روزنامه اصلاح

سخنگوی والی بدخشان : کار۲۶۷پروژۀ عام‎المنفعه در ولایت بدخشان جریان دارد

بدخشان از جملۀ ولایت‎های شمال کشور است که هم‎سرحد با کشورهای چین و تاجیکستان می‎باشد. در رابطه به وضعیت امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، ساخت و ساز و بعضی موضوعات دیگر ولایت بدخشان، خواستیم نظر سخنگوی والی آن ولایت را داشته باشیم: 

آقای نیک‎محمدنظری سخنگوی والی بدخشان در مورد وضعیت امنیتی ولایت بدخشان و این‎که این ولایت چند درصد زیر تهدید دشمن قرار دارد، چنین صحبت نموده گفت:

با تشکر از روزنامه وزین اصلاح، باید بگویم که وضعیت امنیتی در ولایت بدخشان خوش‎بختانه از چندی به این‎سو رو به بهبود است.

تنها دو ولسوالی وردوج و یمگان که تقریباً بیشتر از سه سال می‎شود در تصرف مخالفان مسلح دولت قرار دارند و در برخی ولسوالی‎های دیگر کماکان این گروه‎ها حضور می‎یابند، اما در مجموع گفته می‎توانم که نسبت به چند سال گذشته وضعیت درین ولایت بسیار بهتر شده است، زیرا در برخی از گوشه‎و کنار بدخشان که طالبان یا گروه‎های مخالف مسلح دولت تحرکات را آغاز می‎کنند با مقاومت شدید نیروهای امنیتی دولت رو به رو می‎شوند که تلفات سنگینی به آن‎ها وارد می‎گردد.

وی افزود: فعلاً به جز همین دو ولسوالی، دیگر تمام ولسوالی‎های بدخشان زیر حاکمیت نیروهای دولت قرار دارد و آن‎ها شجاعانه از وجب، وجب خاک حراست می‎نمایند.

آقای نظری اضافه کرد: مسلماً در ساحۀ که دشمن حضور داشته باشد، هم برای مردم منطقه و هم برای نیروهای دولتی یک سلسله مشکلات ایجاد می‎کنند، چنانچه مانع پیشرفت، انکشاف و بازسازی منطقه شده، جلو ساخت و ساز و تطبیق برنامه‎های حکومتی را می‎گیرند تا مردم مجبور شده به ولسوالی‎های همجوار مهاجر شوند.

آقای نیک محمدنظری هم‎چنان گفت: با وجودی‎که گاه‎گاهی دشمنان وطن اوضاع را درین ولایت متشنج می‎سازند، با آن‎هم کارهای ساخت و ساز و تأسیسات عام‎المنفعه مثل مکتب، کلینیک، شفاخانه، پوهنتون، سرک و… در بدخشان بد نیست.

چنان‎که در سال گذشته کار دوصد و شصت و هفت پروژه را آغاز نمودیم که یک مقدار آن تکمیل و بخشی هم در حال کار است که از جمله ۲۶۷ پروژه یکصدوپنجاه پروژه آن مربوط انجوها و مؤسسات غیر دولتی و یکصدو هفده پروژه دیگر مربوط ادارات دولت است که در بخش‎های زراعت، صحت، معارف، آگاهی‎دهی و سایر خدمات اجتماعی که ضرورت ولایت است تطبیق می‎گردد، یعنی سطح انکشاف و بازسازی نسبت به چند سال گذشته در بدخشان پیشرفت کرده و قابل ملاحظه می‎باشد.

وی افزود: با وجودی‎که ولایت بدخشان از لحاظ سوق‎الجیشی صعب‎العبور، کوهستانی و رفت و آمد در ولسوالی‎ها دشوار است که در بخش معارف با دشواری‎های زیاد و مشکلات مواجه بودیم، اما خوش‎بختانه مکاتب زیادی در ولسوالی های مختلف اعمار گردیده و فعال می باشد.

به همین ترتیب در بخش احداث سرک ها، اعمار کلینیک ها، شفاخانه ها، پوهنتون و سرک حلقوی کارهای چشمگیری صورت گرفته است. چنانی که پوهنتون بدخشان یکی از پوهنتون های معیاری در سطح افغانستان بشمار می آید که دارای هشت پوهنځی یعنی تعلیم وتربیه، اقتصاد، زراعت، حقوق و علوم سیاسی، علوم اجتماعی می باشد. حدود پنج هزار محصل از گوشه و کنار مملکت در این پوهنتون مصروف فراگیری علم ودانش هستند.

در بخش سرک سازی، سرک فیض آباد- بهارک که یکی از راه های ترانزیتی است، افغانستان را از طریق تاجیکستان به چین وصل می کند، خوشبختانه کار آن به طول چهل کیلومتر تکمیل گردیده که تا هنوز به بهره برداری سپرده نشده، همچنان بخش دوم این سرک ترانزیتی، سرک  اشکاشم-بهارک به طول۱۰۷کیلومتر است که کار هم اکنون بالای آن جریان دارد. با تکمیل شدن این سرک به ولسوالی اشکاشم و همچنان امتداد آن از طریق تاجیکستان به چین، در عرصه  انکشاف اقتصادی یک پیشرفت خوبی خواهد بود.

آقای نظری افزود: کار احداث سرک حلقوی بدخشان جریان دارد.  حدود ده کیلومتر باقی مانده که کار آن تکمیل گردد. با تکمیل شدن آن ولسوالی های، اشکاشم، شغنان، مامی، شکی، دروازها، واخان، وردوج، بهارک، ارگو و… به مرکز یعنی فیض آباد وصل می گردند و مشکلات مردم از این ناحیه مرفوع خواهد شد.

  آقای نظری گفت: ولایت بدخشان بیست و هشت ولسوالی به شمول مرکز دارد که در هر ولسوالی حدود هفده تا  بیست مکتب فعال می باشد.

  وضعیت زنان بدخشان که چگونه است، در دوایر دولتی و در سطوح رهبری چند درصد سهم برای زنان داده شده است؟آقای نظریف چنین گفت: وضعیت زنان در ولایت بدخشان بسیار خوب است، در بخش های مختلف دوایر دولتی چون تعلیم وتربیه، صحت عامه، آموزش های حرفه یی، قضا و سارنوالی، کارهای فرهنگی و دیگر عرصه های اجتماعی نقش برازنده ودر خور ملاحظه دارند. چنانچه در ریاست سارنوالی ولایت بدخشان در بخش ملکی در یکی از اداره های آن بیست و دو خانم مصروف کار است، همچنان در پست های کلیدی در دیگر ادارات نیز حق اولویت به زنان داده می شود، یعنی هیچگونه ممانعت در رابطه به کار و فعالیت زنان در این ولایت وجود ندارد.

آقای نظری گفت که برنامه ملی میثاق شهروندی در ولایت بدخشان افتتاح  شده است، این برنامه در سه مرحله تطبیق می شود که دور اول آن در هشت ولسوالی به شمول فیض آباد، شهر بزرگ، واخان، کران‎منجان، اشکاشم، یمگان، یاوان، برائیل در مجموع دوصد و شش شورای انکشافی را تحت پوشش قرار میدهد که این شوراها می توانند در بخش صحت، آموزش، ساخت و ساز ودیگر بخش های شهروندی که نیاز مردم است کار شان را آغاز نمایند.

آقای نظری، قرار گزارش های منتشر شده چندین ولسوالی بدخشان در اثر برف باری های  اخیر تحت تهدید برف کوچ ها قرار دارند، راه‎های رفت وآمد شان به مرکز ودیگر ولسوالی ها مسدود شده، مقام ولایت در رفع این معضل چه کارهای را انجام داده و چه مقدار کمک به این خانواده ها صورت گرفته است؟

امسال در ولایت بدخشان از اثر برف باری های شدید که با مقایسۀ چهل سال قبل بی سابقه بود، یعنی حدود یک متر تا دومتر و سی سانتی برف در بعضی از ولسوالی ها باریده است که این برف باری چنانچه همه به جریان هستند، مشکلات زیادی را برای مردم دوازده تا سیزده ولسوالی به وجود  آورده و راه مواصلاتی میان ولسوالی ها و مرکز فیض آباد را مسدود ساخته بود که با تلاش حکومت محلی توانستیم کار برف پاکی ولسوالی ها را تا حدودی آغاز نماییم. چنانی که هفته قبل چند قرار داد با کمپنی های برف پاکی به امضا رسید که اینها در ولسوالی های دور دست توسط وسایل دست داشتۀ شان به کار آغاز کرده اند و راه های که مسدود است کار بالای شان جریان دارد. انشا الله به زودترین فرصت راه های مسدود شده دو باره باز می شوند.

وی افزود: ولایت بدخشان ولسوالی های دور دست زیاد دارد که مسلماً در فصل زمستان درجریان برف باری راه های شان مسدود می شود، در گذشته ها حکومت از اول بهار برف پاکی ها را آغاز می نمود، خوشبختانه امسال از آوان زمستان تلاش صورت گرفت تا راه بندی ولسوالی ها را از ناحیه برف باری مرفوع سازد.

همچنان گدام های استراتیژیک و گروه های نجات در ولسوالی ها وجود دارد، در صورتی که مردم با مشکلات زیاد مواجه میشوند، تیم های مؤظف برای رفع مشکلات آنها دست بکار می شوند یعنی از گدام های ذخیره وی به مشکلات رسیده گی صورت می گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید