روزنامه اصلاح

ضرورت تقویت اعتماد مردم به ‌نظام صحی کشور

 اعتماد مردم به نظام صحی، یک بحث بسیار مهم و اساسی است و باعث انسجام بیشتر می‌شود. در صورت اعتماد از یکسو از خارج شدن پول‌های مردم برای تداوی در خارج از کشور جلوگیری می‌کند و از طرف دیگر از سرگردانی، ضایع وقت جلوگیری نموده و باعث تقویت نظام صحی و طبابت در کشور می‌شود. از جانب دیگر بی‌اعتمادی‌ها سبب بالا رفتن هزینه تداوی، رو آوردن مردم به طبابت سنتی غیرمعیاری، رفتن به خارج از کشور با هزینه‌های بالا و تحمل درد در خانه می‌شود. این روزها بسیاری از مردم درد را در خانه‌هایشان تحمل می‌کنند اما در شفاخانه‌ها و نزد داکتران مراجعه نمی‌کنند. این مسئله نشان‌دهنده یک نوع بی‌اعتمادی و ناامیدی مردم نسبت به‌نظام صحی و طبابت در کشور است. اطلاع‌رسانی‌های غیرمعیاری، شایعه‌پراکنی، سیاه نمایی از وضعیت شفاخانه‌ها، فساد اداری و عدم رسیدگی به بیماران، بیشتر سبب بی‌اعتمادی مردم شده است. به همین خاطر مردم درد را در خانه‌هایشان تحمل می‌کنند و برای تداوی ساده‌ترین بیماری به کشورهای بیرونی با هزینه‌های زیاد مراجعه می‌کنند اما به شفاخانه‌های کشور نمی‌روند. این بی‌اعتمادی بالای خدمات آینده و برنامه‌ها و پلان‌ها نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت و دولت را در نوآوری‌ها بی‌انگیزه و کم انگیزه خواهد کرد و خدمت کاران واقعی را بدنام می‌سازد.

در این مقاله ابتدا به عوامل و دلایل بی‌اعتمادی‌ها و افزایش این مشکل اشاره می‌شود و در اخیر به مهم‌ترین راهکارها برای جلب اعتماد عمومی نسبت به سیستم نظام صحی پرداخته می‌شود. اهمیت این مسئله در این است که مردم باید اعتماد حاصل کنند و مسئولان شفاخانه‌ها و داکتران نیز باید اعتماد مردم را جلب کنند و مسئولان نیز با ارائه گزارش‌های شفاف به مردم، اعتمادشان را جلب کنند.

عوامل بی‌اعتمادی؛

در بی‌اعتمادی مردم نسبت به‌نظام صحی، عواملی متعددی نقش دارد که در این مقاله به چند نمونه مهم آن اشاره می‌شود.

اولین عامل بی‌اعتمادی، ارتباطات نادرست و ارائه اطلاعات غلط و واهی به مردم است. ازآنجایی‌که مردم به مجاری متعددی رسانه‌ای دسترسی دارند(تلویزیون، رادیو، انترنت، روزنامه، شبکه‌های اجتماعی و…) زیر بمباردمان اطلاعات قرارگرفته و در تفکیک اطلاعات درست از نادرست، سردرگم شده‌اند. در ارتباط به‌نظام صحی، داکتران، چگونگی تداوی بیماران، امکانات در شفاخانه‌ها و چگونگی مصرف پول‌های مبارزه با کرونا، خبرها و گزارش‌های زیادی به گوش مردم رسیده است. حیف‌ومیل شدن کمک‌ها، شایعه‌های مبنی بر زنده‌به‌گور شدن بیماران، قاچاق کلیه و اعضای بدن بیماران، خبرها و شایعه‌هایی بود که از طریق رسانه‌ها نشر شد و مردم را نسبت به صداقت، تعهد و زحمات داکتران و کارمندان شفاخانه‌ها بی باور کرده است.

گزارش‌ها و خبرهای رسانه‌ها نیز در بی‌اعتمادی یا تقویت اعتماد مردم نقش دارد. چون گزارش‌ها، خبرها و تحلیل‌های که از طریق رسانه‌ها منتشر می‌شود، در طولانی‌مدت بالای نوع اندیشه، تحلیل و افکار و باورهای مردم تأثیرگذار است. اینکه مجراهای رسانه‌ای تا چه اندازه مسلکی و متناسب با منافع ملی کار می‌کند یا نمی‌کند، به‌شدت بالای اعتماد اجتماعی تأثیرگذار است. مصاحبه افراد در ارتباط به چگونگی رسیدگی داکتران به بیماران، حیف‌ومیل کمک‌ها، تخصص داکتران، کمبود دارو و امکانات، همه بالای اعتماد مردم و اعتبار نظام صحی تأثیرگذار است و نگرش‌های خوش‌بینانه و بدبینانه را در بین مردم نسبت به‌نظام صحی تقویت می‌کند. رسانه‌ها به‌شدت افکار عمومی را تحت تأثیر قرار می هد و اطلاعات دریافتی از طریق رسانه‌ها، یکی از عوامل اصلی تحریک روان عمومی و هدایت کننده ذهن‌های مردم است.

ارائه اطلاعات ضدونقیض مسئولان، اختلافات در ارائه آمار و واقعیت‌های جامعه در نظام صحی، اختلافات میان پیش‌بینی‌های مسئولان نظام صحی با آنچه به وقوع می‌پیوندد نیز بالای اعتماد مردم تأثیرگذار است. از طرف دیگر فقدان رابطه متعادل میان توقعات فزاینده و خدمات و امکانات نیز باعث کاهش رضایت و بی‌اعتمادی است. تقویت این رابطه می‌تواند بی‌اعتمادی‌ها را کند و آهسته بسازد.

راهکارها؛

ظرفیت سازی در سکتور صحت، شفاف سازی امور مربوط به این سکتور، ارائه دقیق آمار، گزارش‌ها و تحلیل‌های مربوط به‌نظام صحی کشور از طریق رسانه‌ها، نزدیک شدن پیش‌بینی‌ها و آمار مسئولان بخش صحی با واقعیت‌های جامعه، معرفی کارکردها، تلاش‌ها و زحمات داکتران و متخصصان کشور از طریق رسانه‌ها برای مردم، تلاش برای تقویت فهم مشترک مردم از زحمات داکتران و کارمندان شفاخانه‌ها، گرفتن جلو سیاه نمایی‌ها و پیگیری شایعه‌سازی‌ها، مبارزه با مفسدین و ارائه گزارش‌های شفاف در بخش مبارزه با بودجه نظام صحی به‌خصوص مبارزه با کرونا، از راهکارهای اساسی برای جلب اعتماد عمومی به‌نظام صحی است.

نتیجه‌گیری؛

ظرفیت سازی در سکتور صحت و جلب اعتماد مردم نسبت به‌نظام صحی و افزایش امیدواری‌ها بین مردم و داکتران و کارمندان شفاخانه‌ها، بسیار مهم و اساسی است. این مسئله باعث می‌شود که دیگرکسی درد را در خانه تحمل نکند و نزد داکتران مراجعه نموده و به شکل علمی تداوی و درمان شود. همچنان از خروج سرمایه‌های کشور برای تداوی بیماری‌های اندک در کشورهای بیرونی نیز جلوگیری می‌کند. همچنان بالا بودن اعتماد باعث تقویت روحیه بیماران گردیده و تداوی ها بیشتر نتیجه‌بخش می‌شود.

عواملی که به مرگ اعتماد عمومی منجرمی‌شود، باید از میان برداشته شود. مثلاً مبارزه با روش‌های اطلاع‌رسانی نادرست، خودداری کاربران از شایعه‌پراکنی و سیاه نمایی در مورد نظام صحی، داکتران و شفاخانه‌های کشور، همگانی ساختن اطلاعات درست نسبت به کارکرد داکتران، تخصص و زحمات آنان برای مردم، ارائه گزارش‌های دقیق و قناعت بخش در بخش مصرف بودجه بخش نظام صحی، از راهکارهای اساسی برای اعتمادسازی به شمار می‌رود.

با تقویت اعتماد عمومی به‌نظام صحی، بسیاری از مشکلات کنونی حل می‌شود. هم داکتران و مسئولان تشویق می‌شوند و هم از سرگردانی و مخارج اضافی مردم جلوگیری می‌شود و تداوی ها نتیجه‌بخش می‌گردد. درنتیجه افزایش اعتماد، حمایت‌ها از نظام صحی، داکتران، شفاخانه‌ها و کارمندان بیشتر می‌گردد.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید