روزنامه اصلاح

شفاخانه‌ی ابوعلی سینای بلخی مزار شریف، با تجهیزات پیشرفته‌ی طبی مجهز می‌شود

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان و بانک انشکافی آلمان قراردادی را در پیوند به خریداری سامان آلات طبی برای شفاخانه‌ی ۳۶۰ بستر ابوعلی سینای بلخی ولایت بلخ امضا کردند. این قرارداد توسط داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه و همایون علمی نماینده‌ی بانک انکشافی آلمان امضا شد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه از کمک کشور آلمان مبنی بر تجهیز شفاخانه‌ی ۳۶۰ بستر ابوعلی سینای بلخی ابراز تشکری نموده گفت:« کشور آلمان یکی از کمک کننده‌گان بزرگ برای وزارت صحت‌عامه بوده، این کشور همواره ‌های گوناگون از جمله: ساخت تعمیرها، زیر ساخت‌ها، تجهیز وسایل و سامان آلات طبی پیشرفته و با کیفیت،ارتقای ظرفیت کارمندان در مرکز و ولایت‌ها، وزارت صحت عامه را کمک نموده است».

وزیر صحت عامه هم‌چنان افزود :« سامان آلات و تجهیزات طبی که امروز ما قرار داد آن را با بانک انکشافی آلمان به امضا می‌رسانیم به ارزش یک ملیون و شش‌صد هزار دالر است که هزینه آن از سوی کشور آلمان پرداخت می‌گردد.»

در همین حال انجینیرمحمدخان معاون اول ریاست اجراِییه‌ی جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست سخن‌رانی کرده گفت:« کشور آلمان همیشه در عرصه‌های گوناگون افغانستان را کمک و هم‌کاری نموده که می توان از آن جمله، سکتور صحت، زراعت و معارف را نام برد. ما به نماینده‌گی از مردم افغانستان از کمک‌های این کشور اظهار امتنان و قدردانی می‌کنیم و خواهان هم‌کاری‌های بیشتر این کشور در عرصه‌های گوناگون استیم.»

از سوی دیگر داکتر همایون علمی مسؤول برنامه‌های بانک انکشافی آلمان در پیوند به خریداری این سامان آلات صحبت کرده و گفت که این سامان آلات طبی از مشهورترین کمپنی های جهان با کیفیت بالا خریداری می‌شود که قرار است تا چهار ماه آینده در اختیار شفاخانه‌ی ابوعلی سینای  ولایت بلخ قرار داده شود.

شفاخانه بوعلی سینای بلخی در پنج طبقه به گونه‌ی معیاری در شهر مزار شریف ساخته شده که اخیراً توسط رییس جمهور کشور گشایش یافته است.

 وزارت صحت عامه می گوید، با گشایش این شفاخانه نه تنها ارایه‌ی خدمات صحی برای باشنده‌گان بلخ؛ بلکه برای باشنده‌گان ولایت های هم‌جوار آن نیز فراهم شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید