روزنامه اصلاح

سخنگوی والی بلخ: تمـامی تـحـرکـات دشـمن بـرای ناامن‌سازی ولایت بلخ، خنثی شده است

با آنکه در آستانه مذاکرات صلح قرار داریم و امیدواری‎ها برای توافقات صلح وآتش بس دیده می شود، اما گروه طالبان و گروه های تروریستی دیگر بازهم در هر گوشه و کنار کشور، دست به حملات تروریستی زده با تحریکات ناجوانمردانه می خواهند آرامش هموطنان ما را بر هم بزنند و ناآرامی ایجاد کنند.

ولایت بلخ از جمله ولایات درجه اول کشور است و در شمال افغانستان موقعیت دارد که از جمع ولایت های امن وآرام به شمار می رفت و مردم آن در آرامش به سر می بردند.

 در این اواخر خبرهایی از ناامنی و تحرکات دشمنان مردم و میهن در این ولایت به نشر می رسد که باعث نگرانی و تشویش هموطنان گردیده است.

در همین ارتباط خواستم نظر یکتن از مسؤولین مقام ولایت بلخ را داشته باشیم.

منیر احمد فرهاد سخنگوی والی بلخ در جواب پرسشی که وضعیت امنیتی، اجتماعی و در کل وضعیت ولایت بلخ چگونه است؟ گفت:

خوشبختانه در ولایت بلخ هم اکنون اوضاع از هر جهت کاملاً نورمال است، یعنی از نظر امنیتی و اجتماعی هیچگونه تشویش و نگرانی وجود ندارد، همۀ مردم به کار و بار روزمرۀ خود به صورت عادی مصروف هستند.

ادارات دولتی و دیگر تاسیسات تحت ادارۀ ولایت در شهر مزار شریف فعال اند، مامورین و کارمندان دولت به شکل روتین به وظایف شان ادامه می دهند، مکاتب و مراکز تحصیلی فعال و در حال انکشاف است، بانک ها، دفاترخارجی ، دفاتر خصوصی، انجوها و … همچو گذشته کارهای شان جریان دارد. تنها در سراسر ولایت بلخ، شش ولسوالی زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد که شامل ولسوالی‎های دولت آباد، چمتال، چهاربولک، شولگره، تاری و کشنده می باشند، که در این ولسوالی ها هم خوشبختانه با راه اندازی عملیات های متعدد دریک هفته گذشته نیروهای دلیر امنیتی ما توانستند دست آورد های بزرگی را نصیب شوند، چنانیکه به تعداد بیشتر از پنجاه تن از مخالفین مسلح دولت کشته و زخمی شدند و تعداد زیادی از آنها اسیر گردیده اند و در اسارت نیروهای دولتی قرار دارند.

آقای فرهاد می گوید که هم اکنون در ولسوالی های متذکره عملیات ها جریان دارد و دشمن خوشبختانه در این ساحات هیچ گونه پیشروی ندارد.

آقای فرهاد در رابطه به پرسشی پیرامون فعالیت گروه داعش در ولایت بلخ گفت: در باره داعش باید گفت که طبق گزارشات کشفی و  استخباراتی که به ما رسیده در ولایت بلخ اصلاً گروه داعش وجود ندارد و هیچگونه نگرانی و تشویش ازین ناحیه دیده نمی شود.

پرسش: ازین که ولایت بلخ از جمله ولایت های امن به شمار می رود و دشمن مثل دیگر ولایت ها در این جا نفوذ قوی ندارد، کار ساخت و ساز کارهای زیر بنایی و  اساسی در این ولایت چگونه به پیش می رود؟

پاسخ: طی چند سال گذشته در عرصه های مختلف کارهای مثبت و چشمگیر در بخش های زیربنایی، انکشافی، صحت و ایجاد شفاخانه‎ها در سطح ولسوالی‎ها، در سکتور معارف ایجاد مکاتب جدید، احداث شرکت ها، اسفالت جاده ها در ولسوالی ها و در مرکز کارهای زیاد صورت گرفته؛ ولی با تناسب همکاری مردم با ادارۀ ملی، این تغییرات بسنده نبوده و قابل قبول ادارۀ محلی نمی باشد. بنأ تلاش و کوشش مقام ولایت بلخ این است که  مطابق پلان استراتیژی انکشافی، برنامه های زیر بنایی را درهمۀ سکتورها بیشتر  عملی سازد و از منابع دست  داشته استفادۀ اعظمی صورت گیرد.

پرسش: علاوه بر شهر مزار شریف، در ولسوالی‎های این ولایت چقدر کار و پیشرفت دیده می شود، مقام های پیشین و جدید به ولسوالی ها چقدر توجه داشته یا دارند؟

پاسخ: در ولسوالی های ولایت بلخ، قبلاً از طریق برنامه همبستگی ملی یا برنامه همکاری مستقیم مردم با ادارۀ انکشاف دهات اولویت بندی می شد و بعداً کارهای را انجام میدادند، اما از دو سال به این سو برنامه میثاق شهروندی در ولسوالی بلخ جریان دارد. ازینکه کار این پروژه ها زیر نظر مستقیم مردم به پیش می رود، مردم برای پروژه ها خود شان نظر سنجی می کنند و برنامه هایی را تطبیق و عملی می نمایند که انشاالله از پیشرفت خوبی برخوردار خواهد بود.

پرسش: آقای فرهاد، آمادگی‎های در ولایت بلخ برای برگزاری انتخابات در چه حد است و به نظر شما چه تعداد از مردم این ولایت در پروسه انتخابات شرکت خواهند کرد؟

پاسخ: انتخابات وابسته به علاقه‎مندی مردم هر ولایت است، در ولایت بلخ سال گذشته بیش از چهارصد هزار تن کارت رأی‎دهی گرفته بودند، ولی برنامه انتخابات بیشتر متکی به اوضاع امنیتی و اوضاع سیاسی است، هم‎چنان بسته‎گی زیاد به توانایی و تنظیم برنامه‎های تبلیغی و ترغیبی خود کاندیداتوران دارد تا مردم علاقه‎‎مندی پیدا کنند و خودشان آماده شوند که به پای صندوق‎های رأی‎دهی بروند. در پهلوی آن ادارۀ محلی ولایت بلخ از طریق هدایات که در منابر و مساجد رسانیده شده است درخواست و پیشنهاد کرده است تا مردم درین پروسه ملی و مردمی سهم خودرا به وجه احسن ادأ کرده و از حق رأی خود استفاده مثبت و مؤثر نمایند و کاندیدای مورد نظرشان را خود انتخاب نمایند. ما این انتظار را از مردم خود داریم.

سخنگوی والی بلخ افزود: ادارۀ محلی ولایت بلخ در هماهنگی با مردم این ولایت برای آمادگی روند انتخابات کار کرده است و امید است ولایت بلخ مانند سال‎های گذشته جایگاه نخست را داشته باشد.

پرسش: در ولایت بلخ چند درصد خانم‎ها در دوایر دولتی و رسمی مشغول وظایف اند و چند درصد قشر اناث با سواد و تحصیل کرده وجود دارد؟

پاسخ: در این ولایت حدود پنجاه درصد خانم‎ها در سطوح مختلف دولتی یعنی وظایف رسمی ایفای وظیفه می‎نمایند. هم‎چنان بیش از ششصد هزار متعلم مصروف فراگیری تعلیم و تحصیل اند که پنجاه درصد آن را قشر اناث تشکیل می‎دهد. در ولایت بلخ بیش‎تر از شانزده هزار آموزشگاه فعال است که در آنجا نیز پنجاه درصد خانم‎ها مصروف اند و هم‎چنان در سطح تحصیلات عالی یعنی پوهنتون‎ها چهل و پنج درصد محصلین را قشر اناث تشکیل می‎دهند.

وی افزود: در سطوح رهبری ادارات دولتی ولایت بلخ نقش خانم‎ها بسیار ارزنده و تأثیرگذار است، چنانی‎که در یک ولسوالی رهبری آن را یک خانم به عهده دارد که فوق‎العاده مؤفق است. هم‎چنان در سطح ریاست‎ها رؤسای خانم توظیف اند، آمر مالی شاروالی مزار شریف یک خانم است که بهترین کارکرد را در سطح شهر دارد، به همین ترتیب مدیریت‎های عمومی، آمریت‎ها، کاردیناتورها و در سطوح تحصیلات عالی و معارف تعداد زیادی خانم‎ها مصروف وظایف رسمی و دولتی اند که مسؤولیت‎های شان را با مؤفقیت پیش می‎برند و ادارۀ محلی ولایت بلخ از کارکردهای آن‎ها رضایت کامل دارد.

این گفته‎های سخنگوی والی بلخ در حالیست که اخیراً سطح تهدیدات امنیتی در ولایات شمالی و شمالشرقی افزایش یافته است. در نتیجه جنگ های اخیر در ولایات کندز و بغلان برای مدتی شاهراه کابل-شمال به روی ترافیک مسدود شد که بعد از اثر تلاش نیروهای امنیتی و سرکوب طالبان، این مسیر دوباره بر روی عبور و مرور مسافران باز گردید. در همین حال سید عبدالله مسرور معاون شورای ولایتی بلخ می گوید:

بنا بر تهدیدات بلند امنیتی، در نُه ولسوالی ولایت بلخ کارمندان دولتی نمی‎توانند به وظایف‎شان بروند.

در همین‎ حال عبدالمتین ولسوالی چمتال می‎گوید:

از آن‎جایی که نا امنی و تهدیدات امنیتی وجود دارد، مدت یک ماه می‎شود که بالای وظیفه رفته نمی‎توانم، وظایف محوله‎ام را در شهر مزار شریف انجام می‎دهم.

سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید