روزنامه اصلاح

سفارت امریکا در کابل: رهبران طالبان قتل نظرمحمد خاشه طنزپرداز قندهاری را محکوم کنند

 

سفارت امریکا در کابل از رهبران طالبان خواسته که قتل نظرمحمد خاشه، طنزپرداز و کمیدین قندهاری توسط جنگجویان این گروه را محکوم کنند.
راس ویلسن سرپرست سفارت امریکا در کابل در تویترش نوشته که رهبرن طالبان باید عملکرد جنگجویانش را در خصوص قتل خاشه تقبیح کنند.
او افزوده که خاشه کمیدینی بود که در روزهای سخت هم به مردم قندهار خنده می داد؛ اما جنگجویان طالبان او را ربودند و کشتند و بعد با خوشحالی ویدیوهای ربوده شدن و قتلش را منتشر کردند.
ویلسن گفته: “ما این عمل طالبان را محکوم می کنیم و از رهبران طالبان نیز می‌خواهیم این عمل را تقبیح کنند.”
نشر ویدیوهای بازداشت، سیلی کاری و محاکمه صحرایی این طنزپرداز با موجی از واکنش‌ها در سطح کشور مواجه شده است.
بسیاری از سیاستمداران، فرهنگیان، فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این عمل طالبان گفته اند که توهین و سیلی کاری خاشه در واقع عمق جهالت و برخورد عقده مندانه طالبان در برابر مردم افغانستان را ثابت می کند و این گروه نباید بر سرنوشت مردم تحمیل شوند.

در این میان، سترجنرال بسم الله محمدی سرپرست وزارت دفاع ملی برای شناسایی و موقعیت یابی قاتلان کمیدین قندهاری جایزه نقدی تعیین کرده است.
نظر محمد خاشه کمیدین قندهای هفته گذشته در ولسوالی دند قندهار توسط جنگجویان طالبان از خانه بیرون کشیده شده و به گونه بی رحمانه تیرباران شد.
قتل او زمانی موجی از واکنش‌ها را در افغانستان بر انگیخته است که یک ویدیوی کوتاه از قبل و هنگام تیرباران شدنش در صفحات اجتماعی منتشر شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید