روزنامه اصلاح

سخنگوی وزارت امور داخله: جا بجایی نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات آغاز شده است

وزارت امور داخله می‌گوید برای تامین امنیت انتخابات هیچ گونه نگرانی ندارند و آمادگی کامل گرفته شده که انتخابات در فضای امن برگزار شود.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله در مورد تامین امنیت انتخابات پارلمانی روز( یک‌شنبه ۲۲ میزان) طی یک کنفرانس مطبوعاتی که در آن سخن‌گوی وزارت دفاع نیز حضور داشت، گفت:”جابجایی نیروهای امنیتی برای تامین امنیت انتخابات شروع شده و تا ۲۶ میزان تکمیل می شود. هیچ نگرانی نداریم، بیش از ۵۰ هزار نیروی امنیتی از ارگان‌های مختلف موظف شده که امنیت انتخابات را بگیرند.

آقای دانش افزود این نیروها در سه کمر بند وظیفه اجرا می‌کنند. در کمربند نخست در نزدیکی مراکز رای دهی نیروهای پولیس و نیروهای کشفی و استخباراتی مستقر می‌شوند، در سه هزار تا ۵ هزار متری مرکز رای دهی نیروهای اردوی ملی و در کمربند سوم گزمه‌های مشترک نیروهای پولیس، اردو و امنیت ملی از امنیت انتخابات و مراکز رای دهی پاسداری می‌کند.

گروه طالبان پیش از این اعلام کرده بود که امنیت انتخابات را برهم می‌زند. اما در این نشست خبری نجیب دانش گفت:”طالبان درگذشته نیز چنین تهدیدهایی نموده اما در عمل توانایی برهم زدن امنیت انتخابات را نداشته اند. هشدار طالبان جز تبلیغ چیزی دیگری نیست.

درحالی که چهار روز تا ختم پیکارهای انتخاباتی باقی مانده و تا هنوز سه حمله برکارزارهای انتخاباتی صورت گرفته که منجر به کشته شدن ده‌ها غیر نظامی شده و دست کم ۹ نامزد انتخابات پارلمانی نیز تا حالا کشته شده اند، سخنگوی وزارت داخله از نامزدان انتخابات خواست که کارزارهای انتخاباتی شان با نیروهای امنیتی هماهنگ سازند.

نیروهای امنیتی به جز امنیت انتخابات، در انتقال مواد حساس انتخاباتی نیز نقش دارند. در این نشست سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان گفت که نیروهای اردوی ملی مواد حساس انتخاباتی را در مراکز رای دهی انتقال داده اند و نیروهای زمینی و هوایی تحت امر وزارت دفاع آمادگی کامل دارند که در کنار نیروهای پولیس امنیت انتخابات را نیز بگیرند.

سید غفور احمد جاوید معاون سخنگوی وزارت دفاع گفت:“اطمینان می‌دهیم همانگونه که امنیت مراسم محرم را گرفتیم امنیت انتخابات نیز تامین می‌شود، شهروندان با احساس امنیت در انتخابات شرکت کنند.

قابل یاد آوری  که مسئوولیت تامین امنیت انتخابات پارلمانی امسال به عهده نیروهای امنیتی افغانستان است، اما هزاران نیروی حمایت قاطع نیز آمادگی گرفته اند در تامین امنیت انتخابات نقش بگیرند.

وزارت داخله می گوید بیش ۵۰ هزار سرباز امنیتی و دفاعی، امنیت انتخابات را تامین می‌کنند و نیروهای دیگر نیز آماده است درصورتی که کدام حادثه امنیتی اتفاق بیفتد وارد عمل شوند.

قرار است انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان ( به روز شنبه هفته آینده) برگزار شود. در این انتخابات ۸  ۸ میلیون نفر در سراسر کشور اشتراک خواهند کرد و بیش از ۲۶۰۰ نامزد برای گرفتن ۲۵۰ کرسی رقابت می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید