روزنامه اصلاح

سفارت امریکا در کابل خواستار«کاهش خشونت‌ها» از سوی طالبان شد

راس ویلسون شارژ دافیر سفارت امریکا در افغانستان از خواست جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان مبنی بر کاهش خشونت از سوی طالبان حمایت کرده است.
آقای میلر در صفحۀ توییترش نوشته که برای رسیدن به صلح دایمی باید طرف‌های درگیر در جنگ، خشونت‌ها را کاهش دهند.
فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان از طالبان خواسته تا هر چه زودتر بر حملات تهاجمی خود در ولایت هلمند پایان دهند.
این در حالی است که نیروهای امریکایی در افغانستان روز دوشنبه تأیید کردند که آنان در دو روز گذشته بر پایگاه‌های طالبان حملات هوایی کرده‌اند.
از سوی دیگر، وون برندت سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان خواستار پایان جنگ در هلمند شده است.
آقای برندت تازه در صفحه توییترش نوشته که در ۴۸ ساعت گذشته بخش کمک‌رسانی بشری اتحادیه اروپا به ۷۵ زخمی و ۴ هزار خانواده بیجا شده در این نبردها کمک کرده است.
سه روز پیش طالبان به مناطقی از شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند حمله کردند. به گفته مسئولان محلی، در نتیجۀ جنگ و حملات طالبان بیش از پنج هزار خانواده مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.
هرچند فرماندهی امنیه ولایت هلمند از تلفات غیرنظامیان و نظامیان در این نبردها چیزی نمی‌گوید، اما می‌افزاید که در نبردهای لشکرگاه حدود ۱۷۰ جنگجوی گروه طالبان کشته شده‌اند.
با این همه طالبان تا کنون معلومات دقیقی از تلفات جنگجویان‌شان به دست نداده‌اند.
زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از این گفته بود که بربنیاد توافق‌نامۀ صلح امریکا و طالبان که در دوحه امضا شد، طالبان بر شهرهای بزرگ حمله نمی‌کنند.
با این همه ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته است که آنان تنها بر آن بخش هلمند حمله کرده‌اند که پیش از این در دست این گروه بود و آنرا نیروهای افغان تصرف کرده بودند، ادعایی که حکومت افغانستان آنرا رد می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید