روزنامه اصلاح

غیر نظامیان، همچنان قربانیان جنگ جاری در افغانستان

  روز گذشته در اثر یک حمله‌ی انتحاری بر یک محفل عروسی در ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار، نه تن افراد ملکی به شمول یک کودک شهید و چهارده تن دیگر زخمی شدند. به گفته‌ی سخنگوی والی ننگرهار، این حمله توسط یک کودک انجام شده است.

   این تعداد افراد ملکی در حالی شهید وزخمی شدند که یک روز قبل یک نهاد غیردولتی اعلام کرد که در مدت زمان ده روز اخیر، چهار صد و پنجاه تن از غیر نظامیان در افغانستان شهید و زخمی گردیده اند. این نهاد تعداد شهدای افراد ملکی را هشتاد تن ذکر کرده است. گروه عدالت خواهی وحفاظت از افراد ملکی عامل تلفات این شمار از غیر نظامیان را انجام عملیات های انتحاری و انفجاری ودر برخی موارد عملیات های هوایی دانسته واعلام کرده که این موضوع در مخالفت با قانون جنگ قرار دارد. آقای عزیز احمد تسل رییس این نهاد به رسانه ها گفته که :”این به تمامی معنی عمل خلاف قانون جنگ است که بدبختانه هر دو طرف جنگ این کار را انجام می‌دهند، کشتار افراد ملکی جنایت بشری است، از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهیم تا از انجام چنین جنایت دست بردارند تا مردم ما بتوانند زنده‌گی راحت داشته باشند“.

   پیش ازین یوناما (دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ) با اشاره به رویداد های هراس افگنانه‌ای که در ماه مبارک رمضان وپس از آن در چندین ولایت انجام شد واز اثر آن ده ها تن غیر نظامی شهید و صدها تن دیگر زخمی شدند؛ بر گروه های مخالف مسلح نظام و در راس بر گروه طالبان الزام وارد کرده بوده است که قصدا غیر نظامیان را هدف قرار داده وآنان را قربانی کرده است.

  تنها در سه رویداد جداگانه‌ی تروریستی در شهرهای کابل و غزنی و پرتاب راکت بر بازار یک ولسوالی در ولایت فاریاب در دو هفته‌ی اخیر که مسؤولیت آن ها را گروه طالبان به عهده گرفته است، ده ها غیر نظامی شهید وصدها تن دیگر عمدتا اطفال و کودکان و شاگردان مکاتب زخمی شدند

هر چه باشد تلفات غیر نظامیان بد ترین پدیده‌ای است که سبب ناراحتی و نگرانی مردم افغانستان، نهاد های حقوق بشری و دولت افغانستان می باشد. دولت افغانستان پیوسته و مصرانه از نیروهای ملی امنیتی ودفاعی کشور خواسته است که در جریان عملیات های تصفیوی وعملیات های پاکسازی مناطق از افراد وابسته به گروه های مخالف مسلح نظام، مصئونیت افراد ملکی را به عنوان یک اصل در نظر داشته و مورد توجه قرار دهد. در مواردی هم که اشتباها و به صورت غیر عمدی به غیر نظامیان آسیب رسیده است، امر تحقیق داده شده وبرای جبران خساره و نیز دلجویی آسیب دیده گان اقدام مقتضی صورت گرفته است.

  با این هم نمایندگان حکومت و در مجموع اعضای هیئت گفتگو کننده‌ای که برای اشتراک در نشست بین الافغانی  از کابل به کشور شاهی قطر رفته بودند، مصئونیت و تحفظ افراد ملکی را به عنوان یک اصل مطرح و از نمایندگان گروه طالبان خواستند تا به آن پابند بوده واز آسیب زدن به افراد ملکی پرهیز کنند. خوشبختانه این موضوع در قطعنامه‌ی پایانی این نشست درج شده و نمایندگان گروه طالبان هم پابندی خود به این اصل را اعلام داشتند.

   با این وصف انتظارها این است که پس از این، رویدادهای از قبیل رویداد روز گذشته‌ی ولایت ننگرهار کاهش یافته و در نهایت برای همیشه از بستر روند زندگی افغان ها رخت ببندد و هیچگاهی ما گواه تلفات ملکی در کشور خود نباشیم. چنانکه افغان ها آرزو دارند تحرکات و تلاش هایی که اخیراً شدت گرفته و موجبات امیدواری ها در میان افغان ها را فراهم آورده، به یک صلح واقعی دوامدار و پایدار بیانجامد و پس ازین شاهد کشتار وخونریزی در کشور خود نباشیم وخون هیچ افغانی بر زمین نریزد.

ممکن است شما دوست داشته باشید