روزنامه اصلاح

طلاق‌های رسانه‌یی و پیامدهای آن

طلاق و جدایی از همسر به معنای ناکامی در زندگی زناشویی است و آخرین راه حل برای حل اختلافات و مشکلات دو تن به شمار می رود. از طرف دیگر طلاق بزرگترین بی نظمی اجتماعی است و همه بخش های زندگی خانوادگی و اجتماعی را در تیر رس خویش قرار می دهد. با عادی شدن طلاق و از بین رفتن کراهت و قباحت آن، حساسیت جوانان در شرف ازدواج به کلی از بین می رود. در حالی که حساسیت، دقت و شناخت از همدیگر در ازدواج یک اصل است. 

راه های زیادی برای عادی سازی طلاق وجود دارد که یکی از این راه ها، تبلیغ و رسانه ای ساختن طلاق است. در کشور ما در این روزها خبر جشن طلاق در شبکه های اجتماعی، برخی مطبوعات و تلویزیون ها دست به دست می شود. کاربران شبکه های مجازی در باره جشن طلاق یک خانم مطلقه، واکنش های مثبت و منفی زیادی نشان داده اند. بیشتری این واکنش ها منفی است و جشن طلاق را به مصلحت جامعه و خانواده ها ندانسته اند. اما یک تعدادی محدودی از کاربران از برگزاری جشن طلاق تمجید کرده و آن را راهی برای نجات از سلطه مردان و حقی مسلم خانم ها دانسته اند. اما در کل این مسأله هیچ ارزش خبری نداشته و لازم نیست که این خبر بی فایده و مسخره، وقت کاربران، مطبوعات و تلویزیون هارا بگیرد و به طور گسترده دست به دست شود. با وجودی که مطبوعات با محدودیت های زمان، کاغذ و امکانات مواجه است باید وقت خودرا با نشر چنین خبرهای پیش پا افتاده ضایع نسازد.

رسانه ای ساختن طلاق باعث ترویج فرهنگ نا میمون در زندگی مردم می شود. فرهنگی که عامل بسیاری از مشکلات جامعه ما به شمار می رود. برای خود خانم مطلقه نیز گرفتن جشن طلاق و رسانه ای ساختن آن اصلاً مناسب نیست و جز علنی ساختن بگومگوی زیر لحاف، دیگر معنا و منطقی ندارد. با علنی کردن و جشن گرفتن طلاق، افراد حریم خصوصی خودرا به روی بیگانگان باز می سازد؛ حریم خصوصی که متعلق به فرد دیگری نیز هست و آبروی اورا نیز برده است. با این کار خود و خانواده و بستگان خودرا در معرض هزاران قضاوت مثبت و منفی مردم قرار می دهد.

 در کل دست بدست شدن خبرهای گمراه کننده در رسانه های کشور، دارای عواقب و پیامدهای بسیار خطرناک است که در این قسمت به چند نمونه آن اشاره می شود.

۱٫پیامدهای شخصی: اولین خطر و پیامد رسانه ای شدن طلاق، از بین رفتن اعتبار و حیثیت شخصی دو زوج است. چون طلاق به معنای شکست زندگی در نتیجه اشتباهات مکرر و عیب ها و نواقص موجود در وجود دو طرف است. به محض شنیدن خبر طلاق، سوالات متعددی در اذهان عمومی خلق می شود و اعتبار فردی و شخصیتی دو فرد در جامعه و در بین مردم پایین میاید. به همین خاطر بسیاری از مردان و زنان مطلقه موفق به تشکیل خانواده و ازدواج نمی شود. از سوی دیگر انواع و اقسام قضاوت های مثبت و منفی، باعث مشکلات روانی زن و شوهر مطلقه می شود.

 1. پیامدهای خانوادگی: طلاق شکست ازدواج و فروپاشی خانواده است. اگر فروپاشی یک خانواده رسانه ای شود، اختلافات و بدبینی های زیادی بین فامیل زن و فامیل مرد به وجود میاید. صمیمیت و روابط گرم دو خانواده به سردی و بدبینی تبدیل می شود. شاید کینه های جدید در بین شان به وجود بیاید و در آینده در تلاش گرفتن انتقام باشد. چون اظهار خوشحالی و جشن گرفتن طلاق به معنای پایان اسارت، بدون شک برای طرف مقابل شکننده و حساسیت برانگیز است.

  ۳-: پیامدهای اجتماعی: نشر و بازنشر گسترده خبر جشن خانه خرابی در شبکه های مجازی، روی دست گرفته شدن برنامه های اختصاصی در برخی از تلویزیون ها   نشر این خبر از طریق روزنامه ها، باعث ساده سازی و ترویج طلاق در جامعه می گردد. قبل از این مردم کوشش می کردند که طلاق و فروپاشی خانوادگی خویش را پنهان کنند، اما با رسانه ای شدن طلاق، این حساسیت در جامعه از بین
  می رود. بعد از این ملای مسجد، جارچی بازار و سر کوچه ها باید طلاق را جار بزنیم و اعلام کنیم که در زندگی شکست خوردیم. عادی شدن خبر طلاق بدون شک در سست شدن بنیان های خانواده ها نقش دارد و از حساسیت طلاق می کاهد. امروزه عادی شدن طلاق و افزایش آن در برخی از کشورها، به یک مشکل کلان اجتماعی تبدیل شده است. دولت ها تلاش می کند که از هر طریق ممکن، جلو افزایش طلاق را بگیرد.

  1. پیامدهای اخلاقی: افزایش طلاق باعث گسترش جرایم و بد رفتاری ها می شود. چون طلاق یک نوع عقده درونی را در وجود مرد و زن تشدید می کند و همین مسأله گاهی منجر به بد اخلاقی و برقراری روابط نا مشروع می شود. از طرف دیگر فرزندان طلاق نیز بخاطری که مراقبت های شبانه روزی والدین پشت سر آنان نیست، در بسیاری وقت ها به کارهای خلاف رو میاورند.

  خلاصه تشویق و ترغیب خانواده ها برای طلاق گرفتن، نشاندهنده تاریک فکری یک شخص و یک رسانه است نه روشن فکری آن. تشویق به طلاق، تشویق به تباهی، ویرانی، بی سرپرستی، یتیمی، فروپاشی خانواده و ترویج فرهنگ نا میمون است. طلاق بحران ها را به ابر بحران ها تبدیل می سازد. طلاق بنیان های خانواده را فرو می پاشد و فرزندان را از داشتن بهترین نعمت زندگی که پدر و مادر است، محروم می سازد. طلاق شکست ازدواج و پایان شیرینی های زندگی است. 

  راهکارها

  رسانه ها و کاربران شبکه های مجازی بجای تشویق مردم به جشن طلاق، باید به سلامت ازدواج و جشن زندگی تشویق کنند. بجای کوشش برای فصل خانواده ها، به وصل و صمیمیت بیشتر آنان تلاش کنند. رسانه های جمعی باید خانواده ها را به بخشش، گذشت و حوصله تشویق کند. کاربران شبکه های مجازی و رسانه ها باید جوانان را به مهمترین و ضروری ترین مسایل زندگی آشنا بسازند تا زندگی شان فرونپاشند. 

  نتیجه گیری

  1. در این روزها دست بدست شدن خبر جشن طلاق یک خانم در بین کاربران شبکه های مجازی، برخی مطبوعات و تلویزیون ها، به معنای ترویج و عادی سازی طلاق در بین خانواده ها است. عادی سازی طلاق دارای پیامدهای منفی زیادی برای خانواده ها و جامعه
   است.
  2. رسانه ای ساختن طلاق به معنای ترویج این فرهنگ نا میمون در جامعه است و دارای عواقب و پیامدهای ناگوار شخصی، خانوادگی، اجتماعی و اخلاقی است. زنان بیشتر از مردان قربانی طلاق می شود. آوارگی، سرگردانی، بیچارگی و سرخوردگی های زنان مطلقه بیشتر از مردان است. در کل طلاق هیچ فایده ای برای خانواده و جامعه ندارد و تشویق زنان به طلاق، تاریک فکری محض است.
  3. رسانه ها و کاربران شبکه های مجازی نباید فریب برخی از افراد را بخورند و نا خواسته و نا آگاهانه دنبال اهداف شوم شان بسیج شوند. رسانه‌ها باید بجای پرداختن به این چنین مسایل پیش پا افتاده، دنبال نشر آگاهی بین مردم باشند.

  داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید