روزنامه اصلاح

شاهراه سالنگ دوباره به روی ترافیک باز شد

مسؤول امور شاهراه سالنگ‌ اعلام‌کرد که شاهراه استراتژیک سالنگ که به دلیل سرازیر شدن برف‌کوچ، وزش تند باد و محدود شدن میزان دید از ساعت ٨ شب جمعه ۲۱ جدی بروی ترافیک مسدود شده بود، دوباره باز شده است.

بصیر حبیبی، مسؤول حفظ و مراقبت از سالنگ‌ها به بی‌بی‌سی گفته که به دلیل وقوع هشت برف کوچ در سالنگ شمالی و جنوبی در ۲۴ ساعت گذشته این مسیر بسته بود.

براساس اعلام این اداره تیم‌های نجات در نقاط آسیب پذیر سالنگ جنوبی و شمالی مستقر شده بودند و در هنگام برف‌کوچ، افراد گیر افتاده در مسیر را به نقاط امن انتقال دادند.

این نهاد افزوده که مسیر سالنگ اکنون به روی وسایط نقلیه کوچک و مسافربری باز است و قرار است که برای موترهای باربری نیز به صورت کامل باز شود.

آقای حبیبی درباره وضعیت عمومی شاهراه سالنگ گفت که ضخامت برف در سالنگ جنوبی به یک متر و در سالنگ شمالی به ۶۰ سانتی متر رسیده‌است.

این اداره میزان دید را ۳ کیلومتر اعلام کرده و گفته که سرعت وزش باد در این منطقه نیز ۹ متر در ثانیه است.

حدود ۳۰ کیلومتر از مسیر سالنگ یخ زده و میزان رطوبت نیز حدود ۹۰ درصد اعلام شده است.

درجه دما نیز ۱۹ درجه سانتی گراد زیر صفر گزارش شده و در ۲۴ ساعت آینده نیز ۱۰ درصد احتمال برفباری در سالنگ‌ها می‌رود.

آقای حبیبی به رانندگانی که قصد عبور از مسیر سالنگ را دارند، توصیه کرد که تمام قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت، وسایل سفر در مسیر برفی از جمله زنجیر چرخ و لباس گرم با خود داشته باشند.

او از تمام خانواده‌های که قصد سفر در این مسیر را دارند، خواست که تمام تدابیر لازم را برای کودکانی که همراه آنان در سفرند، در نظر بگیرند.

این در حالی است که اداره هواشناسی افغانستان از احتمال وقوع برف باری شدید در بیشتر ولایت‌های این کشور خبرداده است.

ریاست هواشناسی افغانستان اعلام کرده بود که ولایت‌های بدخشان و تخار در شمال شرق، کنر و نورستان در شرق، پنجشیر، کاپیسا، لغمان، پروان، بغلان، سمنگان، بلخ و سرپل در شمال، بامیان، غور و دایکندی در مرکز، بادغیس در شمال‌غرب، لوگر در جنوب کابل و خود کابل شاهد برفباری نسبتا شدید خواهند بود.

این ریاست اعلام کرده که پیش بینی می‌شود در برخی مناطق این ولایت‌ها حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر برف به زمین بنشیند.

گذرگاه سالنگ با طول ۲.۷ کیلومتر، در ارتفاعات سلسله کوه های هندوکش، با حدود سه هزار و چهارصد متر ارتفاع از سطح دریا در یکی از بلندترین قله‌های جهان، توسط اتحاد شوروی ساخته شد.

۱۹ دلو ۱۳۸۸ طوفان شدیدی مناطق جنوبی سالنگ را فراگرفت و همزمان با آن، فرود آمدن برف‌کوچ منجر به جان باختن نزدیک به ۱۹۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر دیگر شد، که انتقادهای زیادی را علیه نهادهای دولتی برانگیخت.

شاهراه سالنگ ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل وصل و اجناس کشورهای آسیای میانه نیز از این مسیر به کابل و سایر شهرهای جنوبی افغانستان می رسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید