روزنامه اصلاح

سخنگوی والی هلمند: کار اعمار سرک چاه انجیر در حال تکمیل‌شدن است

ولایت هلمند از جمله ولایت‎های جنوبی کشور است که هم‎سرحد با پاکستان می‎باشد و نظیر دیگر ولایت‎های ناامن کشور عاری از تهدید‎های امنیتی نمی‎باشد. این ناامنی‎ها سبب مسدود گردیدن مکاتب برخی از مناطق و همچنان مانع پیشرفت کارهای عام‎المنفعه گردیده است.

از آنجایی که ولایت هلمند مرز‎های گشوده‎ی با پاکستان دارد و بیشتر ناامنی‎ها از آنسوی مرز سازماندهی می‎شود، خواستم نظر مسؤولین این ولایت را در ارتباط با این مسأله و چگونه اوضاع امنیت این ولایت داشته باشم.

آقای عمر ځواک سخنگوی والی هلمند در مورد عوامل ناامنی این ولایت می گوید: همه می دانند که مخالفان دولت و دشمنان مردم افغانستان از بیرون کشور دستور میگیرند و دست به حملات مزبوحانه و دهشت افگنانه‎ می زنند که مناطق مختلف کشور ما را ناامن و متضرر گردانیده و امنیت مردم را به مخاطره می اندازند.

اما خوشبختانه اردوی ملی و نیروهای دلیر و شجاع دولت اسلامی افغانستان توانسته اند با شهامت و سرسپردگی در ساحاتی که تحرکات دشمن نگریسته می شود، عملیات‎های هوایی و زمینی را انجام بدهند که سبب خنثی سازی این تحرکات گردیده است. سخنگوی والی هلمند می گوید، در حال حاضر قطعات اردوی‎ملی مستقر در این ولایت قادر استند تمام مناطق و محلات را تحت پوشش خود داشته باشند و به منظور بهبود امنیت و رفاه مردم در سنگرهای داغ نبرد از وطن حراست و پاسبانی می‎کنند و بر اوضاع امنیتی ولایت حاکمیت دارند.

پرسش: کارهای بازسازی و زیربنایی در ولایت هلمند چگونه پیش می رود و در کدام سطح قرار دارد؟

پاسخ: جنگ خود تأثیرات ناگوار را در تمامی بخش ها وارده نموده است، ولی خوشبختانه مسؤولین ملکی و همچنان رهبری ولایت هلمند همه با هم تلاش کرده اند تا برخی از پروژه‎های عام المنفعه را که بالای زندگی مردم تأثیر دارد راه اندازی نمایند. همچنان رهبری ولایت هلمند به خاطر اشتغال زایی و ایجاد کار برای مردم پروژه‎هایی را سازماندهی و راه اندازی نموده که تأثیرات مثبتی بر اقتصاد و زندگی مردم داشته است.

آقای ځواک افزود: از جمله‌ی پروژه‎های که کار شان شصت درصد تکمیل گردیده است پروژه‌ی سرک چاه انجیر است که به ولسوالی گرشک وصل میگردد. کار این پروژه در حال ختم شدن است، کار بیشتر سرک‎ها تکمیل شده و جاده‎های که تخریب شده بودند بازسازی گردیده است. اهمیت دیگر و بیشتر این پروژه‎ها این است که ولسوالی‎های گرشک، لشکرگاه، چاه انجیر و همچنان ساحات محلی دیگر را باهم وصل می سازد.

آقای ځواک علاوه نمود: پروژه‎های تعلیمی و صحی دیگر نیز از قبیل اعمار تعمیر برای مکاتب و اعمار تعمیر برای شفاخانه‎ها در بعضی از نقاط و ولسوالی‎های این ولایت راه اندازی شده است که کار بعضی از پروژه‎ها به اقبال اتمام رسیده است و کار برخی از آنها در جریان است.

وی افزود: کارهای بازسازی در ولسوالی‎های که صد درصد امنیت شان تأمین است مثل: ناوه، نادعلی، گرشک و واشیر بیشتر صورت گرفته است، اما در ولسوالی‎های که امنیت نسبی دارند مثل: گرمسیر، مارجه، سنگین و… چون تحت تسلط کامل دولت قرار ندارند بناً کار بازسازی به درستی صورت نگرفته است.

آقای ځواک در رابطه به حضور زنان در سطح رهبری این ولایت گفت: زنان در ولایت هلمند در عرصه های صحت عامه، تعلیم و تربیه، شورای زنان، نهادها و ریاست‎های که زنان در رأس آنها قرار دارد، همچنان مشاور شورای ولایتی به منظور حل و فصل قضایای زنان و در سطح رهبری ولایت مشاورین شخص والی حضور فعال و برازنده دارند.

در همین حال رییس پوهنتون هلمند در مورد وضعیت تحصیلی در ولایت هلمند چنین توضیح داد: در ولایت هلمند مجموعاً چهار باب پوهنتون فعال می باشد که از جمله یک پوهنتون آن دولتی و سه پوهنتون دیگر خصوصی اند. پوهنتون دولتی ولایت هلمند دارای چهار پوهنځی یعنی تعلیم و تربیه، زراعت، وترنری و انجنیری می باشد که در هر چهار پوهنځی حدود سه هزار محصل مصروف فراگیری تحصیل اند که توسط هشتاد تن استادان تدریس می گردد.وی افزود: از جمله‌ی سه هزار محصل، یکصد تن آن اناث و متباقی ذکور می باشند.

در عین حال از آقای داکتر عظیم رییس صحت عامه هلمند پرسیدم که قرار گزاراشات نشر شده بیشترین آمار کشت کوکنار به ولایت هلمند رقم زده شده است، بناً تعداد معتادین در این ولایت به چند تن می رسد و آیا کلینیک های تداوی برای آنها وجود دارد وعرضه خدمات صحی برای شهروندان دیگر هلمندی چگونه است؟

وی در پاسخ به این پرسش ها گفت: از آنجایی که معتادین متحرک اند، رقم دقیق آنها مشخص شده نمی تواند، اما در شفاخانه‌ی یکصد بستر هلمند علاوه از صد بستری که مریض میداشته باشد، حدود دوصد تا سه صد تن مریض دیگر در لیست راجستر می باشند.

داکتر عظیم افزود: از آنجایی که ولایت هلمند با کشورهای ایران و پاکستان هم مرز است بناً اکثر معتادان که از ایران رد مرز می شوند به ولایت هلمند مراجعه می نمایند، همچنان معتادان ازولایت های نیمروز، فراه و هرات به شفاخانه هلمند مراجعه نموده و شفاخانه‌ی ما تا حد توان تداوی و کمک های طبی را به آنها انجام میدهند.

وی افزود: در ولایت هلمند در مجموع حدود هشتاد و هشت کلینیک و شفاخانه در ساحات مختلف ولایت و ولسوالی ها فعال است که این شفاخانه ها به رهبری وزارت صحت عامه خدمات بهتر و خوبتر صحی را عرضه می نمایند. کلینیک ها و شفاخانه های این ولایت در تمام مناطق فعال اند، حتی مناطق که مخالفین دولت نیز حضور دارند، کلینیک وشفاخانه‌ی ما مسدود نیست و هیچ نوع مشکل از حضور آنها نداریم. به این معنی که همه مردم از امکانات صحی و طبی مستفید شده می توانند.

په همدی ترتیب د اصلاح ورځپانی ګزارشګر دهلمند ولایت د ښوونی او روزنی له رییس ښاغلی داؤد صفاری څخه هم پوښـتلی، هغه د دی پوښتنی په ځواب کی وویل:

– په ټولنېزه توګه دهلمند په ولایت کی څو ښوونځی فعال دی او په کومه اندازه نجونی اوهلکان په کی په زده کړو بوخت دی. دښځینه او نارینه استادانو شمیر څومره دی؟

 د هلمند ولایت ۴۲۱ بابه ښوونځی لری چی ۳۴۵ یی فعاله او پاتی ۷۶ نوری غیر فعال دی، په دی ولایت کی ۱۶۲۶۹۸ تنه هلکان او ۴۹۴۶۳ تنه نجونی په تعلیم بوخت دی.

په ټوله کی د ښوونکو شمیر ۳۶۶۰ تنه دی چی له دی جملی څخه ۷۲۴ تنه یی ښځی او پاتی نوریی نارینه ښوونکی دی او د نجونو لپاره ۲۹بابه ځانکړی ښوونځی هم لرو.

– په ناامنه سیموکی د ښوونځیو وضعیت څنګه دی؟

– په خوښی سره باید ووایم هغه سیمی چی د دولت د مخالفینو په واک کی دی هلته هم ښوونځی فعاله دی او تر دی د مه کومه ځانګړی ستونزه وجود نلری او زده کوونکی خپلو ورځنیو درسونوته دوام ورکوی.

– د درسی کتابونو اوتوکو په هکله ستاسی ستونزی څه دی؟

مونږ د درسی کتابونو او نور د ضرورت وړتوکو په برخه کی ډیره لویه ستونزه لرو، یوازی په نوی تعلیمی کال کی مونږ ته لس فیصده درسی کتابوته را رسیدلی
دی.

د میزونو او چوکیو لپاره چی کوم قرارداد شوی ؤ هغه هم تراوسه نه دی را رسیدلی. بله ستونزه چی مونږ یی لرو هغه د ښوونځیو دودانیونه شتون دی، یعنی اکثرا ښوونځی و دانی نلری او زده کوونکی د شنه آسمان لاندی په لمر او باران کی خپلی زده کړی مخ ته وړی.

همدارنګه د ښوونکو د ډیر زیات کمبود احساس کوو، یعنی د اوس لپاره مو ۲۰۴۸ ښوونکوته اړتیا لرو چی دا ستونزه هم په خپل حال پاتی ده.

هغه ۷۶ ښوونځی چی ما مخکی ورته اشاره وکړه د امکاناتو د نه لر لوله کبله غیر فعال دی که چیری مونږ ته استادان، درسی کتابوته او نور ضروری توکی چی یو ښوونځی ورته اړه لری په اختیار کی راکړل شى په یقین سره ویلی شم چی ډیر ژربه ددغه ښوونځیو دروازی پرانستل شی.

– پخوانی تعلیمی نصاب د اوسنی سره څومره تو پیر لری؟

– پخوانی تعلیمی نصاب د حالاتو سره مناسب نه ؤ، مونږ اوس په نوی تعلیمی نصاب کارکوو چی نوی تعلیمی نصاب د پخوانی په پرتله ډیرښه او با ارزښته دی، په روان تعلیمی کال کی به تری ګټه واخستل شی.

– د دولت او په ځانګړی توګه د ښوونی او روزنی له وزارت څخه ستاسی غوښتنه څه ده؟

– د ښوونی او روزنی  له وزارت څخه په کله غواړو چی په لومړی سرکی مونږ ته مسلکی ښوونکی، درسی کتابونه، میز او څوکی، د ښوونځیو لپاره دو دانیو جوړول د هلمند ولایت د ښوونی او روزنی ریاست د لومړینوبونه څخه دی او باید ډیره ډیره پاملرنه ورته وکړی .

سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید