روزنامه اصلاح

رییس شورای زنان خوست: فعالیت زنان ولایت خوست در بخش‌های سیاسی و اجتماعی پررنگ است

دشمنان مردم و کشور ما در هر گوشه و کنار افغانستان تشنج ایجاد می کنند تا مانع کار، تحصیل و پیشرفت مردم شوند. با آنکه ولایت خوست هم سرحد با پاکستان است دشمن از آنسوی مرز دست به حملات تخریبی می زند، اما مردم ولایت خوست به موجودیت دشمن اهمیت نداده و به تحصیل، کار و زنده گی روزمرۀ شان به گونۀ عادی ادامه میدهند. زنان در این ولایت علاوه از تحصیل، کار و حضور در امور سیاسی و اجتماعی به احداث پارک ها و ایجاد دکان ها به منظور عرضۀ صنایع دستی و دیگر عرصه ها مصروف استند.

چنانی که هفتۀ قبل از طریق رسانه ها شاهد افتتاح یک پارک زنانه در این ولایت بودیم. به منظور اینکه تصویر روشنی از وضعیت زندگی زنان ولایت خوست اریه شود، خواستم صحبتی داشته باشم با رییس شورای زنان این ولایت.

وی در رابطه به حضور زنان در سطوح مختلف چنین گفت: در حال حاضر زنان در ولایت خوست در عرصه های: سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حضور فعال و چشمگیر دارند و تلاش ها برای حضور بیشتر این قشر جریان دارد.

در عرصه تحکیم پروسه صلح، چون صلح ضرورت مبرم و خواست همگانی همه اتباع کشور است، بناً تلاش و کوشش زنان به منظور آوردن یک صلح دایمی و سرتاسری نسبت به هر چیزی دیگر بیشتر می باشد. در جنگ آسیب پذیری خانم ها نسبت به همه بیشتر محسوس است، چون از یک سو بار سنگین اندوه را زنان متقبل می شوند، از سوی دیگر مشکل طاقت فرسای اقتصادی بر دوش آنان می افتد.

وی افزود: زنان این ولایت تا اکنون چندین جلسه را به خاطر صلح خواهی وایجاد زمینه ها برای آوردن صلح راه اندازی کرده اند و جلسات دیگر را همچنان در آینده در نظر دارند که به همین مناسبت تیم های کاری ما در اکثر ولسوالی رفته و کمیته های صلح را ایجاد کرده اند تا از طریق این کمیته ها برنامه های آگاهی دهی در زمینه صلح برای مردم تفهیم گردد، با وجودی که فعلاً کمیته صلح وجود ندارد، اما کار روی آوردن صلح جریان دارد.

رییس شورای زنان افزود: در جلسات، تقاضای خانم ها عمدتاً از ارگان های معتبر دولت و از نماینده های طالبان این بوده تا به خاطر آوردن صلح بیشتر توجه مبذول دارند، همچنان از طالبان خواسته اند تفنگ شان را بر زمین بگذارند، به جای آن قلم به دست بگیرند و در عمران و آبادی وطن با دولت و مردم یکجا کار نمایند.

داکتر ملالی ولی رییس شورای زنان ولایت خوست در مورد ایجاد یک پارک زنانه گفت: پارک خانم ها یا زنانه در گذشته از سوی P.R.T در ولایت خوست احداث گردید که حدود یک جریب زمین از ملکیت شاروالی می باشد. این پارک برای یک مدت مورد استفاده قرار نداشت. خوشبختانه در این اواخر به حکم شفاهی آقای محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور پارک مذکور در اختیار ریاست امور زنان ولایت خوست قرار گرفت و در حضور مقامات عالی رتبه افتتاح گردید.

وی گفت: هدف از ایجاد این پارک، تفریح و سرگرمی سالم برای خانم ها، به نمایش گذاشتن و عرضه صنایع دستی زنان می باشد، به همین منظور غرفه ها ودکانها برای استفاده اموال تولیدی زنان ساخته شده تا زنان بتوانند محصولات شان را بدون مشکل به فروش برسانند.

رییس شورای زنان خوست افزود: پارک متذکره دارای اتاق ها، مسجد و دیگر ضروریات برای خانم هاست که روزنانه تعداد کثیری از زنان در آن حضوربه هم می رسانند و روز شان را به خوشی سپری می نمایند.

وی گفت: ریاست امور زنان می خواهد پارک مذکور، که ملکیت شاروالی است به وزارت امور زنان داده شود تا از بودجه‌ی وزارت امور زنان وسایل و سامان آلات که به منظور تفریح و سرگرمی اطفال ضرورت است آماده گردد.

خانم ملالی ولی در ارتباط به دسترسی زنان و دختران به تعلیم و تحصیل چنین گفت: مردم ولایت خوست در عرصۀ تعلیم و تحصیل پیشرفت های خوبی داشته و از لحاظ تحصیلات در رده های بلند قرار دارند. در حال حاضر دروازه های تمام مکاتب بر روی دختران بازاست و یک صد و ده هزار دختر به مکتب می روند. همچنان در  عرصه تحصیلات عالی دختران و زنان این ولایت رشد چشمگیری دارند، چون در ولایت خوست علاوه از پوهنتون دولتی، شش پوهنتون خصوصی فعال است، زمینه خوب فراگیری تحصیل برای قشر اناث آماده می باشد.

داکتر ملالی ولی در بخش صحت چنین گفت: در ولایت خوست کلینیک های صحی چه در مرکز و چه در ولسوالی ها فعال است. ریاست امور زنان در این زمینه به منظور کمک و آگاهی خانم ها، کارمندان خود را در ولسوالی ها توظیف کرده تا مشکلات آنان را از نزدیک بررسی کنند، نیازها و ضرورت های خانم ها را فراهم بسازند.

مصداق صحبت های داکتر ملالی ولی؛ رییس شورای زنان ولایت خوست سفر آقای کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ است که اخیراً به آن ولایت سفر نموده و با جوانان ولایت خوست صحبت و ملاقات داشته اند.

آقای سادات در صحبت خطاب به جوانان چنین گفته است، همان قسمی که در گذشته جوانان شجاع این ولایت از نظام و رهبری نظام پشتیبانی کرده اند، از شما آینده سازان کشور نیز خواهان همکاری می باشیم تا کارهای باقی مانده با یاری شما نسل مبارز تکمیل گردد.

به همین ترتیب جوانان خوست موضع گیری رییس جمهور در پروسه صلح را ستایش کرده و امیدوار استند که تلاش رییس جمهور، افغان ها را از مشکلات موجود رها خواهد ساخت.

سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید