روزنامه اصلاح

سرما و برف؛ آوارگان تخاری زیر خیمه زندگی می‌کنند

چهار خانواده از آواره‎گان جنگ ولسوالی دشت قلعه در گوشه‌یی از شهر تالقان، مرکز تخار چادر برپا کرده‌اند. این خانواده‌ها شب‌های سرد و پر از برف زمستان را زیر خیمه سپری می‌کنند.

آن‌ها می‌گویند، از چندین ماه به این‌سو هیچ یک از مسؤولان حکومتی سراغ آنان را نگرفته است.

قاری نعیم یکی از این آواره‎گان می‌گوید، به علت سردی هوا و نبود امکانات، زندگی کودکان با تهدید جدی روبه‌رو است.

آواره‎گان که باشندگان روستای النگ ولسوالی دشت قلعه اند، می‌گویند، روستای‌شان به دست طالبان افتاده است و آن‌ها از ترس این گروه نمی‌توانند به خانه‌های‌شان برگردند و از حکومت می‌خواهند به آنان کمک کند

در همین حال، محمداعظم افضلی، دبیر شورای ولایتی تخار که صبح دیروز تصاویر این خانواده‌ها را در فیسبوک همگانی کرده بود، می‌گوید، آواره‎گان در مناطق مختلف شهر تالقان در خانه‌های کرایی و زیر خیمه به سر می‌برند و نیازمند کمک اند.

با این حال، جواد هجری، سخنگوی والی تخار می‌گوید، حکومت وضعیت آواره‎گان جنگی را بررسی کرده و روند توزیع کمک‌ها از سوی مؤسسات و نهادهای کمک‌کنندۀ دولتی جریان دارد.

به گفتۀ او، در جریان هفتۀ گذشته به ۴۷۰ خانوادۀ بیجاشده به ارزش بیش از ۵٫۲ میلیون افغانی مواد خوراکی و پول نقد توزیع شده است.

ریاست حوادث ولایت تخار نیز می‌گوید، به این خانواده‌ها کمک شده است؛ اما آنان نمی‌خواهند به مناطق‌شان برگردند.

بیشتر آواره‎گان جنگی از ولسوالی دشت‌ارچی کندز و ولسوالی‌های خواجه‌غار، دشت‌قلعه، بنگی و بهارک تخار به مرکز این ولایت پناه برده‌اند.

به گفتۀ مسؤولان محلی تخار، تا کنون نزدیک به ۲ هزار آوارۀ جنگی در این ولایت تثبیت شده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید