روزنامه اصلاح

سخنگوی والی لوگر: وضعیت امنیتی لوگر نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است

ولایت لوگر از جملۀ ولایت‌های است که دارای موقعیت خاص جغرافیایی می باشد و تمام ولایت های جنوب‌غربی را به مرکز (شهر کابل) وصل می نماید. داشتن معادن و آثار بی شمار باستانی از ویژه گی های خاص این ولایت است، مردم ولایت لوگر بیشتر زراعت پیشه استند، به خاطری که ولایت لوگر دارای زمین های هموار و مساعد برای کشت وزراعت می باشد.

از آنجایی که ولایت لوگر نقطه وصل ولایت های سرحدی و ولایت های مرکزی است و نقطه استراتیژیک نظامی به شمار می رود، از این لحاظ همواره مورد حملات دشمن قرار می گیرد.

  در این اواخر نیروهای امنیتی در این ولایت فعالیت ها و عملیات های موفقانه بر ضد تروریستان و دشمنان وطن داشتند. چنانکه وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرده که در نتیجه یک حمله هوایی در ولایت لوگر والی نام نهاد طالبان همراه با چند عضو برجسته‌ی این گروه در  این ولایت کشته شدند و برخی دیگر از آنها که اتباع خارجی نیز در میان شان بود زخمی شدند که این نشان دهنده فعالیت نیروهای نظامی در  این ولایت می باشد.

از سویی هم گزارش‌هامی رسانند که نماینده‌گان ولایت لوگر در ولسی جرگه نگرانی شان را از وضعیت بد امنیتی در ولسوالی ازره این ولایت  ابراز داشته اند، در همین حال باشنده های این ولسوالی نیز از تهدید امنیتی که متوجه این ولسوالی است ابراز نگرانی می کنند. آنان می گویند که راه های مواصلاتی نیز در این ولسوالی مسدود است.

این در حالیست که آقای دیدار لونگ سخنگوی والی ولایت لوگر در مصاحبه‌ای وضع امنیتی در ولایت لوگر را نسبت به سال های گذشته خوبتر تعریف کرده گفت: وضعیت امنیتی نظر به سال های گذشته در ولایت لوگر بهتر شده، در سا حاتی که قبلاً ناامن بود حال امنیت برقرار است؛ چرا که در حال حاضر نیروهای امنیتی عملیات های موفقانه را در این ولایت انجام می دهند، البته این عملیات نیروهای امنیتی در هماهنگی با مقام ولایت صورت می گیرد و هر عملیات را که انجام
می دهند با پلان قوی انجام
می یابد که سبب موفقیت نیروهای شجاع امنیتی ما می شود.

وی در مورد این که هم اکنون چند ولسوالی زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد ووضعیت در ولسوالی ارزه چگونه است گفت: در ولایت لوگر تمام ولسوالان در ولسوالی های خود موجود و وظیفه انجام می دهند که وضعیت امنیتی هم در این ولسوالی ها خوب است، تنها ولسوالی های چرخ و ولسوالی خروار با مشکلات و تهدید امنیتی مواجه است که تلاش ها جریان دارد تا وضع امنیتی این دو ولسوالی هم بهتر شود و برای باشنده های این ولسوالی ها فضای مطمین زندگی و امنیت تأمین گردد.

اما حسیب الله ستانیکزی رییس شورای ولایتی ولایت لوگر با آن که اوضاع امنیتی این ولایت را نظر به گذشته خوب خواند، با ابراز قدردانی از نیروهای امنیتی گفت: ولایت لوگر از لحاظ اراضی یک ولایت بسیار پیچیده، ولایت مرکزی و سرحدی است، زمانیکه ولایات همجوار این ولایت نا امن شوند، این ولایت را نیز نا امنی تهدید می کند و سبب نگرانی می گردد. امسال گروه های مخالف مسلح نظام پلان داشتند ولایت لوگر را سقوط بدهند، اما نیروهای امنیتی نگذاشتند این ولایت نا امن شده و به دست دشمن سقوط کند.

وی با اشاره به وضعیت امنیتی در ولسوالی ازره ولایت لوگر گفت: ولسوالی ازره از جمله ولسوالی های سرحدی است که باشنده های آن همیشه با حکومت همکار استند، پولیس محلی را در اختیار حکومت گذاشته اند، از این لحاظ همواره تحت فشار دشمن قرار می گیرند که چرا در خیزش های مردمی شرکت نموده اند، اما اکنون وضعیت در این ولسوالی خوبتر است، حکومت مرکزی پلان دارد به زودترین فرصت راه های مواصلاتی را که در ولسوالی ازره مسدود است، باز کند. در پهلوی آن عملیات نیروهای امنیتی نیز در
ولایت لوگر موفقانه پیش
می رود.

با این حال، دیدار لونگ سخنگوی والی ولایت لوگر عملیات نیروهای امنیتی را در مقابله با مخالفین مسلح موفقانه دانسته می گوید: نیروهای دلیر امنیتی ما در این اواخر در هماهنگی با مقام ولایت عملیات های خوب و موفقانه داشتند که از برکت شان وضعیت امنیتی در ولایت لوگر تغییر کرده و تلاش جریان دارد تا در بخش امنیت این ولایت مشکلات هرچه زودتر حل گردد.

وی در ادامه در مورد وضعیت معارف، عرضه خدمات صحی و خدمات اجتماعی در ولایت لوگر گفت: در سرتاسر ولایت لوگر ۲۷۴ باب مکتب فعال است که ۹۰ مکتب برای دختران و باقی مکاتب برای قشر ذکورمی باشد که شاگردان مصروف آموزش و فراگیری  علم ودانش استند.

همچنان در بخش عرضه خدمات صحی باید بگویم: در سطح ولایت لوگر هم در مرکز و هم در ولسوالی ها عرضه خدمات به موقع صحی صورت می گیرد، تنها مشکلی که در این بخش وجود دارد نبود و کمبود وسایل طبی است، امسال حدود دوصد و هفتاد محصل از بخش‌های طبی فارغ شده اند که پنجاه تن آنها از قشر اناث می باشد و زمینه‌ی فعالیت در مراکز صحی ولایت لوگر برای شان مهیا است.

وی همینگونه در بخش عرضه خدمات اجتماعی برای باشنده گان ولایت لوگر  می گوید: مقام ولایت لوگر همواره در تلاش است، برای آنعده از هموطنان یا باشنده های ولایت لوگر که بیکار استند، زمینه‌ی کار را مساعد بسازد. فعالیت و سهم خانم ها را در ادارات دولتی بیشتر بسازید. زنانی که یک عضو خانواده شان که کارمند اداره دولتی استند را از دست
می دهند، برای شان وظیفه داده می شود و در عین حال برای ورثۀ شهدأ زمین توزیع
می گردد.

وی در مورد پروژه های عامه‌المنفعه که در ولایت لوگر عملی می گردد گفت: کار بازسازی در این ولایت با سرعت به پیش می رود، البته برای یک تعداد از ادارات دولتی که قبلاً تعمیر نداشتند مانند: ریاست صحت عامه و برخی ادارات دیگر، اکنون تعمیر اساسی اعمار شده است. در ولایت لوگر مردم در  اکثر مناطق از انرژی برق مستفید شده اند، تلاش جریان دارد تا سایر ولسوالی هایی که برق ندارند با برق وصل شده و باشنده های آن از انرژی برق استفاده  نمایند.

آقای لونگ در بخش زراعت و خودکفایی مردم در ولایت لوگر می گوید: حدود شصت و پنج سبزخانه و سردخانه ها برای زارعان ایجاد شده است، همچنان چندین قطعه مرغ برای تربیه به افرادی که بیکار استند توزیع گردیده تا مشکلات اقتصادی شان را مرفوع نمایند، در عین حال برای  افراد بیکار در ولایت لوگر مکاتب حرفوی وجود دارد که عدۀ زیادی از مردم اعم از ذکور و اناث در این مکاتب آموزش یک حرفه را می بینند، همه ساله از این مکاتب فارغ می شوند و وارد بازار کار می شوند و زمینه‌ی کار برای جوانان و زنان در ادارات دولتی فراهم می گردد. باز هم تلاش ادامه دارد تا سهولت های بیشتری را برای باشنده های ولایت لوگر فراهم نماییم. در پهلوی این تلاش ها که از سوی مقام ولایت لوگر صورت می گیرد، شورای ولایتی نیز از نقش فعال این شورا در حل مشکل مردم سخن می زند. حسیب الله ستانیکزی رییس شورای ولایتی لوگر می گوید: شورای ولایتی لوگر با تمام مردم در تماس است، در ساحاتی که تحت تهدید امنیتی قرار دارند، مردم خودشان به شورا مراجعه می نمایند و مشکلات شان را با ما، در میان می گذارند. ساخت تمام پروژه های عام المنفعه در هماهنگی با شورای ولایتی صورت می گیرد. دروازه این شورا همه روزه به روی مردم باز است و با مردم همکاری نیزدیک دارد که خوشبختانه مردم لوگر همیشه مشکلات شان را با ما در میان می گذارند و در هماهنگی با شورای ولایتی و مقام ولایت به مشکلات آنها رسیده گی صورت می گیرد. از جمله همکاری شورای ولایتی سبب شد تا امسال در عملیات‌هایی که از سوی نیروهای امنیتی در ولایت لوگر صورت گیرد، آمار تلفات افراد ملکی و غیر نظامیان کاهش یابد.

مهوش

ممکن است شما دوست داشته باشید