روزنامه اصلاح

سازمان ملل خواستار حمایت بین‌المللی از کشورهای میزبان مهاجرین شد

منشی عمومی ملل متحد که برای اشتراک در نشست بین‌المللی در مورد مهاجرین افغان مقیم پاکستان به آن کشور رفته، از جامعۀ جهانی خواسته است که کشورهای میزبان را حمایت کند.

انتونیو گوترش در نخستین جلسۀ این سفرش با شماری از مهاجران افغان مقیم پاکستان دیدار کرده است.

او در تویترش نوشته است: “نسل پناهندگان افغان داستان‌های عمیق در حال حرکت‌شان، امیدها و آرزوهای شان را شریک کردند“.

آقای گوترش، با اشاره به اینکه پاکستان ۴۰ سال میزبان مهاجرین افغان بوده، تاکید کرده است: “من از جهانیان می‌خواهم که از کشورهای میزبان حمایت کنند و رهبری مشابه خود را در ایستادگی با پناهندگان نشان دهند“.

قرار است که حکومت پاکستان در همکاری با کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان، کنفرانس دو روزۀ بینالمللی را در مورد وضعیت پناهجویان افغان در آن کشور میزبانی ‌کند.

این کنفرانس بین‌المللی به تاریخ ۱۷ و ۱۸ فبروری در شهر اسلام‌آباد به مناسبت ۴۰ سالگی حضور مهاجرین افغان با حضور مقام‌های حکومتی، وزیران و مقام‌های بلندپایه ۲۰ کشور برگزار می‌شود.

در این کنفرانس روی وضعیت، تهدیدها، امدادرسانی و برگشت داوطلبانۀ مهاجرین افغان به کشورشان بحث خواهد شد.

محمد هدایت، مشاور مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفته که استاد سرور دانش در راس هیئت بلندپایه در این نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

آقای هدایت افزود: “توقع افغانستان از این نشست این است که هماهنگی‌های بیشتر بین دو کشور صورت بگیرد. دربارۀ سرنوشت مهاجرین، بازگشت مهاجرین، رسیدگی به مشکلات مهاجرین”.

به گفتۀ وی، قرار است که آقای دانش در حاشیه این نشست، برعلاوۀ دیدار با منشی عمومی ملل متحد، با نمایندگان مهاجرین و تاجران افغان مقیم پاکستان نشست‌هایی داشته و مشکلات آنها را بشنود و آن را با مقام‌های پاکستانی در میان بگذارد.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، در حال حاضر ۲.۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان به سر می‌برند که ۱.۳ میلیون‌ آن‌ها به گونۀ قانونی و ۱.۱ میلیون دیگر فاقد اسناد اقامت استند.

ممکن است شما دوست داشته باشید