روزنامه اصلاح

سیستم آموزشی و نظام طبی کشور نیاز به بارنگری دارد

استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم افتتاحۀ«سمپوزیم ملی هماهنگی طبی» گفت که تدوین پالیسی جدید صحی در کشور یک ضرورت جدی است و بدون آن نمی‌توانیم مشکلات و چالش‌ها را شناسایی کرده و برای آن راه حل پیدا کنیم.
معاون رئیس جمهور گفت که انتظار می‌رود اشتراک کنندگان این سمپوزیم با استفاده از خرد جمعی و تجربه علمی و مسلکی، چالش‌های بخش صحی کشور را بررسی کرده و زمینه را برای تدوین یک پالیسی ملی دقیق و مبتنی بر واقعیت‌های کشور، فراهم سازند.
استاد دانش گفت که سیستم تحصیلات عالی طبی و سیستم صحی کشور را با نگاهی از درون سیستم، بیرون سیستم و در مقایسه با معیارها و تجربه‌های بین‌المللی می‌توانیم ارزیابی کنیم و نیز افزود که سمپوزیم هماهنگی طبی نگاهی از درون به سیستم صحی کشور است، اما باید به آن دو بخش دیگر نیز توجه شود و با راه اندازی سروی‌ها و نظر سنجی‌ها و استفاده از تجربیات و معیارهای بین‌المللی، سیستم صحی کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.
معاون رئیس جمهور گفت که نظام صحی کشور از نگاه معیارهای بین‌المللی و در مقایسه با سایر کشورها، با مشکلات زیاد و نگران کننده‌ای مواجه است و به همین منظور ضرورت است که سیستم آموزش طبی و نظام صحی کشور به صورت دقیق، جامع و همه جانبه بازنگری شود تا مشکلات و چالش‌ها روشن شود و اولویت‌ها را تعیین گردد.
وی افزود که امروز در مورد کیفیت آموزش طبی و مطابقت آن با معیارهای بین‌المللی، نظارت از فعالیت مسلکی داکتران دولتی و بخش خصوصی، نظارت از فعالیت سکتور خصوصی صحی، تدابیر در مورد رسیدن به خودکفایی در عرصه تولید ادویه و لوازم صحی و عرضه خدمات صحی از طریق قراردادی‌ها و انجوها سئوال‌های زیاد وجود دارد و ضرورت است که این سئوال‌ها پاسخ داده شود تا اعتماد و باور مردم به سیستم صحی کشور احیا شود.
معاون رئیس جمهور گفت که پیشرفت در طب و عرضه خدمات صحی در جامعه، یکی از شاخص‌های اصلی توسعه پایدار در یک کشور به شمار می‌رود، اما ما نسبت به کشورهای همسایه و کشورهای دور و نزدیک در این بخش، در رتبه بسیار پایین قرار داریم.
وی افزود که بی ثباتی سیاسی و تداوم بیش از ۴۰ سال جنگ، مانع اصلی توسعه و ترقی کشور در بخش‌های مختلف، از جمله بخش صحی بوده، اما در ۱۹ سال اخیر با وجود یک تحول چشم‌گیر در عرصه تحصیلات عالی طبی و عرضه خدمات صحی، نتوانستیم سیستم صحی خود را با معیارها و شاخص‌های جهانی عیار سازیم.
معاون رئیس جمهور برای تدوین پالیسی جدید صحی کشور و یافتن راه حل برای چالش‌های موجود در عرصه آموزش طبی و عرضه خدمات صحی به شهروندان، خواستار هماهنگی بیشتر بین وزارت صحت عامه، وزارت تحصیلات عالی و شورای طبی افغانستان شد و گفت انتظار می‌رود که یک پالیسی واحد که حاکم بر هر سه نهاد باشد، تدوین شود.
در مراسم افتتاحیه این سمپوزیم همچنین احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه گفت که این سمپوزیم به دستور رئیس جمهور و هیأت رهبری حکومت برای شناسای چالش‌ها و پاسخگویی در برابر نیاز به عرضه خدمات صحی برگزار شده و در آن پالیسی و پلان عمل در بخش صحی، اصلاحات و تحول در شفاخانه‌ها و عرضه خدمات صحی در سطح ولسوالی‌ها و قریه‌ها مورد بحث و ارزیابی قرار می‌گیرد.
سرپرست وزارت صحت عامه از حمایت هیأت رهبری حکومت از بخش صحی کشور در زمان شیوع ویروس کرونا نیز قدردانی کرد و گفت که افغانستان موج اول کرونا را موفقانه سپری کرد و اکنون آمار ابتلا به این ویروس در سراسر کشور کاهش چشم‌گیر یافته است.
آقای عثمانی اما افزود، در صورتی که موج دوم کرونا در کشور آغاز شود، بخش صحی کشور بیشتر و بهتر از قبل برای ارائه خدمات به شهروندان آمادگی دارد.
سمپوزیم ملی هماهنگی منابع و توافق نظر به منظور تأمین مصئونیت مریض، تقویت سیستم صحی و تحصیلات عالی طبی برای سه روز در کابل برگزار شده است و روز پنجشنبه پایان می‌یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید