روزنامه اصلاح

رییس جمهورغنی: محققان می‌توانند تحت نظر وزارت اطلاعات و فرهنگ به اسناد آرشیف دسترسی داشته باشند

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، روز پنجشنبه، آرشیف ارگ ریاست جمهوری را افتتاح کرد و از بخش‌های مختلف آن، دیدن نمود.

 رئیس‌جمهور غنی که حین بازدید آرشیف متذکره از سوی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و شماری از اراکین دولتی همراهی می‌گردید، از تصاویر پنج برج سلطنتی، آرشیف تصویری، نوشتاری و تخنیکی، فلم و بخش دیجیتال‌سازی و محل نگهداری اسناد(مخزن) دیدن نمود.

حین بازدید رئیس‌جمهور، یکی از مسؤولین مربوط در مورد بخش‌های مختلف معلومات داده، گفت که اسناد این آرشیف با معیارهای 

آرشیف‌داری حفظ گردیده، متشکل از بخش‌های آرشیف نوشتاری(فرامین، مصوبات، احکام، پروتوکل‌ها و مکاتیب)، آرشیف تصویری دوره های مختلف حکومتداری و روابط سیاسی و تجارتی آنان با دول و حکومات خارجی و آرشیف فلم و صوت می‌باشد که از دورۀ غازی امان‌الله خان تا اکنون به شکل فلم، حفظ و مستند‌سازی شده اند.

سپس فلم مستند از سفر غازی امان‌الله خان به مصر، فلم مستند جریان سفر مرحوم محمد‌ظاهر شاه به ولایات مختلف کشور و فلم مستند مراسم تحلیف شهید محمدداوود خان رئیس‌جمهور اسبق کشور به نمایش گذاشته
شد
.

رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان پس از بازدید از بخش‌های مختلف آرشیف متذکره و تماشای فلم‌های مستند، طی سخنانی ضمن ابراز تبریکی به محققین و تمام مردم افغانستان به‌خاطر گشایش آرشیف ارگ، گفت که وضعیت آرشیف ما نهایت رنج‌آور است، زیرا قبلاً ده‌ها هزار قطعه اسناد در یک صندوق، بدون طبقه‌بندی انبار شده بودند.

رئیس‌جمهور گفت: هیأتی که برای بررسی این آرشیف و آرشیف افغان‌فلم فرستاده بود، یافته‌های شان این بود که برای نگهداری آن‌ها، امکانات درست وجود نداشت.

وی با اشاره بر اینکه آرشیف یک مسلک جداگانه است و باید از سوی کارمندان مسلکی مدیریت شود، گفت که اجازۀ دسترسی به تمام اسناد تصویری، تحریری و صوتی آرشیف به اساس مقررات مسلکی تحت نظر وزارت اطلاعات فرهنگ برای استفادۀ محققان داده می‌شود.

رئیس‌جمهور همچنان خاطرنشان کرد که اسناد متذکره دیجیتالی می‌شوند و کاپی‌های آن در یک ویب‌سایت جهت استفاده محققان گذاشته خواهد شد.

رئیس‌جمهور کشور افزود که آرشیف فلم‌ها، تصویر واضح از تاریخ افغانستان است. وی از مسؤولین مربوط به‌خاطر تلاش‌های شان در زمینۀ گشایش آرشیف مذکور، تشکر کرد.

رئیس‌جمهور غنی تصریح‌کرد: یک تعمیر دیگر در ارگ قرار دارد که در آن، تمام گنجینه‌های تاریخی افغانستان نگهداری می‌شود، صلاحیت استفادۀ آن از صلاحیت بانک مرکزی و وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌باشد و اراکین ارگ هیچ‌گونه صلاحیت در این بخش ندارند و نه هم مداخله می‌کنند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی گفت که میراث فرهنگی ما باید محافظت شود و از آن استفادۀ فعال صورت گیرد و فلم‌های آرشیف از طریق تلویزیون ملی به نمایش گذاشته شوند و این میتواند برای وزارت اطلاعات و فرهنگ یک منبع خوب عایداتی باشد.

وی همچنان افزود که ضرورت اساسی برای شاگردان معارف و محصلان پوهنتون‌ها این است که با تاریخ مملکت شان آشنا شوند و هدف گشایش آرشیف مذکور، هم حفاظت و هم ایجاد شرایط دسترسی به متخصصین و به صورت وسیع و گسترده به تمام مردم افغانستان می‌باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید