روزنامه اصلاح

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در مراسم افتتاحیۀ مذاکرات صلح با طالبان: خواستار صلحی هستیم که نظام موجود و دست‌آوردهای مردم افغانستان حفظ شود

داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در مراسم افتتاحیۀ مذاکرات صلح با طالبان در قطر گفت که حفظ نظام و دستاوردهای ۱۹ سال اخیر مردم افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک می‌کند. داکتر عبدالله عبدالله گفت که مردم افغانستان نمی‌خواهند بار دیگر به عقب برگردند.
داکتر عبدالله عبدالله که روز شنبه (۲۲ سنبله) به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم افتتاحیۀ مذاکرات صلح میان دولت و طالبان، در دوحه صحبت می‌کرد، آغاز گفتگوهای صلح را یک فرصت تاریخی برای مردم افغانستان خواند و تاکید ورزید که “تاریخ، امروز را هم چون روز پایان جنگ در افغانستان به یاد خواهد داشت.”
رییس شورای عالی مصالحه گفت: “ما با نیت پاک در این مذاکره آمده‌ایم؛ خواهش مشروع مردم ما این است که جنگ از راه مصالحه به پایان برسد تا نظام بیشتر تقویت گردد. جنگ جاری برنده ندارد؛ اما با اراده ملت راه حل سیاسی هیچ بازنده‌ای هم نخواهد داشت.”
او اجماع جهانی برای حمایت از روند صلح افغانستان را یک فرصت تاریخی خواند و تاکید کرد که این فرصت نباید از دست برود.
رییش شورای عالی مصالحۀ ملی بیان داشت که دو طرف باید به نظر همدیگر احترام کنند و به اراده ملت تسلیم شوند؛ زیرا دولت افغانستان در دو دهۀ گذشته و رهبران جهادی در سه دهۀ گذشته تلاش‌های زیادی برای صلح انجام داده‌اند و قربانی‌های زیادی را در این مسیر متحمل شده‌اند.
داکترعبدالله ابراز امیدواری کرد که دو طرف در مذاکرات پیش رو به آتش‌بس دایمی دست یابند و طعم خوشی که سه دوره آتش‌بس در اعیاد گذشته به مردم چشیده شد، دوباره به مردم افغانستان بدهند.
او تاکید کرد: “ما با نیت نیک برای تحقق صلح دایمی و بحث‌های صادقانه برای رسیدن به توافق جامع میان دوطرف به این جا آمده‌ایم تا تمام مردم بار دیگر بعد از ۴۲ سال فراز و فرود متحد شوند؛ روایت‌ها شاید متفاوت باشند؛ اما همۀ ما می‌دانیم که در جریان این سال‌ها چه اتفاقاتی رخ داد و هم اکنون در کجا قرار داریم. ما باید آیندۀ جدیدی را مشترکاً تعریف کنیم.”
رییس شورای عالی مصالحه ملی بیان داشت، حفظ نظام و دستاوردهای ۱۹ سال اخیر ما را به رسیدن به صلح دایمی کمک می‌کند؛ یقین داریم که صلح میان دولت افغانستان و طالبان باعث اتحاد ملی و ثبات در کشور می‌شود. صلح باعزت زمانی تضمین شده می‌تواند که فراگیری آن تضمین گردد و از حمایت همه جانبه ملت برخوردار باشد.

داکتر عبدالله تاکید کرد که اجازه ندهیم بار دیگر فرصت از دست برود و جنگ در کشور به درازا بکشد. اولویت دادن به صلح به جای جنگ باید هدف مهم مذاکرات باشد؛ برگشت به گذشته برای مردم قابل قبول نیست.
او همچنین، از جامعۀ جهانی و کشورهای همسایه خواست که پس از توافق صلح نیز باید به همکاری شان با افغانستان ادامه دهند.
به گفته او، پس از صلح دیگر نیاز به حضور نیروهای خارجی نیست؛ اما همۀ کشورها باید باهم این شرایط را فراهم کرده و افغانستان را برای رسیدن به صلح یاری رسانند.
گفتنی است که پس از داکتر عبدالله ملابرادر رییس دفتر طالبان در قطر، وزیر خارجه امریکا و وزرای خارجه برخی کشورهای دیگر نیز در نشست افتتاحیه مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان صحبت کردند و همه بر ختم جنگ و تحقق صلح در افغانستان تاکید ورزیدند. قرار است نخستین نشست مذاکره کنندگان دولت جمهوری افغانستان و گروه طالبان، روز دوشنبه برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید