روزنامه اصلاح

ضرورت جلوگیری از نصب بنرهای خودسرانه درشهر کابل

نصب شعارها، اوراق و بنرهای خودسرانه تبلیغاتی از سوی افراد و شرکت ها در شهر کابل، به عنوان یک چالش اساسی شهرنشینی، اجتماعی، محیط زیستی و فرهنگی تبدیل‌شده است. این مسئله، هم سبب آلودگی‌های محیط زیستی و تخریب سیمای شهر گردیده و هم محتوای شعارها و متن‌ها، سبب تحریک اذهان مردم و سردرگمی‌ها و حساسیت‌ها می‌شود. ازآنجایی‌که این بنرها و ورق‌ها به مدت طولانی در معرض دید مردم هست، تأثیرات و خطرهای بسیار زیادی را به همراه دارد. از سوی دیگر، بسیاری این ورق‌ها و بنرها، درروی آدرس‌ها و تابلوهای رسمی شار والی کابل نصب‌شده که سبب سردرگمی مردم در قسمت پیدا نمودن آدرس‌ها گردیده است. با وجودی که بسیاری از سرک ها، چوک ها، چهارراهی‌ها، کوچه‌ها و مناطق شهر کابل نام‌گذاری شده است، اما بنرهای خودسرانه کاملاً آن را پوشانیده و همه هزینه‌ها و زحمات را هدر داده است.
بنرهای خودسرانه بیشتر مربوط مراکز آموزشی خصوصی، دانشگاه‌ها و مکاتب، کارگاه‌های خیاطی، خانه‌های کرایی، اعلامیه‌های مفقودی، مراکز فرهنگی و دینی می‌گردد و حتی مربوط نامزدان دوره‌های انتخاباتی می‌شود که هنوز سر دکان‌ها و دیوارهای مردم باقی‌مانده است. دشمنان نیز با سوءاستفاده از وضعیت موجود و عدم پیگیری متخلفان، شعارهای به حمایت از طالبان وداعش و بر ضد نیروهای امنیتی را نیز بر دیوارها نصب می‌کنند.
در این مقاله به منظور جلوگیری از نصب چنین بنرهای خودسرانه و پیگیری عاملان آن، مهم‌ترین خطرها و ضررهای آن بررسی می‌شود. از سوی دیگر، با فرا‌رسیدن روزهای مراسم مذهبی عاشورا و افزایش حمل پرچم‌ها و نصب شعارها، این ضرورت بیشتر احساس می‌شود که از نصب و حمل شعارهای حساسیت برانگیزبرجلوگیری شود. چون فعلاً تنها مایه نجات مردم افغانستان، اتحاد و یکپارچگی هست و هرگونه تفرقه و نفاق افگنی، فقط آب انداختن در آسیاب دشمنان هست. ازآنجایی‌که دشمنان شکست‌های تلخی را از وحدت و یکپارچگی مردم با نیروهای امنیتی و دولت خوردند، سخت در تلاش ایجاد نفاق در بین مردم هستند.
عواقب و ضررها
تخریب سیمای شهر و آلودگی‌های محیط زیستی، یکی از پیامدهای نصب بنرهای خودسرانه هست. حتی در منطقه پل سوخته در ابتدای سرک فیض محمد کاتب هزاره که نقاشی‌ها و تصاویری از ارزش‌های فرهنگی کشور درروی دیوارهای سنگی کشیده شده، اما در خیلی جاها، در زیر بنرهای خودسرانه اصلاً قابل دید نیست. ایستگاه‌های بس‌های شهری نیز فقط مکانی برای نصب بنرهای خودسرانه شده است. گلدان‌های وسط جاده‌ها و نهال‌های که توسط شار والی شانده شده نیز، در زیر بنرها گم‌شده و حتی شکسته است. چون وقتی‌که افراد می‌خواهند بنرها را در بلندترین جاها نصب کنند، نیازمند گذاشتن زینه ها درروی نهال‌ها و درختان هست که سبب آسیب وارد شدن و حتی شکستن و خم شدن آن می‌شود. حتی در برخی مواقع دیده‌شده که دکانداران و صاحبان بنرها، برای دیده شدن تبلیغات و تابلوی‌شان، شاخه‌های درخت را شکسته‌اند.
تخلفات ترافیکی و جلوگیری از دید موتر داران، از دیگر عواقب و پیامدهای نصب خودسرانه بنرها است. بعضی بنرها و پارچه‌ها به‌اندازه کلان است که مانع دید موتر داران در جاده‌ها و کوچه‌ها می‌شود که این مسئله سبب حوادث ترافیکی، راه‌بندان‌ها و مشکلات دیگر می‌گردد. حتی در برخی موترها نیز، پرچم‌ها، بنرها و اوراق کلان تبلیغاتی نصب می شو که موتروان بعدی راه خود را درست نمی‌بیند.
آلودگی‌های محیط زیستی از دیگر پیامدهای بنرهای خودسرانه هست. ورق‌های که شبانه نصب می‌شود اما بعد از گذشت چند روز، درنتیجه وزش باد و باران، قسمت آن کنده می‌شود و از پایه‌ها و دیوارها آویزان می‌شود و یا کاملاً کنده‌شده و روی زمین می‌افتد که با وزش باد، به هر طرف پراکنده می‌شود و حتی سبب بندش آب در جوی‌ها می‌گردد. به همین خاطر، بیشتر زباله‌های روی سرک ها را ورق‌های تبلیغاتی و بنرهای پاره شده، تشکیل می‌دهد.
سرگردانی و سردرگمی مردم درنتیجه پوشانیده شدن آدرس‌ها، از دیگر پیامدها است. به‌طور نمونه روز جمعه در منطقه شهرک ولی‌عصر قلعه‌نو دشت برچی، دنبال آدرس کوچه نهم شرقی بودم، فقط تابلوی کوچه اول شرقی را پیدا کردم و بقیه همه زیر ورق‌های تبلیغاتی گم‌شده بود. چند کوچه را اشتباه رفتم و بعداً توسط راهنمایی یکی از دکانداران، پیدا کردم. وقتی‌که تابلوهای رسمی و اسم کوچه‌ها و مراکز در زیر شعارهای خودسرانه گم شود، همه سرگردان می‌شوند. از طرف دیگر، زمانی که وقت بنرها و تبلیغات به پایان می‌رسد نیز، آن را صاحبانشان پایین نمی‌کنند و برای همیشه می‌مانند. مثلاً صاحب یک خانه کرایی در منطقه‌شان درروی پایه‌ها و صندوق‌های برق ورق تبلیغاتی نصب می‌کند و شماره تلفن می‌گذارد. وقتی‌که خانه را کسی گرفت نیز، هرروز کسانی که خانه کرایی لازم دارد، به شماره‌ها زنگ می‌زنند و هردو طرف سرگردان و به‌ناحق کارت تلفن مصرف می‌کنند.
درج شعارهای قومی و مذهبی در بنرها و دامن زده شدن به حساسیت‌ها و اختلاف‌ها، از دیگر ضررها و خطرهای نصب تابلوها وبنرهای خودسرانه هست. در ایام مذهبی، افراد مغرض و استفاده‌جو، روایات و مسائل جنجالی و اختلافی مذهبی را در بنرها چاپ کرده و درروی جاده‌ها، سرک ها، کوچه‌ها و درجاهای مزدحم نصب می‌کنند. حتی برخی موترهای لینی کاستر و تونس نیز، به شیشه‌هایشان شعارهای حساسیت برانگیز مذهبی، قومی و منطقه‌ای را نصب‌کرده و پرچم‌های بزرگ را در سطح شهر حمل می‌کنند. با عبور و مرور این موترها در سطح شهر کابل، بین افراد مختلف و مناطق، شعارها سبب بروز حساسیت‌ها و تحریک افراد جاهل و افراطی می‌شود. مثلاً برخی حرف‌های دروغ یا اختلافی که نسبت به پیشوایان و امامان دینی وجود دارد، دشمنان آن را در بنرها چاپ می‌کنند و در سطح جاده‌ها در معرض دید همگان قرار می‌دهند.
بدآموزی‌ها و ارائه الگوهای مخرب متنی، از دیگر پیامدهای نصب خودسرانه بنرها در شهر کابل هست. بسیاری این شعارها و متن‌ها توسط افراد بی‌سواد و کم‌سواد نوشته می‌شود که پر از مشکلات املایی و انشایی هست؛ اما وقتی‌که دیزاین شده در کنار سرک ها نصب می‌شوند، دانش آموزان و مردم فکر می‌کنند که یک چیزی رسمی و معیاری است و آن را الگو قرار می‌دهند و گاهی حتی سردرگم می‌شود که این درست است یا چیزی که من در صنف آموخته‌ام. گاهی حتی شده که به تابلوها استناد شده که من اگر نوشته‌ام، در فلان تابلوها هم نوشته بود.
عوارض دستگاه‌ها و میترهای برق و شارتی لین ها، از دیگر ضررهای نصب خودسرانه ورق‌های تبلیغاتی هست. وقتی‌که شب‌ها، نصب کنندگان بنرها روی پایه‌ها و میترها زینه می‌گذارند یا با چنگ انداختن بالا می‌شوند، باعث خرابی صندوق‌های برق و شارتی لین ها می‌شود. چون زینه ها را به صندوق‌ها و لین ها تکیه می‌دهند و فشار وارد می‌کنند. این مسئله هم سبب عوارض و فرسودگی صندوق و میتر می‌شود و هم اگر بعداً عوارض کند، انجنیران نمی‌توانند آن را در زیر انبوهی از ورق‌ها و کاغذها پیدا کند.
پیشنهادها
جمع‌آوری بنرها و تبلیغات خودسرانه از سطح شهر، رسمی سازی چاپخانه‌های شهر کابل و جلوگیری از چاپ خودسرانه بنرها و شعارها، یکی از راهکارها است. مسئولان باید افراد متخلف را مورد پیگرد و مجازات قرار دهند و این کار آسان هم هست؛ چون در بسیاری بنرها، آدرس و شماره تلفن درج هست. همچنان نهادهای فرهنگی و مذهبی اجازه ندهند که دشمنان از وضعیت سوءاستفاده کرده و شعارهای حساسیت برانگیز سر بدهند و در بنرها نصب کنند. مردم نیز مسئولیت دارند تا در هنگام مشاهده نصب بنرها، خودشان مانع شوند یا به نهادهای امنیتی گزارش بدهند. دکانداران، خانواده‌ها و شهروندان و نانوایان نگذارند که درروی دیوار و شیشه‌هایشان، کسی ورق تبلیغاتی نصب کنند.
در صورت نیاز، وکلای گذر و شار والی باید یک مکان مناسب را برای نصب تابلوها و اعلانات خصوصی مشخص کند. تا هم مخاطبان و مردم سرگردان نشوند و هم صاحبان بنرها بتوانند تبلیغاتشان بدون دردسر و مشکلات نصب کنند.
نتیجه‌گیری
۱٫ نصب خودسرانه بنرها و شعارها در سطح شهر کابل افزایش‌یافته و تابلوها و آدرس‌های رسمی را پوشانیده است. متأسفانه کسانی که این بنرها را نصب‌کرده، بعد از ختم زمان آن نیز آن را برنداشته و همچنان برای مدت طولانی باقی‌مانده است.
۲-نصب بنرها و تابلوهای خودسرانه در معرض دید چند میلیون شهروند، دارای عواقب و خطرهای زیادی هست که از آن جمله، تحریک اذهان، اغفال سازی، فریب و تجارت نادرست، اعتماد سوزی، سردرگمی‌ها، ارائه الگوهای اشتباه و پیامدهای محیط زیستی، از خطرهای آن هست.
۳-برای جلوگیری از نصب بنرهای خودسرانه، در گام نخست در یک عملیات عمومی همه بنرهای خودسرانه پایین شوند و در گام بعدی، مختلفان را از طریق آدرس‌های درج‌شده در بنرها، مورد پیگرد و مجازات قرار دهند. مردم و شهروندان نیز می‌تواند درروی دیوارهایشان از نصب چنین بنرها جلوگیری کنند.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید