روزنامه اصلاح

شفاخانه‌ی نایب امین الله خان لوگری به بهره برداری سپرده شد

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه و شهریار افریدی وزیر امور پارلمانی پاکستان، شفاخانه‌ی نایب امین الله خان را در ولایت لوگر افتتاح کردند.

این شفاخانه به کمک مالی پاکستان با هزینه‌ی ۱۸ ملیون دالر امریکایی به گونه‌ی اساسی و مجهز با تمام وسایل طبی پیشرفته ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار آژآنس باختر، وزارت صحت عامه
می گوید که شفاخانه‌ی نایب امین الله خان لوگری گنجایش یک صد بستر را دارد و دارای بخش‌های تروما،‌ جراحی، عاجل، داخله، نسایی ولادی، کودکان و تداوی سراپا می‌باشد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در مراسم افتتاح این شفاخانه گفت: در این شفاخانه نه تنها برای باشندگان لوگر خدمات صحی عرضه می‌ شود، بلکه مردم ولایت‌های هم‌جوار از عرضه‌ی خدمات صحی آن نیز مستفید می‌شوند.

داکتر فیروز اضافه کرد:« این شفاخانه ده سال قبل تهداب گذاری  شده بود که کار آن بنابر مشکلات پیش آمده، توقف داده شده و با تلاش‌های حکومت وحدت ملی کار ساخت و ساز آن به پایان رسید و به بهره برداری سپرده شد.»

شهریار افریدی وزیر امور پارلمانی پاکستان، از بهره برداری این شفاخانه ابراز خرسندی کرد و گفت: ایجاد این شفاخانه روابط افغانستان و پاکستان را بیشتر تقویت می‌بخشد و دولت پاکستان متعهد بر ادامه‌ی کمک هایش در افغانستان است. این کشور آماده است تا حدود ۴۰۰ داکتر افغان را در بخش های مورد نیاز تا سویه‌ی  تخصص نیز آموزش دهد.

آقای افریدی تاکید کرد که دولت پاکستان سه باب شفاخانه را در ولایت های ننگرهار، کابل و لوگر اعمار کرده است و این کشور بیشتر از یک ملیارد دالر را تا اکنون در افغانستان در بخش‌های گوناگون کمک کرده است.

محمد انور اسحاق زی والی  لوگر و حسیب الله استانکزی رییس شورای ولایتی آن ولایت از تلاش‌های رهبری وزارت صحت عامه در راستای ساخت این شفاخانه تشکر کردند . این در حالی است که چندی پیش شفاخانه‌ی جناح در غرب کابل که به کمک مالی کشور پاکستان ساخته شده است نیز به بهره برداری سپرده شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید