روزنامه اصلاح

عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان علیه مواضع حوثی‌ها در صنعا

تلویزیون دولتی عربستان اعلام کرد که نیروهای ائتلاف به رهبری این کشور که از دولت یمن حمایت می‌کنند، عملیاتی را علیه مواضع جنگجویان حوثی در صنعا، پایتخت یمن آغاز کردند.

صنعا در حال حاضر در کنترول حوثی‌هاست.

نیروهای ائتلاف گفته‌اند که هدف این عملیات پایگاه‌های هوایی و انبا‌رهای تجهیزات موشک‌های بالستیک حوثی‌ها است.

نیروهای ائتلاف به غیرنظامیان هشدار داده‌اند که از نزدیک شدن به پایگاه‌های نظامی خودداری کنند.

عربستان به دلیل عملیات هوایی‌اش علیه حوثی‌ها با انتقادات بین‌المللی روبروست. در این عملیات تاکنون صدها غیرنظامی کشته شدند.

سنای آمریکا که در اختیار اکثریت جمهوری‌خواه است، حدود یک ماه پیش با تصویب سه قطعنامه به ممانعت فروش تسلیحات به عربستان و همین طور امارات متحده عربی و اردن رای داد.

نمایندگان کنگره از کاربرد این تسلیحات علیه غیرنظامیان در جنگ یمن نگران هستند و از وضع حقوق بشر در عربستان از جمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد انتقاد دارند.

یمن از جمله کشورهایی است که همزمان با موج اعتراض‌های “بهار عربی” در سال ۲۰۱۱ با ناآرامی روبه‌رو شد. اعتراض‌ها در این کشور فقیر شبه‌جزیره عربستان در نهایت به سرنگونی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری این کشور انجامید.

اما عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری بعدی یمن نیز از سوی گروه حوثی‌ها به چالش کشیده شد و در نهایت یمن دستخوش جنگ داخلی شد.

دولت مرکزی یمن و کشورهای عربستان و امارات، حوثی‌ها را به وابستگی به ایران متهم می‌کنند و می‌گویند که این گروه از حمایت تسلیحاتی ایران نیز برخوردار است.

ایران همواره اتهام حمایت نظامی از حوثی‌ها را رد کرده، اما در عین حال تاکید دارد که به شکل معنوی از این گروه حمایت می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید