روزنامه اصلاح

سومین جشنواره‌ی ورزش‌های زمستانی بامیان پایان یافت

سومین جشنوارۀ ورزش‌های زمستانی که به مدت چهار روز در بند امیر، بند سبزک و قرغنه تو در ولایت بامیان برگزار شده بود، پایان بافت.

دفتر مطبوعاتی ولایت بامیان روز شنبه(۲۶دلو) در یک خبرنامه گفته است که:”در این جشنوارۀ ورزش‌های زمستانی، بیش از ۲۰۰ ورزش‌کار از کشورهای آمریکا، انگلستان و ناروی و ولایات کابل، میدان‌وردک، قندهار، پنجشیر و بامیان طی چهار روز در بخش‌های کرلینگ، اسکی، اسنوبرد، آیس کلایمبینگ و آیس اسکیتینگ رقابت کردند”.

برگزارکننده‌گان این جشنواره می‌گویند که جشنوارۀ ورزش‌های زمستانی از سه سال به این‌سو به هدف جذب گردشگران در بامیان و ترویج ورزش‌های زمستانی برگزار می‌شود.

اسدالله باتوری، مسؤل اتحادیۀ ورزش‌های زمستانی، ولایت بامیان و به ویژه بندامیر را مکان مناسبی برای تمرین این‌گونه ورزش‌ها می‌داند.

به گفتۀ او، در این جشنواره‌ گروه ۲۸ نفری از بانوان کوه‌نورد کشور نیز اشتراک کرده‌ بوند. این بانوان روی آبشارهای یخ‌زدۀ بندامیر با هم به رقابت پرداختند.

شگوفه بیات، یکی از این بانوان کوه‌نورد که از ۵ سال به این‌سو در این بخش فعالیت می‌کند می‌گوید، گروه آنان بهترین مسابقۀ‌شان را روی یخ‌های بندامیر داشته‌اند. او می‌گوید، آرزو دارد که در آینده کوه‌‌های بابا و پامیر را فتح کند و با کوه‌نوردی پیام صلح را به دنیا برساند.

مقام‌های محلی بامیان، این ولایت را مناسب‌ترین جا برای برگزاری جشنواره‌های محلی، ملی و بین‌المللی می‌دانند. آنان می‌گویند که از هر جشنواره‌‌یی که سبب جذب گردشگری در بامیان شود و پیام صلح داشته باشد پشتی‌بانی می‌کنند.

عظیم فرید، ولسوال یکاولنگ بامیان می‌گوید، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بامیان در تمام فصل‌های سال برای گردشگران دیدنی‌ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید