روزنامه اصلاح

رییس جمهورغنی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل: آتش‌بس اولویت دولت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان است

رییس جمهورغنی طی سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر بر برقراری آتش‌بس به عنوان اولویت دولت در مذاکرات صلح با طالبان، تاکید کرد.
رییس جمهورغنی که روز پنجشنبه از طریق ویدیو کنفرانس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد، گفت که اولویت دولت افغانستان در مذاکره با طالبان آتش‌بس است.
رییس جمهور از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل خواست که با افغانستان برخوردار از حاکمیت ملی، متحد و دمکراتیک همکاری کنند.
او گفت، هرچند افغانستان همزمان با مشکلات متعدد روبروست؛ اما رسیدن به صلح اولویت مهم و عاجل دولت است.
رییس جمهورغنی گفت: “نقش سازمان ملل، شرکا و متحدان بین المللی ما در حالی که تیم مذاکره کننده ما در دوحه مقابل طالبان نشسته، بسیار مهم است. مردم افغانستان در این مذاکره یک اولویت روشن و عاجل دارند؛ آتش بس. پایان فوری خشونت‌ها بیش از هر چیز دیگر به ما فرصت پیشرفت می‌دهد.”
به گفته رییس جمهور، تنها رسیدن به توافق صلح کافی نیست؛ باید برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان به ریشه مشکل تروریزم که منطقه را به آتش کشیده پرداخته شود و به آن به عنوان یک مشکل و تهدید جهانی رسیدگی گردد.
رییس جمهورغنی گفت: “رنج پنهان مردم افغانستان به خصوص زنان و کودکان در ۴۰ سال اخیر یادآور اهمیت منشور سازمان ملل و همچنین وعده‌های محقق نشده آن در حفظ صلح و امنیت بین المللی است.”
پیش از این دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا نیز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که به جنگ افغانستان پایان و نیروهای امریکایی را از این کشور خارج خواهد کرد.
این در حالی است که هم اکنون گفتگوهای صلح میان گروه‌های تماس هیئت‌های مذاکراتی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر ادامه دارد.
روز چهارشنبه نیز نشست گروه‌های تماس دو طرف برگزار شده و گفته می‌شود دو طرف که نتوانسته اند به توافق قطعی در زمینه طرزالعمل مذاکرات، دست یابند.
مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان دو هفته پیش آغاز شد؛ اما تا هنوز دوطرف روی طرزالعمل مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.
دولت افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل پیش از این نیز باربار از طالبان خواسته‌اند که در جریان گفتگوها آتش‌بس کنند؛ اما این گروه نه تنها که آتش‌بس نکرده بلکه به حملات شان افزوده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید