روزنامه اصلاح

سخنگوی والی بامیان: آمادگی‌ها برای تجلیل از صدسالگی استقلال کشور در بامیان جریان دارد

بیست و هشتم اسد امسال، برابر است با صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور. حکومت افغانستان در نظر دارد از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور به گونه ویژه تجلیل کند. حکومت کارهای مقدماتی را در این زمینه انجام داده است. ترمیم و بازسازی آبدات تاریخی از جمله قصر دارالامان، مسجد عیدگاه، قصر چهلستون، بالاحصار کابل و آبدات تاریخی دیگر در کابل و ولایات از جملۀ تلاش های حکومت برای تجلیل از صدسالگی استقلال کشور است. رئیس جمهورغنی دستور داده تا تمامی ادارات دولتی نقش شان را در تجلیل با شکوه تر استقلال ایفا نمایند. صدسالگی استقلال کشور در کنار اینکه در مرکز افغانستان تجلیل می شود، در ولایات کشور نیز تجلیل می شود. بامیان یکی از ولایاتی است که برای تجلیل از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور آماده می شود.

در این زمینه خواستم صحبتی داشته باشم با آقای عبدالرحمن احمدی سخنگوی ولایت بامیان که به خاطر فرارسیدن جشن استقلال چه برنامه‌ها و چه آماده‌گی‌های دارند؟

وی در مورد چنین گفت: ادارۀ بامیان مطابق به هدایت جناب رئیس جمهور و دساتیری که از مرکز به ولایت بامیان مواصلت ورزیده است، اقداماتی را در راستای تجلیل از صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان انجام داده است. اداره محلی بامیان جلسات هماهنگی برگزار کرده و در این جلسات نخست دارالانشای برگزاری صدمین سالروز استرداد استقلال ایجاد گردید که این دارالانشا تحت ریاست مقام ولایت بامیان آقای محمد طاهر ظهیر فعالیت می کند.

این دارالانشا متشکل از چندین کمیته با عضویت رؤسای ادارات حکومتی، مؤسسات همکار ولایت، شورای ولایتی، نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و شهروندان بامیان می‌باشند. به همه‌ی این‌ها آگاهی داده شده که مطابق به طرزالعمل و هدایات که از مرکز به مقام ولایت رسیده است، تلاش نماییم تا صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور به صورت بسیار با شکوه با اشتراک همه‌ی مردم بامیان برگزار گردد و مردم احساس محبوبیت به این جشن داشته باشند؛ یعنی خود مردم در حقیقت برگزار کننده این جشن افتخار آفرین باشند.

آقای احمدی افزود: با ایجاد دارالانشا از کمیته‌ها پیام‌های رسید که آن‌ها فعالیت‌های خود را به صورت دوامدار آغاز کرده اند و همچنان جلسات هماهنگی در هر دو سه روز به صورت منظم تدویر می‌گردد که در آن از دست‌آوردها، از پیشرفت‌کارها، از اجراآتی که صورت گرفته گزارش می‌گیریم و نتایج گزارش‌ها را بامرکز شریک می‌سازیم، در مقابل هدایات جدید که از مرکز داده می‌شود و طی جلسات منظم آن‌را اجرا می‌نماییم.

آقای احمدی گفت: در حال حاضر به افتخار فرا رسیدن سال‌روز استرداد استقلال، یک پارک شهری را که قبلاً بنام پارک ولایت شهرت داشت، بنام پارک استقلال نامگذاری نمودیم، همچنان در نظر است که در چهارراهی‌های شهر بامیان منارهایی بنام استقلال اعمار نماییم که کار ساخت و ساز آن‌ها هم اکنون آغاز شده است.

به همین ترتیب همه‌ی دیوارهای ادارات حکومتی در بامیان به سه رنگ پرچم افغانستان رنگ‌آمیزی و مزین می‌شوند و در روز اول اسد قرار است روز ملی بیرق را تجلیل نماییم که در تمام ولایت، در خانه‌ها، در دکان‌ها، در بازار و همه‌ی نواحی با برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی افغانستان این روز تجلیل گردد.

آقای احمدی همچنان گفت: همه شاهد اند که ولایت بامیان روزهای مردمی و جشن‌های عنعنوی متعدد دارد، مانند: جشنواره گل کچالو، جشنواره دنبوره، جشنواره راه‌ابریشم، جشنواره تیم بامیان و … که همه ساله در روزهای مشخص تجلیل می‌گردد، اما امسال به افتخار صدمین سالروز استرداد استقلال در نظر داریم همۀ این جشنواره‌ها را از تاریخ اول اسد تا بیست و هشتم اسد تنظیم و برگزار نماییم، همچنان این جشنواره‌ها را با برنامه‌های هنری، فرهنگی، ورزشی و برنامه‌های رسم و رواج‌های عنعنوی و محلی در نمایشگاه‌های تیاتر و سینمایی برگزار نماییم.

آقای احمدی افزود: ولایت بامیان دارای هفت ولسووالی است که به شمول مرکز هشت واحد اداری می‌شوند، مطابق هدایت مرکز تمام برنامه‌ها را با ولسوالی‌ها شریک ساخته‌ایم تا برای عملی نمودن آن به روز موعود آماده‌گی بگیرند.

آقای احمدی در رابطه به آبدات تاریخی و ساحات باستانی ولایت بامیان چنین گفت: متأسفانه طی چهل سال جنگ و ویرانی در این ولایت، اکثر ساحات تاریخی و باستانی، آبده‌های تاریخی تقریباً بیشتر آن‌ها تخریب و ویران شده اند، مانند: زیارت خواجه سبز‌پوش و … یک عده از آن‌ها قسماً به کمک کشورهای کمک کننده، ترمیم و بازسازی شده اند، اما به این تازه‌گی که به مناسبت فرا رسیدن جشن استقلال باشد کدام آبدۀ ترمیم و بازسازی نشده است.

وی گفت: چنانی‌که آگاهی دارید بت‌های بامیان که قدامت خیلی‌ها زیاد دارند در زمان تسلط طالبان ویران گردیدند ولی تا اکنون هیچ یک آن‌ها ساخته و ترمیم نشده است.

با وجود آن‌که در زمینۀ ترمیم و بازسازی بت‌های بامیان همه ساله جلساتی توسط متخصصین بامیان گروپ در حضور مقامات محلی و همچنان مسؤولان وزارت اطلاعات و فرهنگ دایر می‌شود، اما متأسفانه تا فعلاً نتیجه عملی جلسات و کاری‌که بالای آن صورت گرفته باشد، دیده نشده است.

همچنان همین متخصصین در جلساتی که در کشورهای آلمان، جاپان، کوریای جنوبی و ایتالیا در زمینه‌ی ترمیم و بازسازی آبدات تاریخی برگزار می‌گردد شرکت می‌نمایند، طرح‌ها و پیشنهادات شان را مطرح می‌سازند، اما تا حال کار عملی صورت نگرفته و از ساخت و ساز بت‌ها خبری نیست.

سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید