روزنامه اصلاح

صدای منبر بر ضد فساد اداری؛ حکـومت خواسـتار همـکاری علـما برای مبارزه با فساد اداری شد

شورای علمای افغانستان نشست دو روزه‌یی را زیر نام «صدای منبر بر ضد فساد اداری» در کابل راه‌اندازی کرد.

رییس شورای علمای کشور با انتقاد از گسترش فساد اداری در کشور می‌گوید که این مسأله یکی از عوامل تشدید جنگ در کشور است.

  قیام الدین کشاف رییس شورای علمای کشور که روز شنبه (۶ اسد) در نشست “صدای منبر بر ضد فساد اداری” در کابل صحبت می‌کرد، بر نقش علما در امر مبارزه با فساد تاکید ورزید.

آقای کشاف، مبارزه با فساد از طریق منابر را مسؤولیت علما دانست و گفت: “گسترش فساد اداری در کشور جامعه را سخت بر باد فنا داده است.”

او بیان داشت که گسترش فساد اداری در نهادهای دولتی عامل تشدید جنگ در کشور است و مردم را به طرف گروه طالبان می‌کشاند.

او گفت: “علمای دینی؛ مبارزه با فساد، رشوت خوری، اختلاس، غصب، دزدی و خیانت را مسؤولیت خود دانسته و در راستای کاهش آن از طریق منابر تلاش کرده و خواهند کرد.”

قاسم حلیمی یک عضو شورای علمای افغانستان نیز گفت که فساد پیشه‌گان لشکریان فرعون اند و هیچ توجیه دیگری وجود ندارد و باید علمای دینی از طریق منابر شعار دهند تا مردم افغانستان هرگونه مراوده با مفسدان را قطع کنند.

آقای حلیمی، نقش خانواده‌ها بر مبارزه با فساد را بسیار مهم خواند و گفت که خانواده‌ها باید از طریق منابر آگاه شوند تا نان آوران شان را از درآمدهای مشکوک آنان هشدار دهند که پول حرام خانواده را در آتش مصایب می‌سوزاند. به گفته او، نام گرفتن از مفسدان در جامعه باید از طریق علما رایج شود تا فسادپیشه‌گان دست از فساد بردارند.

در همین حال محمد فرید حمیدی لوی سارنوال کشور گفت: “مبارزه با فساد تنها با رویکرد عدلی و قضایی ممکن نیست؛ بلکه نفوذ صدای علما از منابر سبب می‌شود تا مفسدان به سمت فساد نروند.”

به گفته او، نقش علما در قباحت زدایی فساد موثر است و آنان می‌توانند قلب و افکار مردم را عاری از فساد سازند.

آقای حمیدی تاکید کرد که فقر، بیکاری، جعل و جنگ در کشور همه از فساد تغذیه می‌شوند و ادارۀ لوی سارنوالی برای مبارزه با این پدیده بدون همکاری علما، نمی‌تواند سیاست موثر جنایی را تطبیق کند.

او خاطر نشان کرد که دادستانی کل کشور با اراده قاطع و به شکل مستقلانه، عادلانه و غیر سیاسی بر علیه فساد گسترده اداری در کشور ایستاد شده و عدالت را بدون تبعیض به طور یکسان تطبیق می‌کند.

آقای حمیدی همچنین گفت که تنها ماموران دولتی در فساد آغشته نیستند؛ بلکه عوامل دیگر افزایش فساد، خود مردم هستند و علما باید از طریق منابر در این زمینه آگاهی دهی کنند.

اما، واعظ زاده بهسودی عالم دینی می گوید که دولتمردان باید برای مبارزه با فساد در ادارات دولتی مصمم شده و با اقدام‌های عملی کشور را از لیست کشورهای فاسد جهان بیرون بکشند تا آبروی اسلام و پیامبر اسلام (ص) حفظ گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید