیه‌ی اروپا برای ایجاد صلح پایدار در افغانستان طرح‌های مشخصی در “زمینه‌ی همکاری و تقویت دولت‌داری در افغانستان” دارد.

او افزود، در قدم اول باید به دولت افغانستان کمک شود تا روند صلح فراگیر شود. قدم بعدی نیز کمک به ایجاد اصلاحات همه جانبه به شمول نهادهای امنیتی خواهد بود. کمک مالی به جنگجویانی که ترک جنگ می‌کنند و خانواده‌های آنان از جمله طرح‌های دیگر اروپا بوده است. در کنار این موارد، خانم موگرینی گفت که در صورت نیاز، اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند به عنوان تضمین کننده‌ی صلح در نظر گرفته شود. کمک به رونق تجارت میان کشورهای منطقه بخش پنجم طرح‌ اتحادیه اروپا برای افغانستان است.

او تاکید کرد که برای توسعه‌ی تجارت منطقه‌ای، اروپا برنامه بزرگ سرمایه گذاری را در افغانستان و کشورهای منطقه دارد.

خانم موگرینی گفت، چند سال قبل که به عنوان نماینده‌ی پارلمان ایتالیا از افغانستان دیدار کرد “حرفی از صلح در این کشور نبود.”

او شرایط فعلی افغانستان را حساس توصیف کرد و گفت که پنجره‌ای برای گفتگوهای صلح باز شده‌است و اکنون زمان آن فرا رسیده که تمام افغان‌ها آینده‌ی کشور خود را رقم زنند.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا وعده داد که اتحادیه‌ی اروپا در کنار مردم افغانستان خواهد ماند و هیجگاه این کشور را تنها نخواهد گذاشت.

خانم موگرینی گفت که اروپا خواستار قبول آتش بس توسط طالبان و مذاکرات با دولت افغانستان است. تشکیل تیم مذاکره کننده‌ی فراگیر توسط دولت افغانستان با عضویت تعدادی نمایندگان زن نیز خواست دیگر اروپاست .

خانم موگرینی گفت که پیشترفت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بخصوص حقوق زنان و اقلیت‌ها در ۱۸ سال گذشته نیابد نادیده گرفته شوند. قانون اساسی و ساختارهای که بر اساس آن بنا شده در نظر گرفته شود و افغان‌ها خود مالکیت روند صلح را به عهده داشته باشند، هرچند که حضور سایر بازیگران خارجی نیز ضروری است.

او گفت که قبل از سفر به کابل با رهبران پاکستان دیدار داشته و آنان حمایت خود از روند مذاکرات صلح افغانستان و طالبان را اعلام کرده‌اند. به گفته‌ی او علاقه‌ی پاکستان به ایجاد صلح در منطقه، برای همه می‌تواند مفید باشد.

استقبال دولت افغانستان از طرح اتحادیه‌ی اروپا؛

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در این کنفرانس از طرح خانم موگرینی استقبال کرد و شرایط کنونی افغانستان را عبور از لحظات سخت دانست و افزود که به بحران ۴۰ ساله باید نقطه‌ی پایان گذاشت.

او برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را برای مشروعیت نظام مهم خواند و گفت که با برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، برای تمام شهروندان افغانستان زمینه‌ی مشارکت در روند صلح افغانستان مهیا خواهد شد. رئیس جمهوری افغانستان افزود که قرن کنونی زمانی نیست که با زبان تهدید و تحکیم با کسی صحبت شود، افغانستان در قلب آسیا است و تا این کشور ثبات نداشته باشد روند بزرگ تحول در آسیا که توسط اتحادیه‌ی اروپا در نظر است، قابل اجرا نیست.

او گفت ثباتی را که افغانستان برای ۴۰ سال خواستار بوده باید با قانونمندی و حاکمیت قانون به دست بیاید، زیرا با مشارکت همگانی و حاکمیت قانون ثبات به وجود می‌آید. رییس جمهور غنی گفت ثباتی که از طریق زور به دست بیاید زمینه آغاز جنگ دیگری خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که این کشور از خشونتی رنج می‌برد که محصول شرایط داخلی، بین‌المللی، منطقه‌ای و تضادهای جهان اسلام است و افغانستان راه حل واضحی را برای آن پیشنهاد کرده است.

صلح به معنی بازگشت به گذشته نیست؛

خانم موگرینی بعد از ورود به کابل، با داکترعبدالله عبدالله، رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی دیدار کرد و حمایت کامل اتحادیه‌ی اروپا را از روند صلح به مالکیت و رهبری افغانها اعلام داشت.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا با اشاره به اینکه در یک وضعیت حساس وارد کابل می‌شود، گفت که اتحادیه‌ی اروپا با مردم افغانستان بدون چشمداشت دیگری برای تامین صلح، ایجاد امنیت، رعایت حقوق بشر و توسعه افغانستان کار خواهد کرد.

خانم موگرینی گفت که صلح به مردم و نهادهای رسمی افغانستان مربوط می‌شود و صلح به معنی بازگشت به عقب و فراموش کردن دستاوردهای ۱۸ سال گذشته نیست.

داکتر عبدالله عبدالله نیز در این نشست گفت که خانم موگرینی به عنوان دوست مردم افغانستان نقشی مهم و اساسی را در حمایت از دولت و مردم این کشور داشته است.

او گفت که در این سفر با خانم موگرینی درباره وضعیت افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری که قرار است به تاریخ شش میزان ۱۳۹۸ برگزار شود و روند صلح این کشور بحث خواهد شد.

داکتر عبدالله اتحادیه‌ی اروپا را از حامیان اصلی مالی انتخابات افغانستان دانست و افزود که حکومت افغانستان متعهد به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و مردم نیز برگزاری انتخابات شفاف را خواستار هستند. رئیس اجراییه حکومت افغانستان گفت که تامین صلح عادلانه آرزوی مردم افغانستان است و اتحادیه‌ی اروپا در مراحل مختلف آن می‌تواند نقش داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید