روزنامه اصلاح

طالبان خشونت‌ها را متوقف کنند

طالبان خشونت ها را پایان دهند. این خواسته‌ی همه از این گروه است. پیش از سازمان ملل متحد، سازمان ناتو و اتحادیه ی اروپا و…، از این گروه خواسته بودند که میزان خشونت ها را به حد اقل برسانند. اخیرا زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با سفری به منطقه تلاش هایی را به راه انداخته ودیدار هایی را به شمول ملاقات با رییس دفتر سیاسی این گروه در شهر دوحه ی کشور شاهی قطر انجام داد وگفته شده هدف وی از این دیدار ها این بوده که این گروه را قناعت دهد تا خشونت ها را در حد قابل قبولی کاهش دهند. گفته می شود سفر وی به پاکستان ودیدارش با مقامات در اسلام آباد واز جمله ملاقات با جنرال قمر باجوه، لوی درستیز اردوی این کشور جلب همکاری اسلام آباد در یافتن راهی برای رهایی یک تبعه ی امریکایی که گفته می شود اسیر گروه طالبان است وقناعت گروه طالبان به کاستن از خشونت ها بوده است.

طالبان بر خلاف انتظار ونیز تعهد شان در توافقنامه ی صلح با ایالات متحده ی امریکا پس از اختتام هفته ی موسوم به کاهش خشونت ها به تاریخ دهم ماه حوت سال گذشته ی خورشیدی به میزان خشونت ها افزوده و خونریزی ها را بیش از هر زمانی تشدید کردند. قرار آنچه که رسانه ها به نقل از نهاد های ملی امنیتی و دفاعی افغانستان گزارش داده اند، این گروه در این مدت نزدیک به سه هزار بار بالای اهداف دولتی حمله کرده که به شمول افراد ملکی به شهادت و جراحت هزاران تن انجامیده است. کمیسیون مستقل حقوق بشر  روز یکشنبه گزارشی را همه گانی کرد که بر اساس آن در یک هفته‌ی اخیر گروه طالبان یکصد وشصت تن از افراد ملکی را شهید و زخمی کرده است. در عین زمان یک مقام امنیتی کشور که در شورای ملی سخن می گفت تاکید بر این کرد که گروه طالبان با بیشتر کردن میزان خشونت وکشتار در تلاش و تکاپو برای این است که از راه زور قدرت را تصاحب کند. این مقام امنیتی گفت که طالبان اخیرا به ترور و قتل مسئولان و مقامات دولتی رو آورده اند.

تاکید بر کاهش خشونت از سوی گروه طالبان بدان جهت است که تشدید خشونت ها از سوی این گروه مانع جدی و اصلی در راه آغاز مذاکرات بین الافغانی می باشد. تشدید خشونت ها وبیشتر شدن تحرکات جنگی گروه طالبان باعث آن گردید که نهاد های ملی امنیتی و دفاعی افغانستان نیروهای امنیتی را از حالت دفاعی به حالت دفاع فعال قرار دهند تا به کنشگری خشونت ورزانه و خونریزانه ی گروه طالبان عندالموقع پاسخ در خور و مناسب بدهند. فرماندهان ماموربت حمایت قاطع هم تهدید به این کردند که اگر این گروه به حملات خود همچنان ادامه دهد، قوت های مربوط به این ماموریت برای پشتیبانی از نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغانستان بالای جنگجویان و اهداف متعلق به این گروه حملات خود را از سر می گیرند.

بدون تردید اگر این گروه خشونت ها را کاهش ندهد؛ احتمال اینکه روند صلح با موانع جدی مواجه شده وآسیب ببیند خیلی زیاد است. زیرا تشدید و بیشتر شدن خشونت ها روند اعتماد سازی میان دو طرف را که برای آغاز روند گفتگو های بین الافغانی یک نیاز جدی است زیان می رساند. شهروندان را نسبت به روند جاری صلح بی باور می سازد واز طرفی افکار عمومی را نسبت به تلاش و تکاپوی دولت در راستای بستر سازی برای صلح بر انگیخته و متاثر می سازد. همین اکنون هم که دولت افغانستان زندانیان گروه طالبان را از سر حسن نیت وبه هدف کمک در روند جاری صلح رها می سازد و همزمان طالبان دست به خشونت وخونریزی می زنند وکشتار به راه می اندازند، مردم دولت را ملامت می کنند که بی جهت به یک گروه خونریز امتیاز می دهد وافراد این گروه را از زندان رها می سازد؛ در حالیکه که آنها به کشتار شهروندان ادامه می دهند.

بنابر آن اگر طالبان راست می گویند و در تلاش برای  رسیدن به صلح اند و در پی ختم جنگ و پایان خونریری در کشور می باشند، باید دست از خونری وخشونت بکشند. انتظاری که جامعه ی بین المللی، سازمان ملل متحد و مردم افغانستان از این گروه دارند زیرا آنگونه که پیش از این گفتیم دوام خشونت ورزی می تواند روند اعتماد سازی را به شدت متاثر سازد و پروسه جاری صلح را زیان رساند و بر میزان بی اعتمادی بیافزاید.

ممکن است شما دوست داشته باشید