روزنامه اصلاح

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی: محیط‌های اکادمیک مکان‌های علمی اند، نه محل تصفیه‌حساب‌های شخصی

هم اکنون ۴۸ پوهنتون و موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی دولتی و ۱۳۱ پوهنتون و موسسه تحصیلات عالی شخصی در وزارت تحصیلات عالی ثبت وجواز فعالیت دارند و ده ها هزار دانشجو مشغول فراگیری علم، تعلیم و تعلم استند. در محیط های اکادمیک دانشجویان بدون در نظر داشت ملاحظات سیاسی، قومی و  مذهبی به خودشناسی، همدیگر پذیری و به نبوغ فکری و عقلی رسیده و به هر گونه ناملایمات و نابسامانی ها و خشونت نه گفته با عقلانیت برخورد میکنند.

اما چندی پیش تعدادی از دانشجویان پوهنتون کابل با هم درگیر شدند و رسانه های اجتماعی از کشته و  زخمی چندین تن خبر دادند. از اینرو برای روشن شدن هر چه بیشتر موضوع درگیری دانشجویان در پوهنتون کابل و گزارش ها در مورد رشد تفکرات افراطی در نهادهای اکادمیک گفتگویی داشتم با فیصل امین سخنگوی وزارت تحصیلات عالی.

آقای امین، دلیل درگیری میان دانشجویان چه بوده و چگونه به خارج از پوهنتون گسترش یافت؟

درگیری از یک حادثۀ بسیار ساده و جزیی در طعام خانه و بر سربونت نان شروع شد.

اما با دخالت برخی گروه ها و افرادی که از بیرون آمده  بودند درگیری به خارج از پوهنتون کشانیده شده وسعت و گسترش پیدا کرد. این درگیری آنچنانی که رسانه ها بازتاب دادند مبنی براینکه تعداد زیادی از محصلان کشته و زخمی شده اند، حاد نبود و ما خبرهای منتشر شده را شدیداً تکذیب میکنیم. خوشبختانه وضعیت را کنترول کردیم، فقط در جریان  درگیری ۳ یا ۴ محصل به صورت جزیی زخمی گردیده بودند که آنها هم بعداز تداوی مرخص شدند.

آیا ادعاهایی مبنی بر رشد تفکرات افراطی در نهادهای اکادمیک حقیقت دارد؟

ما مصؤونیت نهادهای اکادمیک خصوصی و دولتی را از طریق قانون تحصیلات عالی تضمین کردیم، در قانون تحصیلات عالی به هیچگونه اندیشه، رفتار و اعمالی که منجر به افراط و تفریط گردد اجازه داده نشده و برای ما هم قابل قبول نیست. ما یک سلسله گفتمان ها و کارهایی را با استادان پوهنتون ها و مخصوصاً استادان پوهنځی ثقافت اسلامی داشتیم که بسیار تاثیر گذار بود. اما بعضی سیاسیون و نهادهای بیرونی  کوشش میکنند که فضای پوهنتون ها را مکدر بسازند. اما وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون های افغانستان به هیچکس این اجازه را نمیدهند که افراطیت و اندیشه های افراطی را در نهادهای علمی نشر و گسترش دهند.

آیا نفوذ حزب تحریر و برخی جریان های تندرو دیگر در نهادهای علمی واقعیت دارد؟

به هیچ وجه، رهبری وزارت به هیچ فرد، گروه و تنظیمی اجازه
نمی دهد که در پوهنتون ها نفوذ کرده و اندیشه های تندروانه را پخش و نشر کنند. وزارت تحصیلات عالی د راین زمینه جدی
است.

پس چرا چند سال پیش محصلان دانشگاه ننگرهار در یک راهپیمایی شعار امارت اسلامی سردادند و پرچم های طالبان و داعش را بلند کردند؟

این موضوع مربوط به سه سال قبل است که عدۀ از دانشجویان پوهنتون ننگرهار دست به تظاهرات زدند، ولی ما تمام محصلان را که همچو کاری را مرتکب شده بودند شناسایی و به ارگان های عدلی و قضایی معرفی کردیم.

گزارش هایی وجود دارد مبنی بر این که استادان و بعضی از پوهنځی ها با گروه های سلفی ارتباط دارند؟

قطعاً، در این زمینه بسیار جدی هستیم هیچ کس اجازه چنین کاری را ندارند، اگر هم ارتباط داشته باشند و موضوع قابل تشخیص باشد به نهادهای امنیتی هدایت داده
می شود موضوع را پیگیری میکند.

معیار گزینش و استخدام استادان پوهنتون ها چیست؟

بر اساس قانون تحصلات عالی به دوکتور اولویت داده می شود ماستر هم استخدام می گردد  وتا سال ۱۴۰۰ هـ.ش لیسانس هم جذب پوهنتون می گردید و بعد از سال ۱۴۰۰ هـ.ش لیسانس استخدام
نمی گردد.

برای جلوگیری از نفوذ و رشد اندیشه های سلفی در پوهنتون ها چه برنامه های دارید؟

محیط اکادمیک از تمام دیده های افراطی مصؤون است در صورتی که افراد دست به اعمال بزنند که خلاف روح و اقتضای مطالبات محیط های اکادمیک باشد ما متخاطی را مطابق ماده ۳۳ قانون تحصیلات عالی به ارگان های عدلی و قضایی معرفی می کنیم، یکبار دیگر تاکید می کنم محیط نهادهای اکادمیک از هر گونه اعمال، رفتار و ایده‌های تندروانه مصؤون است و هر گاه فرد یا گروهی فضای پوهنتون های مارا مکدر بسازند وزارت تحصیلات عالی به چنین افراد اجازه نخواهد داد، بر خورد جدی و قانونی با آنها صورت خواهد
گرفت.

محمد البرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید