روزنامه اصلاح

سخنگوی والی غزنی: برای بهبود وضعیت امنیتی غزنی تدابیر لازم رویدست داریم

غزنی یکی از ولایت های مرکزی افغانستان است. این ولایت از لحاظ آبدات تاریخی و آثار باستانی، از مهم ترین ولایات افغانستان محسوب می شود. شهر غزنی در شمال ولایت غزنی موقعیت دارد. این شهر مانند اکثر مناطق افغانستان در حصار کوه‎ها است.

مساحت این ولایت بیست و چهار هزار و ششصد کیلومتر مربع تخمین شده است و جمعیت آن بیشتر از یک میلیون و سه صد و هزار تن می باشد.

 ولایت غزنی دارای ۱۸ ولسوالی است که عبارت می باشند از: ولسوالی های مقر، قره باغ، واغظ، ناوه، مالستان، جاغوری، خوگیانی، ناوه گیلان، گیرو، ده یک، آب بند، اندړ وغیره.

در ولایت غزنی پنج بند آب وجود دارد که عبارت اند از: آب ایستاده، سلطان بند، بند سرده، بند زنخان و بند بزرگ این  بندها در ولسوالی های مختلف این ولایت موقعیت دارد، دهاقین از آن به طور وسیع استفاده نموده زمین های زیادی از آن آبیاری می شود.

در رابطه به اوضاع امنیتی، آموزش و پرورش، کشت و زراعت، تولیدات و اینکه باشندگان این ولایات به چه نوع مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، صحبتی داشتم با محمد عارف رضانوری سخنگوی والی ولایت غزنی.

آقای نوری در نخست پیرامون کشت و زراعت در ولایت غزنی معلومات داده گفت: ولایت غزنی از این که دارای زمین های سر سبز و آب های زیاد می باشد اکثر باشنده گان آن(هشتاد درصد) مصروف دهقانی اند. دراین ولایت مشهورترین میوه ها انگور، آلوبخارا و سیب است که از نگاه صادراتی هم شهرت دارد.

دیگر میوه جات مانند: زردآلو، شفتالو، بادام، چهارمغز، انجیر، گیلاس در این ولایت به وفرت پیدا می شود.

آقای نوری در مورد وضعیت صنعت و تجارت غزنی چنین توضیح داد: در ولایت غزنی در پهلوی خامکدوزی که بهترین صنعت است، در ولسوالی های جغتو، ناوه، جاغوری، مالستان، بخش های از ولسوالی قره باغ، پشمینه بافی رواج دارد و بیشتر زنان مشغول این حرفه اند. اکثر زنان این ولسوالی‎ها مشکلات اقتصادی خود را از این طریق رفع می کنند.

وی در مورد وضعیت صحت و معارف چنین گفت: در گام نخست، رسم و رواج‎ها و عنعنات، در قدم دوم نبود امکانات و نبود آموزگاران زن ودر قدم سوم ناامنی سبب شده است که در ده ولسوالی غزنی قشر اناث نتوانند فعالانه در بخش های صحت و معارف سهم بگیرند.

با آنهم ما کوشش نهایی خود را داریم تا خدمات صحی و خدمات در عرصه معارف را برای مردم این ولسوالی گسترش بدهیم.

سخنگوی والی غزنی در مورد وضعیت آثار باستانی به ویژه زیارتگاه شمس‌العارفین ولایت غزنی که ماه گذشته یک برج ساختمان آن فرو ریخت و سبب بروز یک سلسله نگرانی ها شد می گوید، وزارت اطلاعات و فرهنگ در سال جاری برخی آبدات تاریخی و زیارتگاه ها را که از جمله اماکن مقدس اند ترمیم کرده است. ولی پلان های انکشافی به ندرت به پیش می رود.

وی گفت: زیارتگاه شمس العارفین در سال جاری در پلان نیست که ترمیم کاری شود، ممکن سال آینده وزارت ا طلاعات و فرهنگ آنرا در پلان بگیرد. چون به خاطر ترمیم کاری و بازسازی آن بودجه بیشتر نیاز است و در این مورد پیشنهادی از سوی مقام ولایت نیز صورت گرفته است.

سخنگوی والی غزنی امنیت این ولایت را رو به بهود خوانده گفت که عملیات های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور سبب شده تا نگرانی ها مردم غزنی از بابت تهدیدات امنیتی مرفوع شود. به گفته وی، نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در غزنی دست آوردهای خوبی در زمینه تأمین امنیت و سرکوب مخالفان مسلح داشتند که یکی از نمونه های آن بازپسگیری کنترول ولسوالی خواجه عمری از نزد گروه طالبان بود.

وی می گوید که در جهت تأمین امنیت شاهراه ها و راه‎ها بین ولسوالی های ولایت غزنی برنامه ها و اقدامات جدی روی دست است.

غزاله بابکرخیل

ممکن است شما دوست داشته باشید