روزنامه اصلاح

ضرورت تنظیم بازارها و اصناف شهر کابل

شهر بی‌نظم مانند خانه نامنظم است که هیچ‌چیزی سرهایش قرار ندارد. اگر چیزی مانند ظرف، چکش، اره یا هر وسیله دیگر لازم شود، همه اعضای خانواده شروع به پالیدن و جستجو کردن می‌کنند. بعد از سرگردانی‌های زیاد و به تأخیر افتادن کار، بازهم معلوم نیست که وسیله موردنیاز پیدا می‌شود یا نه؛ ولی همه وسایل در خانه به هم می‌خورد و به هم می‌ریزد. شهر نیز مانند یک‌خانه بزرگ است که نیازمند نظم بخشیدن و منظم شدن است. اگر همه‌چیز در یک مکان مشخص قرار گیرد و شهر منظم شود، بسیاری از مشکلات کنونی حل می‌شود. اما اگر مانند یک‌خانه بی‌نظم، نامنظم و نامرتب باشد، همه شهروندان دنبال لوازم و اجناس موردنیازشان، از یک‌گوشه به گوشه دیگر شهر سرگردان، ساعت‌ها درگشت‌وگذار هستند. بر این اساس شهر کابل به‌شدت نیازمند تنظیم و برنامه‌ریزی است.

برای جلوگیری از هرگونه بی‌نظمی، زیبایی شهر، تفکیک زباله‌ها، آسانی ارائه خدمات به شهروندان و جلوگیری از سرگردانی و تلف شدن وقت و پول مردم، تنظیم شهر بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله پیشنهاد‌ها مشخص برای شار والی کابل و دیگر مسئولان مربوطه ارائه می‌گردد تا برای تنظیم این شهر پرنفوذ، اقدام عملی صورت گیرد.

مزایا و خوبی‌ها؛

بالا رفتن اختیار خرید مشتری و به وجود آمدن رقابت مثبت بین فروشندگان، مهم‌ترین خوبی و مزایای تنظیم شهر کابل است. مثلاً اگر در یک مکان یا مارکیت فقط دکان‌های میوه‌فروشی باشد، مشتری می‌تواند بهترین میوه را با کمترین و حداقل‌ترین قیمت خریداری کند؛ چون بین دکانداران برای جلب مشتری و ارائه خدمات خوب، رقابت به وجود می آید. اگر برعکس در یک محل و منطقه یک یا دو سبزی‌فروش باشد، در این صورت سبزی‌های خراب با بلندترین قیمت بالای مردم و خانواده‌ها به فروش می‌رسد و رقابت آزاد بین فروشندگان وجود ندارد.

جلوگیری از تردد بی‌مورد افراد در سطح شهر و کاهش ترافیک و راه‌بندان، خوبی دیگر شهر منظم است. فعلاً وقتی‌که یک نفر برای خرید کالا بیرون می‌شود، برای خودش معلوم نیست که کجا باید برود، مجبور است که با پرداخت کرایه موتر زیاد، در چندین نقطه شهر سرگردان شود تا به کالای موردنظر خود برسد. در این صورت هم شهر شلوغ می‌شود، همه مردم سرگردان و هم‌جنس خراب باقیمت بالا فروخته می‌شود. فعلاً تعدادی زیادی از افرادی که در سطح شهر به گشت‌وگذار مشغول‌اند و کسب‌وکار موتر داران را رونق بخشیده‌اند، خریداران بی‌هدف و سردرگم هستند. چون تا هنوز یک مکان مشخص با آدرس دقیق و فراوانی جنس، در شهر کابل وجود ندارد که هرکس مستقیم از خانه خود به همان‌جا بروند و پس برگردند.

آسان شدن تفکیک زباله‌ها و پس‌مانده‌ها برای کارمندان بخش تنظیف و شار والی کابل، از دیگر مزایای تنظیم شهر است. مثلاً اگر مارکیت ها و فروشگاه‌ها مشخص باشد، کارمندان بخش تنظیف شاروالی نیز با آمادگی و لوازم خاص به همان محل مراجعه می‌کنند. افرادی که زباله را خریداری می‌کنند، به‌خوبی می‌فهمند که کجا مراجعه کنند. مثلاً کسانی که مالداری دارند، دنبال خرید و جمع‌آوری زباله‌های هستند که بدرد گوسفندان شان می‌خورند. درجایی که کسب‌وکار آهنگری هستند، چرم‌دوزی هستند، کلوچه‌پزی و … زباله‌ها و پسمانده‌ها نیز تفکیک‌شده است و مراجعین، خریداران و کارمندان شار والی‌های مشخص همان‌جا مراجعه می‌کنند.

کاهش آلودگی‌های صوتی و مزاحمت‌ها، از دیگر مزایای شهر منظم است. مثلاً دکان‌های خیاطی، نجاری، آهنگری و دیگر کسب‌وکارها همه در یک منطقه مشخص دور از مکان‌های مسکونی فعالیت می‌کنند و از آلودگی‌های صوتی در همه نقاط شهر و منازل مسکونی جلوگیری می‌شود. مشتریان نیز مستقیم سراغ هدف خود می‌روند و از هرگونه مزاحمت برای دکانداران و باشندگان محل برای سؤال کردن آدرس خودداری می‌کنند. فعلاً پراکنده بودن کسب‌وکارها، باعث آلودگی صوتی و محیطی شده است.

پیشنهادها؛

اولین پیشنهاد، مشخص شدن مکان فروشات در هر منطقه شهر کابل است. شاروالی باید هر ناحیه و منطقه را به گونه تنظیم کنند که صنف‌های مشخص فروشندگان و دکانداران در یک منطقه، مارکیت و محیط مشخص فعالیت کنند. با تنظیم بازار فروش، کارهای دیگر از قبیل مراجعه مشتریان، موترهای باربری، زباله و … نیز خودبه‌خود تنظیم می‌شود. مثلاً به‌طور نمونه، کسی که نیاز به سلمانی ندارد، هیچ‌گاه در مارکیت سلمانی مراجعه نمی‌کند، کسی که دنبال خرید میوه و سبزی نیست، هیچ‌گاه داخل مارکیت میوه نمی‌شوند و مارکیت هم مزدحم نمی‌شود. بر این اساس، میوه‌فروشان، سبزی‌فروشان در یک منطقه مشخص، قصابی‌ها در یک منطقه، کسبه کاران در یک منطقه و هر صنف به شکل جداگانه و در مکان‌های مشخص فعالیت کنند.

تنظیم ایستگاه‌های موترهای مسافربری از دیگر پیشنهاد‌ها است. مثلاً موترهای کاستر، تونس، کرولا در مکان‌های مشخص دور از سرک‌های عمومی تعیین گردد. تا هم از توقف بی‌مورد جلوگیری شود، هم از ترافیک جلوگیری شود و هم مسافران سرگردان نشوند. در این صورت نرخ‌ها نیز مشخص می‌شود و از هرگونه استفاده‌جویی، فریب و تقلب جلوگیری می‌شود و کرایه هر منطقه برای هرنفرسواری مشخص می‌شود. تنظیم دقیق تابلوها و لوحه‌ها شهر از دیگر پیشنهاد‌ها است. وقتی کسی از یکی دروازه‌های شهر کابل وارد می‌شود، باید تابلوهای دقیق راهنمایی وجود داشته تا سرگردان نشود. در هر محل و ناحیه شهر کابل که صنف‌ها تنظیم می‌شود، باید تابلوها و لوحه‌های راهنمایی مشخص باشد که مشتری نیاز به آدرس سؤال کردن نکند. حتی این آدرس‌ها باید در شبکه‌های اجتماعی، توسط نرم‌افزارها برای بهارخوابتان داخلی و خارجی، مردم و شهروندان ارائه گردد.

نتیجه‌گیری؛

شهر کابل برای جلوگیری از هدر رفتن وقت مردم و سرگردانی‌ها، برای هدفمندشدن گشت‌وگذار و خریداری‌ها و زیبایی، به‌شدت نیازمند تنظیم دقیق بازار و صنف‌های فروشندگی است. اگر شاروالی با مسئولان مربوطه در این قسمت موفق شود، بسیاری از مشکلات فعلی در شهر کابل حل می‌شود.

کاهش ترافیک و گشت‌وگذار بی‌هدف و بی‌مورد مردم، بالا رفتن اختیار مشتریان در هنگام خریداری، کاهش انواع آلودگی‌ها، زیبایی شهر، جلوگیری از ضایع شدن وقت و پول مردم، قانونمندشدن فعالیت‌ها و جلوگیری از خودسری‌ها و بی‌قانونی‌ها، از فایده‌های و مزایای تنظیم شهر کابل است.

شاروالی، نهادهای محیط زیستی و ارگان‌های که در تنظیم شهر کابل نقش دارند، باید با برنامه‌ریزی دقیق، جایگاه‌های مشخصی را برای صنف‌های متعدد فروشندگان و کسبه کاران شهر کابل در نظر بگیرند و آنان را جابجا کنند. بعد برای آگاهی مردم از محلات فروش و مارکیت های مشخص، از طریق شبکه‌های اجتماعی، نصب تابلوها و لوحه‌ها و رسانه ملی اطلاع‌رسانی کنند که بدون فوت وقت و سرگردانی، هر خانواده در نواحی مربوطه‌شان، به فروشگاه‌ها و مکان‌های مشخص مراجعه کنند تا از گشت‌وگذار بی‌مورد برای خرید یک جوره لباس در تمامی نقاط شهر جلوگیری شود.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید