روزنامه اصلاح

  رییس جمهورغنی: شِمرها و یزیدهای زمان می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگری تبدیل کنند

بیست ونهم سنبله، مصادف است با دهم محرم الحرام، روز شهات امام حسین، نواده‌ی پیامبر اسلام درکربلا؛ واقعه‌ای که تا امروز به عنوان یک رخ‌داد بزرگ و خونین در تاریخ اسلام مطرح می‌شود. از رویداد کربلا همه‌ساله در اکثر کشورهای اسلامی به شمول افغانستان با برپایی مراسم عزاداری، نذر و خیرات یادبود می‌شود.

امسال هم با وجود نگرانی‌های بلند امنیتی، این مراسم در نقاط مختلف افغانستان با شکوه تمام برگزار شد. منظقه‌ی غرب کابل که این مراسم در آن همه ساله پر رنگ تر برگزار می‌شود، در ده روز محرم تدابیر شدید امنیتی را گواه بود. محمد اشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی حکومت افغانستان با شمار دیگری از مقامات بلند پایه‌ی حکومتی نیز در روز عاشور در این منطقه حضور به هم رساندند و در میان مردم صحبت کردند.

رییس جمهور غنی که در مسجد رسول اکرم سخنرانی نمود، گفت که عاشورا در روایات دینی همه مسلمانان، سنی و شیعه، از شعایر بزرگ اسلامی به شمار می‌رود و همواره در تاریخ اسلام منبع الهام درس‌های فراوانی بوده است.

وی افزود، عاشورا درس مقاومت در برابر بی‌عدالتی‌ها، نابرابری‌ها و ستم‌گری‌هاست. مقاومت در برابر فساد، استفادۀ ناروا از بیت‌المال، و تلف‌کردن حق ضعیفان به‌دست صاحبان زور و زر. مقاومت در برابر کسانی که بر خلق خدا گردن‌کشی کرده، خود را درمقام فرعونیت گذاشته و به ذلت و زبون سازی بندگان خدا روی می‌آورند.

رییس جمهور افزود، همان طوری که حضرت موسی در برابر فرعون، حضرت حسین در برابر یزید و همه حق‌طلبان و عدالت‌خواهان در برابر ستم‌پیشه‌گان و جنایتکاران ایستادند، پرچم پر شکوه آزادی و آزادگی بر شلاق ظلم و جباریت پیروز گردید و بشریت در پرتو سیره‌ی آنان، راه خود را به سوی فرداهای روشن و روشن‌تر گشود.

رییس جمهور گفت: من امروز در جایی آمده ام که بارها زیر تهدید و خطر بوده است، خطری که شما با آن مواجه هستید، من هم این خطر را قبول کرده ام و بارها قبول خواهم کرد و ما امروز یکبار دیگر در مقام تعهد و تجدید پیمان به راه امام حسین و به آرمان بزرگ‌مردانی قرار داریم که خواهان زندگی عزت‌مندانه برای مردم بودند.

 وی خاطر نشان کرده که امروز، شِمرها و یزیدهای زمان می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگری تبدیل کنند و برای مومنان ماتم و عزا بیافرینند، اما درسی که از مکتب یاران و اهل بیت پیامبر گرامی خود آموخته‌ایم، این است که صدای عدالت، صدای عزت و صدای کرامت بر بانگ ستم و جنایت پیروز می‌شود، و طنین آن در صفحه صفحه‌ی تاریخ اسلام و تاریخ بشر شنیدنی است.

رییس جمهورغنی گروه هایی را که در مساجد، معابد، مکاتب، مراکز علمی و تجمعات اعتراضی مردم حمله میکنند داعیه‌ دار راه و رسم شِمر و یزید خواند وگفت: دست‌های آلوده به جنایت و آغشته به خون بی‌گناهان در برابر اراده‌ی نیرومند مردمی که خواهان عزت و آزادگی هستند خواهد خشکید و عاقبتی جز تباهی و شکست را تجربه نخواهند کرد.

رییس جمهور از همه خواست تا در کنار هم باشند و گفت که دست‌ها را با اعتماد بهم گره زنیم، صف‌ها را فشرده نگه داریم و در برابر شکاف‌هایی که بنام مذهب، زبان، قومیت، حزب و تبار ایجاد می‌شود، با هوشیاری ایستادگی کنیم. رییس جمهور گفت که خون سنی و شیعه‌ی این سرزمین یک رنگ دارد، سرنوشت تاجیک و پشتون این کشور بهم گره خورده است، آبروی هزاره و ازبک این میهن مانند هم است، فرزندان سادات و بلوچ و پشه‌ای و پامیری و همه اقوام عزیز این ملت زیر یک سقف، برای یک آرمان و در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارند. هر کس که بخواهد با هر هدفی در میان مردم ما درز و مرز ایجاد کند، هم به خود جفا کرده است و هم به دیگران و این آرزویی است که دشمنان افغانستان در سر می‌پرورانند و تروریست‌ها با جنایات خود می‌خواهند به آنجا برسند.

همینگونه سرور دانش معاون دوم رییس جمهور نیز در صحبتی که در این مراسم داشت گفت: جای خرسندی است که از ایام عاشورای حسینی و روز دهم محرم، سالروز شهادت حضرت امام حسین و یارانش، در فضای امن و عاری از هر گونه خشونت و نا امنی در سراسر کشور تجلیل شد. تجلیل از عاشورای حسینی به نماد همدلی و وحدت ملی بین مردم مسلمان افغانستان تبدیل شده و شهروندان کشوراعم از شیعه و سنی در کنارهم از این مناسبت تجلیل کردند.

وی اتحاد و هم‌دلی مذاهب در افغانستان را الگوی مناسب در جهان اسلام بر شمرد و گفت: من به سهم خود از مردم شریف افغانستان اعم از شیعه و سنی که از این مناسبت مذهبی به گونه‌ی همدلانه و یکرنگ در اکثر ولایات کشور تجلیل کردند، اظهار سپاس و قدردانی می کنم و این همدلی و یکرنگی مردم افغانستان را بزرگترین فرصت ملی در زمینه‌ی تحکیم پایه های وحدت و همبستگی ملی می دانم.

واقعیت این است که اتحاد و همبستگی پیروان مذاهب اسلامی در افغانستان حتی میتواند برای مسلمانان سایر کشور های اسلامی نیز الگو باشد و همه‌ی بزرگان سیاسی، به خصوص علماء و اقشار مختلف مردم افغانستان نیز برای حفظ این همبستگی، رسالت بزرگی را به عهد دارند.

معاون رییس جمهور از نیروهای امنیتی نیز که در تأمین امنیت سهم فعال گرفتند ابراز قدر دانی کرده گفت: بی گمان سهم نیروهای دلیر امنیتی در تأمین امنیت روزهای عاشورا به خصوص روز دهم محرم بسیار برجسته بود. من از تک تک نیروهای سرفراز امنیتی و همچنان مسؤولان آنها که دراین پروسه سهم داشتند و هیأت رهبری ارگان های امنیتی کشور که با دلسوزی تمام تدبیر سنجیدند و از مسؤولان کمیسیون امنیتی امور مساجد و تکیه خانه ها که در هماهنگی با نهادهای امنیتی زمینه‌ی تأمین امنیت مردم را بهتر از سال های گذشته تسهیل کردند، سپاس گزاری می کنم.

از سوی دیگر، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه و محمدمحقق معاون ریاست اجراییه‌ی کشور در گوشه‌ی دیگر که در میان یک جمع صحبت می‌کردند، قیام امام حسین را در کربلا و پیام وی را به تحلیل گرفتند.

داکتر عبدالله در میان سخنانش قیام امام حسین را پیروزی حق بر باطل خوانده گفت: ظاهر قضیه این است که امام حسین با یارانش شهید شد، اما قیام وی پیروز مندانه بود؛ یعنی پیروزی حق بر باطل. گرامی داشت و یاد بود از کار نامه‌ی آنها ما را به وحدت و هم‌دلی می‌رساند.

داکترعبدالله نیز تاکید بیشتر بر وحدت و هم دلی میان اقوام و مذاهب افغانستان کرد و گفت، پیوسته دشمنان در کمین است تا میان شهروندان تفرقه ایجاد کنند.

رییس اجراییه از مردم و نیروهای امنیتی که در تامین امنیت نقش داشتند قدردانی نمود.

همانگونه که ذکر شد، رخ دیگر برپایی مراسم عزا داری عاشورای امسال به ویژه در شهرکابل مسأله امنیت بود، از این رو باشندگان هر منطقه با هماهنگی مسؤولین امنیتی در کنار نیروهای امنیتی در دفاع از مناطق شان ایستادند.

مرتضی، یک تن از انظباط های که مردم را بازرسی می‌کرد گفت: از ده  روز به این سو من و دوستان به گونه‌ی دواطلبانه حاضر شدیم تا برای بهتر برگزار شدن مراسم ماه محرم نقش داشته باشیم، از این رو موظف شدیم تا افراد را بازرسی کنیم.

وی گفت: امسال شایعات مبنی بر تهدیدات امنیتی بیشتر بود و ما هم خواستیم تا نیروها امنیتی کشور را یاری رسانیم. بدون شک این اقدام ما تاثیرات خیلی مثبت داشت و تا هنوز به شکر خدا هیچ رویداد تروریستی اتفاق نیافتاده است.از طرف دیگر مردم هم با خاطر آسوده در مساجد و تکایا حضور پیدا میکنند و بدون دلهره مراسم را بر گزار می‌نماید.

مرتضی گفت: مسؤولیت همه‌ی ما به خصوص جوانان است تا در هر شرایط کنار نیروهای امنیتی ایستاد شویم و از جان، مال و ارزشهای جامعه‌ی خویش دفاع نمایم.

روح الله یکی از اشتراک کنندگان گفت: مایه‌ی خوشحالی است که محرم در یک فضای آرام و امنیت سپری شد و جا دارد تا از همه کسانی که در این روند نقش داشته اند تشکری نمایم.

روح الله مراسم عزا داری برای امام حسین را یکی از ارزشهای اسلامی عنوان کرده گفت: امام حسین مختص به هیچ مذهبی نمی شود، خدمت حسین برای اسلام بود و در راه اسلام جنگید و قربانی داد. از سوی دیگر حسین نوه پغمبراسلام میباشد وتمام امت پغمبر (ص) خود را در عاشورای حسینی عزا دار میدانند. جا دارد تا از رشادت، قیام و فدا کاری امام حسین و یارانش همه ساله یاد بود به عمل آید، اهداف و کار نامه های او بازخوانی شود.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید