روزنامه اصلاح

سازمان ملل آمار مهاجران در جهان را ۷۱میلیون تن اعلام کرد

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان هم‌زمان با فرا رسیدن روز جهانی پناهنده اعلام کرده است که در حال حاضر، ۷۱ میلیون نفر در سراسر جهان مهاجر اند.

این کمیشنری روز چهارشنبه (۲۹جوزا) در گزارش تازه‌اش گفته است: ۷۱ میلیون نفر در جهان مهاجر اند و این آمار، یک افزایش دو میلیونی را در مقایسه با سال‌های گذشته نشان می‌دهد و نمایان‌گر رکورد جدید بی‌جاشدگان در سراسر جهان است.

در این گزارش دلیل افزایش این مهاجرت‌ها جنگ و انواع خشونت‌ها عنوان شده است. در گزارش سازمان ملل متحد افزوده شده است، این آمار دربرگیرنده مهاجران، پناه‌جویان و بی‌جاشدگان داخلی تا آخر سال ۲۰۱۸ است که تنها ۴۱ میلیون نفر آن را بی‌جاشدگان داخلی تشکیل می‌دهد.

بر اساس این گزارش، آمار بی‌جاشدگان در جهان یک افزایش ۶۵ درصدی را در مقایسه با یک دهه گذشته نشان می‌دهد. در همین حال، فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرت، همزمان با نشر این گزارش، از سران جهان، به ویژه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا خواسته است تا سیاست‌های‌شان را در قبال مهاجران بازنگری کرده و آن‌ها را تهدیدی برای بازار کار و امنیت داخلی کشورهای میزبان تلقی نکنند.

در این گزارش تاکید شده است که بیشتر مهاجرین سفرهای پرخطری را متحمل می‌شوند تا از ظلم، کشتارهای دسته‌جمعی، بدرفتاری‌های جنسی و سایر خشونت‌ها در امان باشند. افغانستان نیز از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان مهاجرت در جهان را دارد. بر اساس آمارها، بیش از شش میلیون شهروند افغانستان در مهاجرت بسر می برند. از این میان نزدیک به سه میلیون تن در ایران و حدود دومیلیون تن دیگر در پاکستان مهاجر شده و نزدیک به یک میلیون تن دیگر راهی کشورهای اروپایی شده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید